У Львові вперше в Україні провели соцопитування про те, як СОVID-19 впливає на психічне здоров’я тих, хто вже перехворів.
У коментарі 032.ua директор клініки «Мед Парк» Антін Кушнір повідомив про його результати.
За його словами, ідея виникнення опитування з’явилася у листопаді, коли почало надходити більше звернень від перехворілих на коронавірус пацієнтів. Вони скаржилися на втому, різні фобії, стрес, дратівливість.
Відтак львівські медики вперше в Україні ініціювали опитування щодо впливу COVID на психічний стан людини. Розпочали його 14 грудня і за понад місяць проанкетували 570 респондентів. Спершу опитування проводили серед пацієнтів клініки (200 осіб), але потім аудиторію розширили через мережу.
“Ми запитували, як у людей змінилося самопочуття, 49% стверджували, що стали почуватися гірше. Але тут мова може йти не лише про фізичне, але і ментальне здоров’я… На уточнююче питання про те, чи змінився звичний настрій і з’явилися пригніченість, стурбованість, тривога, дратівливість, 68% відповіли, що так”, - зазначив Антін Кушнір.
Також результати опитування показали, що 69% мають проблеми зі сном. Респонденти наголошували на постійному відчутті невиспаності, виникали безпричинні пробудження вночі, розконцентрованість і сонливість вдень, натомість неможливість заснути вночі. Майже 60% опитаних відповіли, що у них з’явилися порушення когнітивних функцій (концентрація уваги, погіршення пам’яті, розсіяність, порушення мислення).
«Якщо своєчасно не вирішувати проблеми, які мають психологічне підґрунтя, то нерідко такі стани можуть мати психосоматичне продовження», - резюмував Антін Кушнір.
Своєю чергою психолог, психотерапевт Роман Андрієвський розповів, що ж все-таки робити при апатії, дратівливості, безсонні, викликаних коронавірусом.
"Немає якихось специфічних рецептів, тут мова йде про універсальні рекомендації для збереження психоемоційного стану. Зокрема, це організація оптимального часу праці та відпочинку, а також фізичні навантаження, тому що через тіло ми можемо впливати на емоційний стан. Дуже важливою також є гігієна сну; ресурсні заняття, які приносять задоволення; комунікування з близькими”.
В окремих випадках все-таки варто звернутися по допомогу до спеціалістів, якщо протягом тривалого часу не вдається вирівняти свій емоційний стан.
Як відомо, на Львівщині вже підтвердили 65 289 випадків інфікування коронавірусом. Зокрема, ми інформували, що в медзакладах Львівської області станом на 5 січня COVID-ліжка заповнені на 34,8 %. Киснем забезпечено 85% ліжкової мережі.
Читайте також: Тимошенко стала Ахметовою: 8 незвичних прізвищ, які змінили львів'яни
Фото на головній: amnu.gov.ua