Цікаві традиції святкування Великодня на Львівщині.
Великдень - це одне з найбільших християнських свят. У кожному регіоні України є свої традиції та правила святкування Воскресіння Христа. Традиції відрізняються починаючи від випікання Паски до орнаменту на писанках.
У рамках спецпроєкту “Історії старого Львова” журналістка 032.ua вирішила розповісти про традиції святкування Великодня, які є на Львівщині.
Цвітний тижденьПідготовку до Великодня розпочинається ще задовго до цього свята. Переважно до Воскресіння Христа починають активно готуватися саме з Вербної неділі.
Вербною неділею називають день, коли Ісус прибув до Єрусалиму. У Біблії написано, що єврейський народ зустрічав Христа з особливою пошаною, а дорогу йому вкривали пальмовими гілками.
В Україні ця традиція дещо змінена, адже замість пальмових гілок тут використовують вербові котики. Це дерево є символічним, адже воно першим розцвітає з приходом весни.
На Львівщині у це свято невеликі букети з верби освячують в церквах. Також у області існує і окрема традиція складання вербових букетів, куди, окрім гілок, додають ще м’яту, чорнобривці, безсмертники та мирту. На Львівщині цей день називають Цвітна неділя, а наступний тиждень - Цвітний тиждень.
“Красний торг”Також серед мешканців Львівщини можна почути таку назву передвеликоднього понеділка - “Красний торг”. Так називають цей день, через те, що закупи до свята розпочинаються переважно у понеділок, за тиждень до Великодня.
Спокій у Чистий четверУсі ми добре пам’ятає Чистий четвер перед Великоднем, саме тоді у всіх домівках починається велике прибирання, аби згодом уся сім’я зібралася в чистій домівці.
В народі кажуть, що у Чистий четвер в домівці не повинно бути сварок, а атмосфера у оселі повинна бути спокійною та злагодженою.
Люди вважали, що через сварки та непорозуміння на Чистий четвер головний Великодній хліб - Паска може значно зіпсуватися. А початок його випікання припадає саме на цей день.
Люди, які прискіпливо дотримуються посту також мають певну традицію. Після Чистого четверга і до неділі вони можуть нічого не їсти та пити лише воду. Вважається, що саме у ці дні ми найбільше очищуємося перед Великоднем.
Випікання хліба у Страсну п’ятницюОстанню п’ятницю перед Великоднем називають Страсною. У цей день не можна виконувати важку роботу, прибирати вдома та працювати на землі.
У п’ятницю віряни згадують розп'яття на христі Ісуса та його поховання. Тому в цей день забороняють великі веселощі, танці, музичні концерти та інші розваги.
Однак є одна цікава традиція - випікання хліба. Ходить думка, що випечений хліб у Страсну п’ятницю має цілющі властивості, він не зіпсується та не покривається пліснявою.
Виготовлення дерев’яних молотків у “страсний” тижденьНа Львівщині перед Великоднем була одна цікава традиція. Малі хлопці за тиждень до паски починали майструвати дерев’яні молотки (“добіньки”). А все для того, щоб виконати траурний ритуал у “страсний” четвер.
“У передвечірню пору вони збиралися під церквою, де була підвішена велика дерев’яна дошка, вишиковувалися біля неї і з нетерпінням чекали першого удару церковного дзвону, після чого розпочинали свою своєрідну траурну «мелодію» – ударяли в ритм «добіньками» об дошку: два удари – довгі,три – короткі, аж до пізніх сутінків. Місце біля дошки хлопці займали на основі неписаного закону, як кури в курнику – перше місце належало найстаршому з найбільшою “добінькою” і останнє найменшому – з найменшою “добінькою”, - розповіли про традиціяю у видання “Фотографії старого Львова”.
Для чого на Львівщині перед церквою розпалювали вогнищеЩе одною цікавою традицією на Львівщині - є розпалення вогнища перед церквою. Ватру розпалювали у передвеликодню ніч.
Така традиція була у надзубрянських селах на Львівщині. Це села у Львівській області, що розташовані понад рікою Зубра – Вовкові, Кугаєві, Загір’ї та Жирівці.
Вогнище розпалювали поблизу церкви та сиділи біля нього аж до ранку. Збиралися там і молодь, і старі люди, і малеча.
До нашого часу не збереглося ритуального призначення цього обряду. Кажуть, що вогонь палили, адже так робили діти та прадіди.
В деяких місцевостях називали цей звичай «гріти діда», в інших районах із вогнем пов’язували новий урожай, а також здоров’я членів сім’ї, а подекуди тлумачили вогонь євангельським текстом про сторожу біля господнього гробу.
Цікаві факти про писанки на ЛьвівщиніПисанка – унікальний артефакт української культури. На кольоровій поверхні писаного восковими знаками яйці прочитуються дохристиянські вірування, історія Христового Воскресіння. Освячена у Великодню ніч писанка є символом перемоги життя над смертю.
У Львові знайшли найдревнішу писанку
У 2013 році під час розкопок у Львові на вулиці Шевській археологи знайшли 500-літню писанку. Орнамент із зображення безконечника був нанесений на гусячому яйці, раніше на Львівщині знаходили глиняні писанки з такими орнаментами. Зараз цей артефакт зберігається у фондах Музею етнографії та художнього промислу Інституту народознавства НАН України у Львові.