Відомий американський трансплантолог Роберт Монтгомері, який і сам живе з донорським серцем, уп’яте приїде до Львова.
У вівторок, 26 вересня, разом із трансплантологами Першого медоб’єднання Львова американський трансплантолог Роберт Монтгомері під час п’ятого візиту до Львова вкотре пересаджуватиме життєво важливі органи українським пацієнтам.
Цього разу великий друг України, лікар-рекордсмен із Книги Гіннеса виконає родинну пересадку нирки. Забір рятівного донорського органу він проводитиме із допомогою робота-хірурга Da Vinci. Оперуватиме у Лікарні Святого Пантелеймона.
«Такого ми ще не робили. Це дуже цінний для нас досвід – оперувати з легендою світової трансплантології. Тому ми готуємось до операції, визначили склад операційних бригад і чекаємо на результати лабораторних досліджень донорських пар», – розповідає керівник Центру трансплантології Максим Овечко.
Хто такий Роберт Монтгомері?
Професор Роберт Монтгомері – директор Інституту трансплантації Лангон Нью-Йоркського університету. Саме він з командою Хопкінса колись задумали і реалізували ідею перехресного донорства, виконавши у 2010-му році ДЕСЯТЬ трансплантацій за один день. Цей день і вклад професора зафіксований у Книзі рекордів Гіннеса.
За збігом долі, професор Монтгомері сам живе з донорським серцем.
Після септичного шоку в Аргентині у 2017-му році він пережив сім зупинок серця та місяць пролежав у комі. Роберт каже: це стало переламним моментом не тільки в його житті, а, можливо, і в трансплантаційній науці. Адже він зрозумів - майбутнє за ксенотрансплантацією, коли не потрібно буде чекати чиєїсь смерті, щоб вижити.
Так, у вересні 2021 року, команда під керівництвом Роберта Монтгомері здійснила першу ксенотрансплантацію нирки людині. Орган генетично модифікованої свині отримав пацієнт, у якого діагностували смерть мозку та який мав порушення функції нирок. І це стало проривом в світі трансплантології!
За майже 30 років роботи професор Монтгомері зробив більше ДВОХ ТИСЯЧ трансплантацій. Його американська команда лікарів Джона Хопкінса в сумі пересадила 3250 органів тільки за минулий рік. Наступним кроком розвитку стає методика пересадки людям органів генетично модифікованих свиней. Це пов’язано із великою чергою на очікування донорського органу.
За вагомий особистий внесок у зміцнення міждержавного співробітництва, підтримку державного суверенітету, територіальної цілісності України та популяризацію Української держави у світі під час візиту до США президент Володимир Зеленський нагородив Роберта Монтгомері орденом «За заслуги ІІІ ступеня».
Чому Монтгомері в Україні?
Навесні 2022-го, почувши новинах про те, що відбувається в Україні, Монтгомері зрозумів, що має допомогти, бо через війну люди вмирали, чекаючи на трансплантації.
«Я відчув моральний обов’язок, безпосередньо долучитися до цього. Я не вважав, що достатньо просто співчувати чи говорити про це. Це була одна з тих речей, яка вимагала прямої участі», - розповів він Голосу Америки.
Усі зусилля системи йшли на надання термінової допомоги, пов’язаної з війною, а лікування раку та трансплантологія – їх не пропонували. І люди вмирали, чекаючи на трансплантації.
Монтґомері зв’язався зі своїм польським колегою і запитав, що він може зробити. Колега відповів, що польська система охорони здоров'я справляється, а от українські колеги потребують допомоги. Тому хірурги вирішили організувати онлайн зустріч, щоб усе обговорити. На зустрічі від України були присутня команда львівських трансплантологів на чолі з Ігорем Гуменним.
Монтґомері згадує, що українці сказали його колезі, що найбільшою допомогою було б приїхати до України та допомогти їм з операціями.
Незважаючи на небезпеку та свій стан здоров’я Монтґомері одразу погодився приїхати. Про те, що він збирається до України, до останнього моменту не знала навіть його дружина. Він її повідомив за дві години до вильоту. Перша поїздка була у травні. Каже, досі пам’ятає, який хаос був на кордоні з Польщею. Перехід зайняв десять годин.
«Ми перейшли кордон о 10-ій годині вечора. Вже почалася комендантська година, і тому солдати зупиняли нас. І коли ми дісталися Львова, була темрява, усе світло було вимкнене. А наступного ранку у нас було заплановано дві трансплантації. Тож ми поспали кілька годин, а потім взялися до роботи», - згадує він.
Перші кроки в Україні
Український хірург-трансплантолог Ігор Гуменний, який і запросив Монтґомері, а потім особисто зустрічав його в Польщі згадує: перше питання, яке він поставив легенді американської трансплантології було – чи не боїться він. Відповідь, за словами Гуменного, запам’яталася, і не залишила жодних додаткових запитань.
«Він сказав: «Ви ж розумієте, що я після трансплантації серця. І після того, як я отримав свій орган, нове серце, я розумію, що маю додатковий час для життя. І я хочу цей час використати, допомагаючи тим людям, які цього потребують», - каже Гуменний. За його словами сам факт того, що така людина приїжджає в Україну у такий непростий час, «показує нашим недругам та ворогам неймовірний рівень підтримки».
У Львові американський хірург провів тиждень. За цей час він разом з українськими колегами зробив чотири трансплантації. Каже, через мовний бар’єр було трохи складно комунікувати з медсестрами. До того ж, за його словами, американський та український протоколи відрізняються. Проте усі операції були успішними.
«Я сказав своєму колезі, Максиму, який спеціалізується на трансплантації нирок та легень: «Давай, першу зробимо так, як ти це робиш, а другу – так я роблю. І ми обидва навчимося дечому», - згадує лікар.
З Америки до Львова зі своїми інструментами
Монтґомері каже, що увесь час, поки він був у лікарні, записував ті речі, яких бракувало українським колегам: інструменти, нове обладнання.
«Я все це записував, бо розумів, що коли я повернуся до США, можливо, я би міг зібрати кошти та допомогти отримати нове обладнання», - додає хірург.
До України Монтґомері вдруге повернувся у жовтні. Приїхав не з порожніми руками. У Нью-Йорку разом з дружиною та колегами з лікарні він зібрав більше 300 тисяч доларів. Його клініка на ці кошти закупила інструменти та обладнання, яких бракувало у Львові.
Тож, коли він повернувся в жовтні, то віз з собою приблизно 50 кг інструментів та обладнання.
«Це всі інструменти, які ми використовуємо під час трансплантації нирок, печінки чи навіть серця. Нові ретрактори, які дозволяють забезпечте більш чітке операційне поле. Багато речей, які я використовую під час операцій: апарати УЗД, налобні ліхтарики для хірургів», – розповідає він.
Гуменний чудово пам’ятає ту другу зустріч. Він поїхав забрати Монтґомері з аеропорту у Кракові.
«І я бачу виїжджає професор, відома у світі особистість з п’ятьма сумками на возику. Каже, що це інструменти для мого відділу. Я кажу: «Як отак в руках привезли?» Він каже, що так, без проблем», – розповідає Гуменний.
Каже, старі апарати УЗД погано працювали, а нові, які привіз Монтґомері – високої професійної якості і були дуже потрібні українським лікарям.
Потім була поїздка під час масованих атак росіян на енергетичну та цивільну інфраструктуру, тому вона супроводжувалася постійними повітряними тривогами. І коли американець заходив до будівлі, у першу чергу дізнавався, де бомбосховище. Каже, захопленим тим, як українські лікарі працюють у таких умовах. Тепер відбувається вже п'ята.
Монтґомері не хоче обмежувати допомогу лише однією сферою. Побачивши, скільки українців потребує протезування та психологічної допомоги, він намагається організувати збір коштів та започаткувати спільні з його клінікою проекти для львівського реабілітаційного центру «Незламні».
Бо американська легенда трансплантології розуміє: деякі речі треба робити тут і зараз. Він сам це пережив і тому ніби каже українцям: далі буде.
Читайте також: Які обстеження у Львові є безкоштовними для пацієнтів: перелік.