Високий замок у Львові: історія візитівки міста з оглядовим майданчиком, - ФОТО

У рамках редакційного спецпроєкту "Історія старого Львова" пропонуємо дізнатися про одну із найпопулярніших локацій у місті - парк "Високий замок". 

Парк "Високий замок" є одним із найстаріших у Львові. Він включає Замкову гору, яка слугує ключовою та магічною візитівкою, що приваблює безліч туристів. Родзинкою є оглядовий майданчик, з якого можна насолодитися панорамою міста. Кореспондентка 032.ua пропонує детальніше дізнатися про цю територію, яку щодня відвідує сотні людей. 

Про заснування парку "Високий замок"

Парк "Високий Замок" розташований неподалік центральної частини Львова. Він є пам'яткою садово-паркового мистецтва місцевого значення. Його заснували у 1835 році (існує ще одна версія заснування - 1853 рік). Розпланував парк головний міський садівник Бауер.

Високий замок близько 1906 - 1916 рр.

Про розташування парку з оглядовим майданчиком

Розташований парк на схилах Замкової та Княжої гір поблизу Кайзервальду. Загальна площа становить 36,2 га. Територія складається із двох терас. На нижній можна побачити зелену алею та пам’ятний камінь на честь перемоги польського короля Яна III Собєського над турецьким військом 1675 року на Лесиницьких полях. 

Для прикраси парку у середині XIX століття встановили штучну печеру з написом "15 серпня 1841 року", вхід до якої охороняють кам’яні леви зі старої ратуші. Вони тримають щити з гербами львівських патриціанських родин. Колись цю печеру назвали "печерою смогубців", тому що там накладали на себе руки закохані, яким життєві обставини перешкоджали поєднатися.

На верхній - штучний курган з оглядовим майданчиком. При підніжжі кургану є залишки оборонного муру Високого замку, побудованого князями Романовичами. 

Високий замок

У верхній частині парку з 1957 року розташований Львівський телецентр і Львівська вежа телетрансляції (заввишки 192 метри). У 1874 році біля підніжжя кургану встановили скульптуру Лоренцовича, однак у 2008 році її передали Львівському історичному музею та розмістили в Італійському дворику.

Оглядовий майданчик на Замковій горі 

Замкова гора є однієї найвищих вершин міста - 413 м над рівнем моря. За даними на сайті Центру міських історій, у 1869 році з'явилася ідея насипання земляного кургану на честь відзначення 300-річчя укладення унії між Польщею, Литвою і Руссю. Міська влада погодила цю пропозицію та призначила місце спорудження - Замкову гору. З часом схили доводилося укріплювати.

У 1907 році відбулася грунтовна реставрація кургану, влаштували доріжку на його верхівку, де діє оглядовий майданчик. Згодом облаштували металеві поручні, забетонували оглядовий майданчик, який до нашого часу популярний серед жителів та туристів. 

Курган Люблінської унії

Про існування замку 

Туристи, почувши у Львові про Високий замок, можуть уявляти величну споруду, але наразі там мало що про це нагадує. Однак замок існував, який майже повністю розібрали впродовж XIX століття.

Замок збудували під керівництвом короля Русі Лева Даниловича, потім - польского короля Казимира III на Заміковій горі. Фрагмент стіни, що зберігся - південний мур двору між головними завнішньою та внутрішньою брамами замку. 

Замок у парку

Трамвайна колія до Високого замку 

Наразі до парку "Високий замок" нагоди доїхати на електротранспорті чи маршрутці немає, хоча так було не завжди. У 1910 - 1970 роках до входу у парк курсував трамвайний маршрут №12 від сучасної вулиці Сахарова. Це була складна у плані рельєфу трамвайна лінія у місті. Її закрили через те, що старі трамваї повністю вичерпали свій ресурс.

Після демонтажу трамвайної лінії запровадили автобусний маршрут №11, який припинив свою роботу на початку 1990-х років. У наш час також запускали автобус, але працював він недовго. 

Трамвайний маршрут на Високий Замок, 1912 року

Місце для закоханих, фотосесій, прогулянок 

Парк "Високий замок" із оглядовим майданчиком розташований неподалік центральної частини міста, тому із гамірних вулиць охочі мають можливість потрапити у затишок. Цей парк є чудовою локацією для прогулянок, фотосесій, адже там можна і насолодитися природою, і панорамою міста.

Окрім того, локація популярна серед закоханих, які не лише приходять подивитися на нічне місто з висоти пташиного лету, але й освідчуються там у коханні.  

На оглядовий майданчик веде пішохідна доріжка, але варто бути фізично досить витривалим, адже подолати доведеться понад 300 сходинок. Однак краєвиди навряд зможуть залишити байдужим тих, хто все ж наважився сюди піднятися.

Зазначимо, у травні цього року на засіданні міської комісії архітектури, містобудування та розвитку територій Львівської міської ради затвердили ухвалу про інвестиційний проєкт будівництва оглядової канатної дороги до Високого замку. Перша станція цієї дороги має бути на терасі скверу на вул. Кривоноса. Цей проєкт реалізовуватиметься виключно коштом інвестора. 

Нагадаємо, раніше кореспондентка 032.ua розповідала про один із парків Львова у Франківському районі - "Горіховий Гай". 

Читайте також: Зі Львова у Тунель кохання: історія найромантичнішого місця та що варто знати туристам, - ФОТО, ВІДЕО

Фото на головній: phototo.com.ua