Які громади на Львівщині не встановлюватимуть ялинку.
У мережі вже давно триває обговорення щодо традиційного святкування Різдва та Нового року на Львівщині. Дехто вважає, що ми не повинні відмовлятися від свята через ворога, а інші - що будь-які зайві втрати та новорічні події недоцільні в умовах війни, коли на передовій військові борються за нашу свободу.
У рамках спецпроєкту "Війна за Незалежність" журналістка 032.ua вирішила розповісти, які громади на Львівщині не встановлюватмуть ялинку та де вирішили не відмовлятися від свята.
Сколівська громада
Традиційно святкувати Різдво та Новий рік відмовилися в Сколівській громаді. Рішення прийняли після опитування, яке провели серед мешканців. Усі вони погодилися, що використання коштів на новорічну атрибутику зараз недоцільне. Відтак кошти, які мали піти на святкування, обіцяють передати на підтримку української армії.
"Сколівська міська рада активно й безперервно здійснює підтримку Збройних сил України, заходів та робіт з територіальної оборони та ВПО як бюджетними коштами, так і силами працівників апарату та інших бюджетних установ міської ради (про що громадськість буде детальніше проінформовано при щорічному звіті міського голови)", - додали у міськраді.
Червоноградська громада
Святкова ялинка у Червонограді
Опитування щодо встановлення новорічної ялинки провели серед мешканців Червоноградщини. Вони вирішили, що також не будуть традиційно святкувати зимові свята. Це рішення підписав 17 листопада міський голова Андрій Залівський. Про те, куди підуть кошти на встановлення міський голова не розповів.
Попри те, що ялинку встановлювати не будуть, у Червонограді таки вирішили прикрасити вічеву площу. Там планують встановити Різдвяну Шопку та Дідуха.
Стрийська громада
Встановлювати головну ялинку міста відмовилися у Стрийській громаді. Там також провели опитування серед мешканців, де лише 0,01% проголосували “за” святкування. У Стрийській громаді розповіли, що великих витрат на встановлення ялинки не передбачалося, оскільки дерева та прикраси залишилися ще минулорічні. Ялинку не планували прикрашати ілюмінацією та гірляндами через тотальну економію світла.
Натомість у громаді своє рішення відмовитися від традиційного свята назвали свідомим, вирішили це не робити з поваги до військових, які зараз на фронті у важких умовах. Гроші на Збройні Сили України Стрийська громада хоче зібрати на благодійному ярмарку.
“Ми пишаємося нашою свідомою громадою, яка готова відмовитися від звичних атрибутів зимових свят з поваги до наших Воїнів і Захисників. Залишаємо можливість проведення благодійних ярмарків для збору коштів на потреби ЗСУ", - додали у громаді.
Дрогобицька громада
Мешканці Дрогобицької громади також відмовилися від традиційного святкування Різдва та Нового року. Цьогоріч ялинки на головні площі не буде, однак голова громади Тарас Кучма вирішив “не забирати свято у дітей” та встановити інші святкові декорації. Їх поставлять у Дрогобичі поблизу Народного дому.
“Ми не хочемо забирати свято у дітей, тому швидше за все, локальні декорації будуть встановлені біля Народного дому, де діти ходять на гуртки і зможуть відчути святкову атмосферу і зробити фото. Мусимо правильно розставляти пріоритети, бо зараз завданням номер один є підтримка наших військових та збереження України”, — наголосив Тарас Кучма.
Опитування у Дрогобицькій громаді пройшли 1052 людини, серед них 41,2% вирішили, що ялинку встановлювати не потрібно, однак інші декорації встановити можна. Ще 37,4% респондентів підтримали думку, що святкувати Різдвяно-Новорічні свята потрібно після перемоги. 17,9% опитаних вирішили, що відміняти свято через ворога на потрібно.
Трускавецька громада
Святкова ялинка у Трускавці
У Трускавецькій громаді на Львівщині вирішили, що “дітей без свята не залишать”. 23 листопада на виконавчому комітеті прийняли рішення про встановлення в громаді Резиденції Святого Миколая та Благодійного ярмарку “Допомога твоя - найсильніша зброя”. Встановленням резиденції та ярмарку займатиметься ТОВ “Ярославна”.
“Хоча питання ставити чи не ставити ялинку зараз активно обговорюється в багатьох українських містах, і люди мають різні думки з цього приводу, проте всі згодні в одному – діти мають право на свято і Святий Миколай мусить прийти до всіх. Тож у Трускавці і цьогоріч з'явиться “Хатинка Миколая”, - йдеться у дописі громади.
На ярмарку будуть збирати кошти на потреби української армії, триватиме він з 1 грудня 2022 року до 31 січня 2023 року. У Трускавецькій міськраді наголосили, що встановлення резиденції та ярмарку принесе лише користь для міста у вигляді податків. Для дітей українських військових та дітей ВПО вхід буде безкоштовним.
“Місту збитків від рішення дозволити роботу «Хатинки Миколая» і різдвяного ярмарку на центральній площі не буде жодних – навпаки, бюджет наповниться сплатою податків. А у підприємців буде можливістю попрацювати у такий для кожного скрутний час”, - додали у пресслужбі.
У коментарях таке рішення Трускавецької громади підтримали не усі.
“Соромно за наших очільників , розділяють дітей , а Миколай творить добро для всіх діток.Чому не зробити просто благодійні внески на ЗСУ , хто скільки може”, - пише під постом дописувачка.
Коментарі під постом Трускавецької міськради
Довідково. На Львівщині є 73 громади, серед них лише в 5 громадах визначилися, як святкуватимуть цьогорічне Різдво та Новий рік. У Львівській громаді станом на 27 листопада не визначилися, як святкуватимуть зимові свята та чи будуть встановлювати ялинку на площі поблизу оперного театру.
Серед читачів сайту 032.ua ми провели опитування про встановлення ялинки. 16,2% опитаних проголосували “за”, аби підняти моральний дух. Натомість 80,1% учасників опитування вирішили, що не варто встановлювати ялинку в період повномасштабної війни.
Опитування 032.ua про встановлення ялинки у Львові