У Львові урочисто відкрили скульптуру сина Моцарта, - ФОТОФАКТ

У Львові відкрили скульптуру Франца Ксавера Моцарта.

26 серпня в рамках V міжнародний фестиваль класичної музики LvivMozArt та з нагоди 230-літнього ювілею Франца Ксавера Моцарта на площі Маланюка відкрили алегоричну скульптуру композитора. Про це повідомили у пресслужбі Львівської міської ради.

У мерії пояснюють, що скульптура показує сина Моцарта у символічному диригентському русі, з перебільшеною старовинною бароковою перукою, яка символізує його зв’язок з легендарним батьком, відповідальність перед славою якого він все життя відчував, а також з його дідом Леопольдом, основоположником музичної династії Моцартів. Під перукою чітко проглядається портрет Франца Ксавера Моцарта в типовому образі композитора доби романтизму, що символізує зміну мистецьких епох. Легка танцювальна поза та театральний диригентський жест означають зв’язок Моцарта-молодшого зі Львовом, коли він декілька років поспіль він був капельмейстером, а пізніше - головним диригентом Цісарсько-королівського привілейованого міського театру, а також диригентом та засновником відомого у Львові Товариства Св. Цецилії.

"Видатний син Вольфганга Амадея Моцарта жив і творив у Львові майже 30 років, але його ім’я фактично було забуте. 5 років тому ми почали велику справу - заснували фестиваль LvivMozArt. Ми стартували із виконання творів Франца Ксавера Моцарта, потім привезли до Львова оригінальну скрипку Моцарта, згодом почали досліджувати його біографію (і цього року випустимо в друк велику документальну працю про композитора, аналогів якому немає у світі) і зараз відкриваємо його скульптуру. Це унікальна подія, адже Моцарт ніби повертається до рідного йому міста Львова. Ця скульптура - це сучасний погляд на класику, адже мистецтво і музику не можна перетворювати на музейний експонат", - розповіла арт-директорка та співзасновниця фестивалю LvivMozArt Оксана Линів.

Своєю чергою міський голова Львова також Андрій Садовий погодився, що цей пам’ятник - приклад нової сучасної скульптури.

"Я хочу подякувати Оксані, за цю інтелектуальну інтервенцію, а Себастьяну за його працю. Думаю, що дискусій після сьогоднішнього дня буде ще більше, бо кожен побачить тут щось своє. Якщо з боку подивитися, то можна побачити голову лева, з іншого боку глянеш - то розумієш, що в середині композиції є дуже ніжна душа, яка закрита великою перукою. Тому, тут кожен побачить свого Ксавера. Та головне, щоб ви його побачили. Адже ніщо не розширює горизонти нашого мислення, крім культури, крім сучасного мистецтва. Я переконаний, що приходячи сюди, будуть народжуватися нові креативні ідеї, будуть з’являтися нові смисли", - зазначив він.

Алегоричну постать Франца Ксавера Моцарта створив інтернаціональний відомий австрійський скульптор Себастьян Швайкерт.

"Ксавер Моцарт - вічне дитя, вічний син Моцарта з Відня. Ксавер Моцарт з великою перукою свого батька, яка завжди була йому завелика. В 16 років він втік з Відня, нікому нічого не сказавши, і 30 років прожив у Галичині, більшість часу - у Львові. Він жив тут 30 років, був громадянином цього міста, тому він стоїть тут без постаменту, він стоїть на рівні з громадянами міста. Він тут диригував, писав музику. Для того, щоб він не був вже аж настільки голим, я поставив йому на коліна ноти, і це ноти моєї улюбленої його п’єси. Якщо зазирнути, то їх можна побачити", - зазначив Себастьян Швайкерт.

Читайте також: "За межі людського". Львів’ян кличуть на симфонічний концерт