У чарівному Львові є багато того чим можуть пишатись його мешканці та бути враженими на все життя гості міста. Але місто має одну значну ваду, яка змушує львів'ян з білою заздрістю дивитись у бік міст, через які протікають широкі, повноводні річки.
Львову катастрофічно не вистачає великих водойм, які додають місту шарму та роблять міське життя більш гармонійним і затишним. Але колись все було не так. І справа не тільки у найбільш відомій львівській річці Полтві, яка вже давно тече у колекторах скритою від людського ока. Хоча фантомні болі по Полтві не зміг стримати навіть Святослав Вакарчук “Гуляєм з тобою по рідному Львову. Там пахне весною і сонце сідає на березі річки, якої немає”. Але ще зовсім недавно львівʼянам не треба було далеко їхати, що вгамувати жагу по великій воді. Всього 40 років тому Сихівське озеро було самою великою водоймою Львова.
Сихівське озеро: людьми створено та людьми знищене
Сихівське або Піонерське озеро — це водойма, яку штучно створили в 1956 році між Козельниками та річкою Зуброю у Сихівському районі Львова. Воно мало площу 20 гектарів та наповнювалось завдяки тоді досить повноводній річці Зубрі.
Таємниці Львова: чому зникло Сихівське озеро, - ФОТО
Назву Піонерське озеро отримало, як “молодший брат” озера Комсомольського у Винниках, яке насправді було майже у три рази менше. Воно доходило до Освицького Гаю, де тепер знаходиться танкоремонтний завод.
Водойма швидко стала дуже популярною — до неї у теплу пору роки приїжджали сотні львів'ян. Тут був пляж, на вихідних працював буфет та пункт прокату човнів. Також розповідають, що в озері водилось багато риби та раків. Біля нього навіть був пост Рибнагляду, який збирав з охочих порибалити по 50 копійок від вудки.
Взимку озеро теж не пустувало — воно перетворилось на велику ковзанку чи арену для хокейних баталій.
В 1978 році львівський художник зобразив озеро на своїй картині. Поруч з озером певний час діяв дитячий піонерський табір, він був на місці нинішнього римо-католицького храму св. Архангела Михаїла.
Як про дуже чисте згадує про Піонерське озеро мешканець Львова Володимир Сиротенко: “Живила озеро річечка Зубра з кришталево чистою водою. На березі стояв павільйон, в якому торгували напоями та чудовим львівським морозивом”.
Ще один цікавий факт. "Річка Зубра - один із доказів того, що Львів стояв на перетині не лише сухопутних, але і водних шляхів. Ця річка, води якої впадають у Чорне море, колись була судноплавною аж до Сихова та Козельників. Відтак купці могли по річці потрапити до Львова, тут, по суходолу, перетягнути човни 500 метрів чи кілометр і далі по судноплавній Полтві йти до Балтійського моря. Вигода була очевидною, адже навіть сьогодні річковий і морський транспорт найдешевший у світі”, - вважає історик-краєзнавець Іван Радковець.
Але в середині 80-х озеро перестало існувати. Головною причиною цього стало будівництво величезного бомбосховища біля Львівського автобусного заводу. Це привело до обміління та забруднювання річки Зубра, ну, а з ним і Сихівського озера. Тому було прийняте рішення його спустити. Після того, як бульдозерами та екскаваторами був розритий берег озера в напрямку течії Зубри, воно за кілька днів витекло.
Сьогодні побачите те, що залишилося після озера можна за ринком “Нижній Шувар” - біля парку Іоана Павла II. Колишня водойма сьогодні поросла деревами, кущами та травами, та й досі залишається улюбленим місцем відпочинку львів'ян, які полюблять тут у теплу пору року влаштовувати пікніки.
Деякі фахівці вважають, що Сихівське озеро можливо відновити. І для цього створились обʼєктивні умови. Вже не працює та продано на аукціоні під забудову колишній ЛАЗ, стічні води, якого були головним забруднювачами озера. Річка Зубра сьогодні має достатньо води, щоб знову наповнити водойму.
При обʼєднанні зусиль екологів, міської влади та громади — є шанс, що Сихівське озеро може відродитись знову. А мешканці Львова зможуть покататись на човнах та помилуватись справжньою Набережною. На березі озера, що подарує львівʼянам не тільки ностальгію великою водою, але поверне справжньо насолоду та радість від відновленого ставу.