«Готівки в конверті треба боятися», - Марія Турко

Залежність між активністю на ринку праці та наповненням пенсійної скарбниці - безпосередня. Нелегальне працевлаштування позбавляє працівників права на гідну пенсію, - наголошує перший заступник начальника управління Пенсійного фонду України у Франківському районі м. Львова Марія Турко.

«Основне джерело наповнення бюджету Пенсійного фонду України (понад 95%) – це відрахування з фонду оплати праці. Тому тінізація доходів і зменшення рівня зайнятості населення вкрай негативно позначаються на надходженні коштів до бюджету Фонду. Водночас, зменшується страховий стаж – і людина втрачає право на соціальні й трудові гарантії, передбачені чинним законодавством. Нелегальне працевлаштування позбавляє працівників права на гідну пенсію.

Проблема тіньової заробітної плати порушується в Україні досить давно. Робота з легалізації трудових відносин об’ємна й вимагає багато часу і уваги. Люди часто не розуміють взаємозв’язку між офіційним оформленням трудової діяльності, сплатою податків і можливістю одержувати соціальні послуги.

Вирішенню проблеми легалізації доходів працездатних громадян заважає низький рівень податкової культури деяких керівників підприємств, а саме: порушення трудового законодавства, що зустрічаються на підприємствах з різними видами діяльності. Працівники позбавляються права на стабільне працевлаштування, гідні умови роботи, охорону праці та техніку безпеки, підвищення кваліфікації та перенавчання, захист трудових прав, гарантовану відпустку та її оплату, соціальний захист, зокрема, оплату тимчасової непрацездатності та виплату допомоги по безробіттю, одержання пристойного пенсійного забезпечення, а також потерпають від дискримінації, особливо жінки та молодь.

Явище нелегальної зайнятості та заробітної плати негативно відбивається не лише на окремих громадянах, але й на суспільстві в цілому.

Роботодавці, використовуючи тіньові схеми оплати праці та приймаючи на роботу громадян без належного оформлення, ставлять під загрозу конкурентоспроможність добросовісного бізнесу, одержують неякісний «продукт» за результатами роботи нелегальних робітників, сприяють породженню соціальних конфліктів та збільшують підприємницькі ризики.

Державний та місцеві бюджети, Пенсійний та інші фонди загальнообов’язкового державного соціального страхування втрачають мільйони гривень надходжень, що уповільнює процес розбудови заможної країни, та підвищення рівня життя громадян.

Не викликає сумніву те, що проблему неформальної зайнятості та прихованої заробітної плати необхідно вирішувати комплексно, спільними зусиллями влади, бізнесу та працівників.

У межах своїх повноважень, органи Пенсійного фонду, завдяки персоніфікованому обліку, вчасно відстежують проблеми, які виникають у тій чи іншій сфері підприємницької діяльності. Якщо підприємства починають декларувати мінімальний рівень зарплати 100% працівників, це – свідчення приховування доходів, а отже сигнал до відповідних дій. Застосовуються також такі важелі впливу, як публічні виступи, роз’яснювальна робота. Головне завдання таких заходів – змусити людей замислитися над тим, що від офіційного розміру їхньої зарплати залежить їхній же соціальний захист, адже йдеться не лише про пенсійне страхування, а й про всі соціальні гарантії та виплати, які існують в державі. Простіше кажучи, готівки в конверті треба боятися», - роз’яснює Марія Турко, перший заступник начальника управління Пенсійного фонду України у Франківському районі м. Львова.