Додаток “Дія” вперше з’явився у телефонах українців у квітні 2020 року та мав на меті спростити життя громадян. Головною метою стало перенесення усіх офіційних документів у цей додаток. Однак, попри спрощену систему, українці зіткнулися з чималою кількістю перешкод: додаток не завжди приймають у державних та приватних установах.
Журналістка 032.ua вирішила розібратися, чому урядовий додаток досі має чималі перешкоди у приватних та деяких державних установах. На деякі питання щодо додатку “Дія” є відповідь на офіційному сайті програми.
До прикладу, водійські права та техпаспорт можна переносити у онлайн-простір. Правоохоронні органи попередили про цей додаток, тому під час зупинки вашого авто ви можете показувати додаток “Дія”. Юридично це закріплено Постановою Кабінету Міністрів України № 956 від 23 жовтня 2019 року.
Як повідомила у коментарі кореспондентці 032.ua речниця Патрульної поліції Львівщини Катерина Рибій, поліцейські мають на робочих планшетах та телефонах спеціальну програму для зчитування QR-код з додатку “Дія”. При зупинці водій може показати документи у додатку, за це його ніхто не штрафує.
Адвокат Дмитро Швець розповів 032.ua, що про можливості додатку описано лише у постанові від 15 квітня 2020 р. №278. Цей документ має меншу силу ніж закон, оскільки характеристики постанови не відповідають вимогам закону про офіційні документи. Згідно з постановою №278, юридичні та фізичні особи, які надають послуги з наявністю будь-яких офіційних документів, мають право самостійно вирішувати чи прийматимуть вони інформацію з додатку “Дія”.
За словами Дмитра Швеця, документи у додатку активні лише тоді, коли приватна чи державна установа може зчитати спеціальним пристроєм QR-код, який унікальний у кожного документа. Лише тоді ваші дані у додатку будуть активними. Не кожна державна інституція має змогу зчитувати таке кодування, тому у деяких випадках додаток прийняти не можуть.
Фізичні чи юридичні особи не мають технічних засобів для перевірки документів у додатку “Дія”. Якщо б вони у них були, то сканування коду можна було б прирівняти до збору персональних даних та збільшилася б кількість махінацій із документами.
Журналістка 032.ua зателефонувала у львівські державні та приватні установи та дізналася, де можна користуватися документами у додатку “Дія”:
- сервісний центр МВС;
- відділення ЦНАПів;
- відділення поліції;
- відділення “Приватбанку”
- відділення “Укрпошти”;
- відділення “Нової пошти”;
- відділення “А-банку”,
- проводити верифікацію та актуалізацію власних даних через додаток “Дія” у “Монобанку”.
Читайте також: Інтернет-кредитування чи телефонний тероризм: як не потрапити на гачок колекторів