На минулому тижні Головне управління статистики опублікувало данні по розміру середньої зарплати в Україні. Зокрема, цей показник у грудні 2021 року продемонстрував новий історичний рекорд — 17 543 гривні або 641,5 доларів США.
Вперше у 30-річній історії незалежної України середня зарплата українців перевищила позначку у 600 доларів. Звісно, груднева зарплата — не зовсім типова - вона традиційно акумулює річні бонуси, премії на інші виплати. Як показує практика, у середньому рівень грудневої зарплати є звичайною місячною нормою десь у травні — червні наступного року, а потім знову йдемо на новий історичний рекорд.
На жаль, у такому історичному рості — немає заслуги, а ні уряду Шмигаля, а ні діючого президента Володимира Зеленського. Скоріше навпаки, — економічне зростання у країні, а з ним зростання зарплат, мало би бути набагато більшим, якщо би не недолугі ініціативи Данила Гетманцева, підтриманні урядом та монобільшістю по обкладенню малого та середнього бізнесу новими податками, які заставляють підприємців уходити в “тінь”.
Але так склалося у 2021 році, що світова економічна конʼюнктура була дуже сприятливою для головних напрямків українського експорту — аграрна продукція, метали та IT-сфера. Взагалі ВВП України у доларову еквівалентні виріс на рекордні майже тридцять відсотків і за підсумками 2021 року збільшився зі 154 до 202 мільярдів доларів. Також згідно з теорією відомого економіста Джефрі Сакса, рівень зарплат у бідних країнах, які мають кордони з більш заможними, та мають вільний перетин робочої сили, завжди зростають випереджуваними темпами. Бо роботодавці, щоб витримати шалену конкуренцію за робочу силу просто вимушені підіймати зарплату кожен рік.
Крім цих абсолютних цифр, важливо, що економічне зростання в Україні проходить у дуже складних умовах війни, яка триває вже понад вісім років. Фактично з самого початку отримання Україною незалежності почалося негласне суперництво між нашою країною та Росією — на кшталт у якій країни люди живуть краще.
І як би не було гірко це признавати — але довгий час один з основних маркерів рівня життя у країні — рівень середньої зарплати свідчив на користь Росії. Хоч починали ми у 1992 році майже з однакового жебрацького рівня. Та середня зарплата в Україні на другий рік незалежності становила 25 доларів, а у Росії була навіть трохи менше - 22 доларів. Але потім світові ціни на нафту та газ пішли в гору, і рівень життя росіян став зростати набагато швидше, ніж в Україні.
Вже у 2000 році середня зарплата у РФ складала 79 доларів, що було майже у двічі вище середньої української, яка складала 42 долари. У 2010 році відрив збільшився ще більше — середня зарплата росіянина складала 668 доларів, що вже було майже втричі більше середньої української, яка була у розмірі 239 доларів. Найвищої історичної відмітки середня зарплата у Росії досягнула за рік до початку агресії проти України — 918 доларів, а українці в останній рік президента Януковича отримували в середньому 410 доларів. Після початку війни - окупації Криму та частини Донбасу - українська економіка дуже сильно впала, а гривня девальвувала більше, ніж в тричі — і у 2015 році середня зарплата в Україні впала до 162 доларів. Але в цей час і Росія під тиском санкцій та завдяки девальвації рубля теж падає за рівнем середньої зарплати - 551 долар, але все ж це знову майже втричі більше, ніж в Україні.
Після перших потрясінь війни, у дуже складних умовах, у 2017 році в Україні знову відновилося економічне зростання. І вже за рік різниця між зарплатою у Росії та Україні суттєво скоротилася. Наприклад, у грудні 2020 року середня зарплата в Україні збільшилась до 430 доларів, а в цей час у Росії вона складала 708 доларів, що вже було тільки у 1,6 раза більше, ніж у нашій країні.
Але якщо взяти останні дані за 2021 рік, різниця між середньої українською та російською зарплатою зменшилась до історичного мінімуму. Зокрема, середня зарплата в України виросла до 641 долара. Згідно з даними російської статистики, зараз середня зарплата у РФ складає 712 доларів: тобто всього на 71 долар, або тільки на 10 відсотків вище, ніж в України.
Згідно з прогнозом старшого економіста Ukraine Economic Outlook Михайла Кухара, у 2022 році зарплати в Україні у доларовому еквіваленті також будуть зростати, правда, не так стрімко, як у 2021 році.