У рамках спецпроєкту "Історія старого Львова" кореспондентка 032.ua пропонує дізнатися про одну з центральних площ міста - площу Галицьку.
Площа Галицька у Львові є популярним місцем для зустрічей серед місцевих. Вона розташована біля площ Соборної та Міцкевича. Ця центральна локація має тривалу історію та неодноразово змінювалася за весь період. Пропонуємо дізнатися, як розвивалася площа та про цікаві споруди, які там розташовані.
Коли створили площу Галицьку
Історія площі розпочалася у XIII столітті, вона утворилася перед Галицькою брамою. Звідси походить і назва площі - від Галицьких воріт, які були розташовані на перехресті сучасних вулиць Галицької та Братів Рогатинців. У сучасному вигляді площа утворилася наприкінці XVIII століття.
Реконструкція Галицької брами
Про Галицький ринок
На площі, де зараз стоїть пам'ятник королю Данилові, діяв Галицький ринок. У 1892 році його перенесли на територію саду за колишнім палацом Бєльських. Через рік будівничий львівських парків Арнольд Рьорінґ заклав на території ринку сквер, довкола якого почали з'являтися нові кам'яниці.
Про запуск кінного трамваю
У 1880 році через Галицьку площу пролягла лінія кінного трамваю до площі Митної і далі по вулиці Личаківській. У 1894 році площею їздив електричний трамвай - по сучасній вулиці Князя Романа до Галицької крайової виставки у Стрийському парку. Згодом трамвай курсував через площу Соборну.
На площі Галицькій височить також низка цікавих будівель. Пропонуємо дізнатися більше про споруди, які там створили, а також про легендарний фонтан.
Сквер з фонтаном на розі площі Галицької
У 1880 році у сквері на площі Галицькій, де був фонтан "Кульбаба", спочатку з’явилась криниця з фонтаном та скульптурою Світезянки - німфи озера Світязь, героїні поеми Адама Міцкевича. Німфа була окрасою площі, автором цієї фігури був відомий польський скульптор, випускник Віденської академії Тадеуш Блотніцький.
Скульптура безслідно зникла у 1950 році. Замість німфи криницю прикрасили скульптурою хлопчика. Орієнтовно у 1970 році цю скульптуру демонтували, а за кілька років встановили абстрактну композицію "Кульбаба" роботи львівського художника Олега Микити.
У 2019 році під час реконструкції фонтану “Кульбаба” виявили давні мури. Пізніше львів’яни почали збирати підписи за їх збереження. У міській раді вирішили, що на площі облаштують новий громадський простір, а виявлені фундаменти костелу законсервують.
Досі триває реконструкція цього скверу, у результаті має бути новий простір із "сухим" фонтаном.
Палац Бесядецьких
На площі Галицькій, 10 розташований палац Бесядецьких - єдиний збережений донині палац XVIII ст. садибного типу. Вперше мурований палац на цьому місці створили у 1730-х роках. Згодом його викупив пан Бєльський та вирішив його перебудувати. Перебудову завершили до 1760 року, однак у 1780 році Бєльський провів реставрацію та продав палац. Далі спорудою володіли представники родин Винницьких, Мнішеків, Потоцьких, Коморовських, Бесядецьких.
Наприкінці XIX століття палац перейшов у власність міста. У ньому розмістилась торгово-промислова палата. Нинішній вигляд палацу був наданий будівлі під час реставрації 1935 року. За час існування у палаці містилась також Львівська обласна бібліотека імені Я. Галана.
Нині його господарем є Львівський національний університет ім. Івана Франка. Палац перебуває у руйнівному стані, тому цьогоріч розпочали проводити реставраційні роботи.
Кам'яниця з круглою наріжною банею
На розі площі Галицької, 6 і вул. Валової, 14 можна побачити кам'яницю з круглою наріжною банею, яку створили у 1888 році. На початку ХХ століття там розмістилось москвофільське Товариство імені Михайла Качковського, яке було власником будинку до 1939 року.
У будинку свого часу також була адвокатська контора, редакції українських часописів, Крайова торговельна спілка, магазин бакалійних товарів, діяло також відоме серед львівської еліти кафе "Центральне". У період 1926 - 1932 років тут був центральний комітет організації "Сель-Роб", а також редакція однойменної газети.
Наразі ця будівля - житловий будинок із поштовим відділенням на першому поверсі.
Кам'яниця на розі площі Галицької та проспекту Свободи
На розі площі Галицької та проспекту Свободи у Львові височить кам'яниця, яку спорудили у 1872 році. Її створили для Галицького акціонерного іпотечного банку за проєктом Філіпа Покутинського. На розі кам'яниці до середини 1990-х років був вхід до касового залу кінотеатру "Україна", який був тоді одним із найпрестижніших у Львові.
До 2007 року у будинку був розташований Галицький центр кіномистецтва. Тут також міститься головний офіс ТРК "Люкс".
Чим відома площа Галицька
Площа Галицька у Львові відома, як одна з популярних локацій для зустрічей. Посеред площі розташований пам'ятник королю Данилу Галицькому. Часто можна почути серед місцевих: "Зустрінемось біля коня". Пам'ятник заввишки 10 метрів, він прикрашає центральну площу вже двадцять років.
Зазвичай у цьому місці досить людно. Затишний сквер у самому серці Львова приваблює багато жителів та туристів та є родзинкою площі Галицької.