Віряни відзначають Стрітення Господнє: що означає свято

Сьогодні, 15 лютого, віряни святкують Стрітення Господнє.

Цього дня у церквах освячують свічки, які є оберегом, символом світла і очищення.

Стрітення відзначають на 40-й день після дня народження Ісуса Христа. Урочисто відзначати його почали з кінця V століття.

Відзначають його в пам’ять про те, як Марія принесла до Єрусалимського Храму Ісуса Христа на 40-й день після Його народження. У храмі їх зустрів сивий старий Симеон, який чекав зустрічі з Господом вже багато років. Згідно з Євангелієм від Луки, Симеон був праведником і від Духа Святого був звіщений, що він зможе вмерти лише тоді, як побачить Ісуса Христа. Те й здійснилося - Симеон міг одержати тепер вічний спокій. Перед смертю старець Симеон сповістив, що Немовля, яке йому нарешті судилося побачити, вийде "на служіння спасіння людей".

У народі вважається, що у день Стрітення зима зустрічається з весною. Цього дня освячують свічки, які називали громничними. За повір'ями, вони мають виняткову силу і оберігають оселю від бурі, зливи чи смерчу, ниву - від бурелому чи граду, а членів родини - від "злого ока" та хвороб. Коли приходять із церкви в день Стрітення, запалюють "громничну" свічку - "щоби весняна повінь не пошкодила посіви і щоби мороз дерева не побив". Від "громничної" свічки і саме свято Стрітення називалось колись ще й "Громниця".

Запалювали громничну свічку у таких випадках:

  • коли над оселею гуляє страшна негода
  • коли виникали труднощі при пологах
  • коли у селі пожежа, або катаклізм
  • коли людину схопить "чорна хвороба" (епілепсія)
  • як людина помирала, запалювали свічку, аби спокійніше перейти їй у світ інший.

Читайте також: Історія залізничного вокзалу у Львові: як будували одну із визначних споруд міста, - ФОТО

Фото на головній: facedobra.com