Місцеві вибори 2020: що можна і не можна робити у день голосування, - РОЗ'ЯСНЕННЯ

У неділю, 25 жовтня 2020 року, в Україні проводять чергові місцеві вибори. Пандемія COVID-19 внесла деякі корективи, також цього року дещо змінили Виборчий кодекс, тож громадяни ставитимуть відмітки у бюлетенях нового типу. Журналістка 032.ua розповідає детальніше про те, що потрібно, а що не можна робити на дільниці та у день голосування.

По всій Україні дільниці відчиняються о 8:00, працюють увесь день без перерви та зачиняються рівно о 20:00. Виборцям краще не зволікати та прийти на дільницю до того, як на годиннику буде восьма вечора. Хоча громадяни мають право проголосувати навіть після 20:00 - для цього голова дільничної виборчої комісії (ДВК) впускає виборців у приміщення та зачиняє двері. Після останнього волевиявлення дільниці оголошують зачиненими.

Обирати міського голову, депутатів міськради та облради можуть громадяни України, яким на день голосування виповнилося 18 років та які є включені до списку виборців на дільниці. Перевірити адресу своєї дільниці можна на сайті Державного реєстру виборців.

Голосування відбувається на підставі паспорта громадянина України - паперового (книжечка) або у формі ID-картки. Підійде також тимчасове посвідчення у тих, хто нещодавно отримав громадянство, та український паспорт у мобільному додатку “Дія” (за умови наявності у ДВК технічної можливості для перевірки електронного паспорта). Голосувати із закордонним паспортом не можна.

На вході усім виборцям мають виміряти температуру. Впускають лише людей у масках. Для виборців із підвищеною температурою передбачені спеціальні ізольовані кабінки з окремими скриньками.

Голосування відбувається у окремих кабінках та індивідуально. Виняток - лише виборці з інвалідністю, яким потрібна стороння допомога. Дітей та тварин громадянам пропонують залишити вдома у день виборів. 

Не забудьте взяти із собою ручку, якою будете заповнювати бюлетень, щоб обмежити контакти. Постарайтеся не передавати свої документи членам комісії в руки, з цією ж метою.

У кабінці для голосування заборонено фотографуватися чи робити відео, не можна також фіксувати на фото й відео заповнений бюлетень. Після заповнення, його слід одразу вкинути у спеціальну урну, не передаючи іншим особам. Виносити бюлетень за межі дільниці також не можна. Не слід робити на ньому зайві позначки - тоді бюлетень визнають недійсним.

На останніх виборах президента, українці часто демонстративно рвали бюлетені, але це також вважається порушенням (ст. 158-1 Кримінального кодексу України). За це передбачений штраф до 6800 гривень або навіть ув’язнення до 2 років.

У день голосування, на дільниці заборонена агітація та контрагітація за будь-яких кандидатів чи партії. До агітації відносять також символіку (футболки, кепки, прапорці та ін.) різних партій та кандидатів. Не можна перешкоджати волевиявленню інших та погоджуватися голосувати за когось за винагороду. 

Члени комісії не мають права видавати бюлетені без паспорта громадянина України.

За порушення правил, описаних вище, передбачені штрафи - від 1700 до 5100 гривень, виправні роботи до 2 років або навіть обмеження чи позбавлення волі до 3 років, залежно від різновиду порушення.

Слід бути уважними при заповненні виборчого бюлетеня. Якщо при заповненні допустили помилку, можна одразу написати заяву до члена виборчої комісії та отримати заміну, в обмін на зіпсований. Але така процедура передбачена лише один раз: повторної заміни робити не будуть.

Щоб проголосувати за партію, потрібно поставити знак “+” або галочку у квадраті навпроти її назви. Окрім цього, у сусідній квадрат слід вписати прізвище кандидата від політсили, якого підтримуєте. Порядкові номери з прізвищами кандидатів вказані у самому бюлетені. Голосувати можна лише за одну партію та за одного кандидата від неї в одному бюлетені.

Оголосити результати місцевих виборів 2020 повинні до 3 листопада.

Читайте також: У день виборів ЦНАПи Львова видаватимуть паспорти

Фото на головній ілюстративне: https://izbirkom.org.ua/