120 років тому і зараз: історія Оперного театру у Львові, - ФОТО

Історія та цікаві факти про Львівський національний академічний театр опери та балету імені Соломії Крушельницької. 

Оперний театр – одна із головних пам'яток у Львові. Він є символом та справжньою окрасою міста. Вже понад 120 років там презентують мистецькі твори. Кандидатка мистецтвознавства, музикознавиця Львівської опери Стефанія Олійник поділилася історією театру від його зародження.

Конкурс на будівництво у Львові Великого міського театру (тепер – Львівського театру опери та балету) оголосили у 1895 році. Мерія виділила велику на той час суму – орієнтовно понад мільйон золотих, але коштів не вистачало на побудову, тому містяни зібрали пожертви. 

"Львів’яни так прагнули мати у місті нову величну театральну будівлю, що "пожертвували" заради мистецтва набережною у центрі міста", -  підкреслила Стефанія Олійник. 

Політехнічне товариство мерії запропонувало різні локації, де можна було би збудувати театр. Йдеться про Губернаторські вали біля костелу Кармелітів (зараз – церкви Св. Михайла), площу Святого Духа (зараз – Івана Підкови), площу Голуховських (тепер – проспект Свободи). Влада обрала останню пропозицію та погодилась розпочати будівництво. У цьому випадку потрібно було знести кілька будинків, змістити русла річки Полтва.

У конкурсі на будівництво переміг проєкт директора Державної промислової школи Зиґмунта Ґорґолевського. Державний архів Львівcької області опублікував креслення фасаду театру на онлайн-виставці документів до 120-річчя Львівської опери.

У 1896 році розпочались перші роботи під забудову. Наступного року відбулося урочисте закладення наріжного каменя за участю духовенства, посадовців, художників, письменників, акторів. Виголошували промови та читали вірші.

Львівський театр опери та балету один із найкрасивіших оперних театрів Європи. 

Будівля Оперного має форму видовженого прямокутника. Від цоколя до першого поверху стіни фасаду облаштовані рельєфні мурування. Над центральним входом у театр розташована лоджія, яку прикрашають музи. На верхівці встановлені бронзові статуї – "Геній Трагедії" (з маскою) та "Геній Музики" (з лірою). Посередині – постать "Слава" із пальмовою гілкою, що символізує нагороду тим, хто присвятив себе мистецтву. 

На верхівці фасаду – постать старого, який повчає юнацтво. Із обох боків зображено життєві веселощі й смуток. Справа – дві пари людей, які танцюють і відпочивають. Зліва втілена драматична ситуація – викрадення дівчини. 

Оперний театр

Зображення вагітної статуї "Слави" на Оперному

Зі статуєю "Слави" пов'язана цікава історія. Львівський професор, що викладав гінекологію та акушерство, переконував, що округлий животик статуї є ознакою четвертого місяця вагітності. Йому вдалося навіть це підтвердити. Відвідав із скульпторами натурщицю, яка розповіла, що це дійсно так. Отож, статуя на Оперному театрі зображена вагітною. 

Статуя "Слави" на Оперному

Мармур, позолота, розписи  інтер’єру театру залишилися незмінними з часу його відкриття. 

При вході у театр можна побачити портрети Папи Римського Івана Павла ІІ (на згадку про його візит у 2001 році) та митрополита УГКЦ Андрея Шептицького. 

Інше оздоблення театру (мармур, позолота, розписи розкішного інтер’єру театру залишилися незмінними із періоду відкриття. У 1978 - 1984 роках реставрували театр, завдяки цьому вони не втратили краси. На відновлення тоді витратили 6 мільйонів рублів. 

Стіни прикрашені орнаментами, вінками з троянд, пальмовими галузками та листям аканту. Стеля виконана із прозорого скла, таким чином це сприяє природному освітленню вестибюлю у денний час та економії світла. 

4 жовтня 1900 року відбулося відкриття театру. 

Із самого ранку на площі було людно, адже безліч зацікавлених жителів хотіли побачити урочистість. На подію завітало також багато почесних гостей. Серед них - художники, композитори, письменники, автор проєкту, скульптори, театрали. 

Про відкриття Міського театру повідомили у часописі "Діло" за 5 жовтня 1900 року. Йдеться про те, що відкриття відбулося із великим парадом. Все розпочалося о 10:00, коли провів богослужіння вірменський архієп. Ісакович. Після цього всі пішли до нового театру. Ввечері цього дня вібулася перша вистава, тоді зіграли три твори. 

Часопис "Діло" за 5 жовтня 1900 року

Мініатюра Оперного театру зі шрифтом Брайля

У січні 2020 року у Львові відкрили мініатюрну модель Львівського театру опери та балету імені С. Крушельницької. Її встановили на площі перед театром, щоб люди із вадами зору могли дотиком "відчути" красу будівлі. 

Мініатюра Оперного театру

Популярність Львівської опери не зникає. 

Минуло понад 120 років із дня заснування Оперного театру, однак він популярний і у наш час. Наразі у репертуарі театру понад 50 опер, оперет та балетів. Твори В.А. Моцарта, Дж. Б. Перголезі, Ж. Бізе, П. Чайковського, Дж. Пуччіні, С. Гулака-Артемовського, М. Лисенка, Ю. Мейтуса, Є. Станковича, М. Скорика та низки інших. 

На сцені театру відбуваються Міжнародні оперні фестивалі та конкурси співаків імені Соломії Крушельницької. Виступають відомі солісти опери і балету, диригенти, провідні українські та європейські театри і колективи. 

Не зважаючи на карантин в Україні через пандемію, у 2020 році вдалося реалізувати 105 вистав та 24 концерти.

Оперний театр у наш час. 

Оперний у наш час не втрачає цінність. Він є візитівкою міста Лева. У минулому році реконструювали площу перед театром. Алея нагадує за формою скрипку, яка позначена як фонтаном, так і освітленням у мощенні. Встановили також сухий фонтан за понад 1 мільйон євро.

Нагадаємо, кореспондентка 032.ua також розповідала про 20 забутих кінотеатрів Львова радянського періоду та що зараз на їхньому місці. 

Читайте також: 10 сіл Львівської області з незвичними назвами та цікавою історією

Фото на головній: uk.wikipedia.org/wiki