Від вулиці Академічної до проспекту Шевченка: історія центральної локації Львова, - ФОТО

У рамках спецпроєкту "Історія старого Львова" кореспондентка 032.ua пропонує дізнатися про один із визначних проспектів міста - проспект Шевченка. 

Проспект Шевченка у Львові є однією з популярних локацій серед жителів та туристів. Він розташований у центральній частині міста між вулицею Саксаганського та площею Міцкевича. Пропонуємо детальніше дізнатися історію його створення та як проспект змінювався з часом. 

Як з'явився проспект Шевченка

Історія проспекту розпочалася ще у 1414 році. Вулиця була частиною Галицького передмістя, на ній мешкали кожум'яки (гарбарі), так і виникла її початкова назва - вулиця Гарбарська, яка проіснувала до початку XIX століття.

Згодом вулиця отримала назву Святого Яна. Назвали так, тому що наприкінці вулиці був невеликий ставок, у який впадали дві притоки Полтви. Заболочене русло Полтви було посеред вулиці, тому через нього перекинули кам'яний місток, а на ньому стояла фігура святого Яна Непомука. На честь цієї фігури вулиця отримала нове ім'я. 

У 1886 році Полтву сховали до підземного колектора, а міський садівник Арнольд Рерінг заклав бульвар, який складався з "острівців" із заокругленими краями. 

Проспект ім. Тараса Шевченка

У 1871 роках вулицю перейменували на Академічну на честь академії-університету та академіків-студентів. Вона виходила до старого будинку Львівського університету імені Яна Казимира на сучасній вулиці Грушевського. 

Вже із 1995 року з'явилася нова назва - проспект Шевченка. Вона існує і до сьогодні. Однак деякі жителі досі називають цю вулицю по-старому - Академічною. 

Проспект Шевченка у Львові

На проспекті Шевченка у Львові можна побачити низку цікавих будівель, пам'ятник Михайлові Грушевському, книгарню Наукового товариства iм Т. Г. Шевченка, а також неймовірну алею із кулястими кленами. Далі - детальніше про це. 

Про створення алеї на проспекті

До Першої світової війни посеред вулиці ще не росли дерева, але вже було кілька клумб і висаджені кущі. У 1930-х роках проспект реконструювали і він набув вигляду традиційного бульвару з алеєю з двох рядів тополі. За часів незалежності алея змінилася.

У 1997 році старі тополі викорчували, а замість них висадили кулясті клени. Це одна одна із найпопулярніших локацій на проспекті до нашого часу. 

Про колишній прибутковий дім адвоката Сегаля

На розі проспекту Шевченка і вулиці Чайковського стоїть одна з найпривабливіших споруд проспекту - колишній прибутковий дім адвоката Сегаля. Його особливістю є цікавий інтер'єр та вежа з декоративним фронтоном.

Книгарня Наукового товариства iм Т. Г. Шевченка

На проспекті також розташована одна із легендарних книгарень Львова - книгарня Наукового товариства імені Шевченка. Там панує наукова атмосфера вже впродовж десятиліть. Охочі можуть придбати патріотичну літературу, історичну та художню класику.

Будинок профспілок на проспекті

Одна із найпомітніших будівель на проспекті - Будинок профспілок Львівщини. Відомий також як офісний будинок Шпрехера. Це восьмиповерхова будівля, яку створили у 1929 році. Впродовж всього часу приміщення орендували різноманітні організації. Деякий час там було консульство Угорщини. У радянські часи на першому поверсі був ресторан "Елегант", а згодом - Будинок профспілок Львівщини та перші поверхи займають заклади харчування та магазини. 

Пам'ятник Грушевському 

На проспекті височить пам'ятник Михайлові Грушевському. Його встановили у 1994 році. Фігуру відлили з бронзи та влаштували на гранітному постаменті. Раніше на цьому ж місці стояв пам'ятник польському комедіографу Олександрові Фредрові, але його вивезли після Другої світової до Вроцлава. 

Львівська обласна прокуратура на проспекті Шевченка

На проспекті Шевченка, 17 - 19 розташована і Львівська обласна прокуратура. Цей будинок створили у 1921 році для промислово-торгової палати міста. У 1939 - 1991 роках там містився міський осередок комуністичної партії України. Пізніше вже це приміщення передали Львівській обласній прокуратурі й установа діє і до сьогодні.

Львівська обласна прокуратура

Сучасний проспект Шевченка 

Сучасний проспект Шевченка досить забудований. Тут налічуються житлові будинки, магазини, заклади харчування. Одна із ключових локацій, що приваблює увагу жителів - алея на проспекті. Це спокійна локація у центральній частині міста, де можна відпочити у затишній атмосфері. 

Читайте також: Личаківський цвинтар у Львові: історія та відомі поховання незвичайного музею, - ФОТО