Історія одного львівського дворика, який перетворили у справжній ботанічний сад, - ФОТО

Як між багатоповерхівок на вулиці Лазаренка у Львові облаштували неймовірної краси сад, де, крім рослин місцевої флори, є також екзотичні.

Біля самісінького парку "Горіховий гай" між будинками на вулиці Лазаренка виплекали справжній мінідендропарк, де росте близько 300 дерев, серед яких - бамбук, їстівний каштан, магнолії, тюльпанове дерево. Кореспондентка сайту 032.ua поспілкувалася із його головним садівником 65-річним Юрієм Волощаком.

Із чого все почалося: дерева висадили, щоб захистити ділянку від забудови

Фактично цей мініпарк взялися закладати ще 15 років тому. Все почалося з того, що 2005 року між будинками на вулиці Лазаренка, 48, 48а у дворику хотіли звести 12-поверхову новобудову. Тоді на цьому місці був пустир, де росла трава висотою майже у людський зріст.

Коли почалися розмови про будівництво і сюди занадилися ходити всілякі комісії, мешканцям ця ідея не сподобалася, вони згуртувалися і посадили у дворику близько десятка яблунь і кілька груш. А Юрій Волощак сюди привіз ще одинадцять маленьких сосен із гущавин Брюховицького лісу. Ці насадження і стали фундаментом нинішнього мініпарку.

Так посаджені сосни виглядають зараз

"Я відразу написав листа у міську раду про те, що наші два будинки, де мешкає понад 1,5 тисячі людей, не мають дитячого майданчика. На моє звернення тоді відреагували швидко: буквально через 2-3 місяці його тут облаштували", - пригадує Юрій Волощак.

Поступово поруч із цим дитмайданчиком на 45 сотках землі облаштували справжній мінідендропарк, який нині налічує близько 300 найрізноманітніших дерев.

Що тут росте: від бамбука і ліквідамбара до лікарських трав і звичайної городини

Як пояснює Юрій Волощак, на початках через відсутність досвіду садив тут трішки хаотично і композиційно дещо загустив посадку. Тому у таких випадках радить мешканцям консультуватися з фахівцями. Адже, за його словами, дуже важливо знати що саме і на якому ґрунті краще садити, як густо мають бути ці насадження...

Облаштувати сад на цій ділянці було непросто, оскільки всі ці будинки стоять на насипному ґрунті. Колись на цьому місці розташовувався яр глибиною 4 метри, його засипали сміттям, глиною, цеглою, а зверху присипали землею. Щоб удобрювати ці землі, п’ять років тому Юрій Волощак зробив спеціальний контейнер для органічних відходів, які сюди викидають мешканці довколишніх будинків.

Органічні відходи використовують як добриво

Юрій Волощак без жодних перебільшень знає історію кожної травинки тут, бо це фактично його дітище. Більшість насаджень у мініпарку - це пересаджені самосіви, або рослини, які приносять сусіди чи хтось дарує.

"Ось це алея туй, - показує він. - Одну з них знайшов у "Горіховому гаю", інша проросла крізь щілину муру біля школи на вулиці Коперника. Ще дві вже великі туї, висота яких становила майже 2 м, а вага - 70-80 кг, переселив сюди із вулиці Сахарова. Там мало розпочатися будівництво і ми з сусідом викопали їх та перевезли на тачках сюди. Вони прийнялися і ростуть…".

Також тут росте таке унікальне дерево як ліквідамбар, його висота може сягати 50 м. 

Ліквідамбар

А ще - тюльпанове дерево, магнолії, червонолистий сорт бука, їстівні каштани, аралія, гранат, ірга, вавилонська верба, дуб пірамідальний, кельрейтерія волотиста, тсуга, кедрова сосна, гібіскуси тощо.

Окрім цього у мініпарку є так звані японські ворота - торії, у перекладі це слово означає  "сідало для птахів".

Юрій Волощак і торії

"Я змайстрував їх для того, щоб ними вилася жимолость. У цій зоні росте жасмин, клен японський, бамбук…", - розповів Юрій Волощак.

У зоні, де є сосни, гарно ростуть печериці, а там, де сад, - яблуні, груші, аронія, ірга, чорноплідна горобина, калина празька і звичайна, червонолистий фундук, гумі.

Деякі дерева мають імена, їх висаджували з нагоди народження дітей і "охрестили", як і малюків. Також росте ціла низка ялинок, смерек, сосен, які мешканці купували на Новий рік у горщику, а потім з нього переселяли у подвір’я дому.

Також тут є мінігород - так звані "теплі грядки". Їх Юрію Волощаку допомагали облаштовувати місцеві дітлахи. Одну лишив собі з дружиною, решту розібрали сусіди. На своїй "теплій грядці" Юрій Волощак вирощує часник петрушку, моркву, редиску, гарбузи, помідори, огірки, а також лікувальні рослини, зокрема різні види м’яти, полин, мелісу.

Хранитель зеленого обійстя "24 Меридіан"

Юрій Волощак мешкає в одному з будинків на Лазаренка і є головним садівником та хранилем цієї зеленої оази. За фахом він архітектор, а садівництво стало його хобі.

"У дитинстві я жив біля Стрийського парку на вулиці Парковій. Поруч росли тополі, я приносив додому маленькі гілочки, які обрізали. Коли вони пускали корінчики, біг до парку і висаджував їх у рядок. Слідом за мною сторож їх висмикував, а потім гнався за мною", - усміхаючись, пригадує Юрій Волощак.

Юрій Волощак

Навесні цього року мерія через конкурс набрала у штат 9 міських садівників нового формату. Юрія Волощака призначили садівником "Горіхового гаю". Пояснює, що хотів би, щоб територію цього мінідендропарку юридично приєднали до гаю, оскільки зараз вона належить "Політехніці".

Планувалося ознакувати всі рослини у цьому саду. Але особливо цінні почали красти…

Рослини хотіли тут ознакували, але їх почали красти

"Сусід зробив таблички з підписаними назвами рослин і я кілька вже було причіпив. Але дехто побачив, що це щось вартісне, і почав красти. Так, вже поцупили гібіскуси, рододендрон прекрасний, лавровишню. Почекаю, коли деревця підростуть, а тоді і прилаштую біля них ці таблички", - пояснює садівник.

Цей мінідендропарк Юрій Волощак називає "24 Меридіаном". Таке ім’я отримав через однойменну назву ОСББ.

"Чому "24 Меридіан"? Мій приятель Юрій Охріменко (лікар, краєзнавець, журналіст і засновник тижневика "Mikroskop pana Jurka", який помер у 2016 році, - ред.) лобіював таку думку, що через Львів проходить найдовший цілочисельний сухопутній меридіан у світі. Він пролягає через 24 країни і Львів, мова йде про Привокзальну і кільце на вулицях Володимира Великого - Княгині Ольги. Оскільки це не так далеко звідти, з моєї ініціативи так назвали ОСББ", - пояснив садівник.

Мініпарк на вулиці Лазаренка перетворюється у неймовірну фотозону навесні, коли все буяє цвітом, і восени, коли дерева і кущі стають жовто-багряними. Тож вже зовсім скоро осінь розфарбує всі дерева і тут буде справжній кольоровий бум.

Читайте також: Прогулянка "Горіховим гаєм": екскурсія мальовничими місцями парку, - ФОТО