Чаплінський пояснив львів’янам за смуги громадського транспорту у місті, - ВІДЕО

Фото умовне: @luiztrix

Нещодавно колишній головний архітектор Львова Юліан Чаплінський оприлюднив чергове відео на своєму блозі в ютубі. Автор ролика пояснив автомобілістам, чому Львову потрібні виділені смуги громадського транспорту. Зав’язкою стали нещодавні перепалки у соцмережах навколо цієї теми.

Як розповів Юліан Чаплінський, провідні міста Європи - Відень, Рим, Мюнхен, Амстердам та інші приваблюють туристів комфортним середовищем. І мова не лише про фасади будинків, але й про комфортне пересування вулицями. А таку розкіш дарують лише ті міста, де свідомо обмежили використання автомобілів. До прикладу, у Берліні за рахунок автомобільних смуг розширюють велосмуги. У Парижі будують нові замість автодоріг. І до цього багатьох урбаністів підштовхнув саме карантин.

У Львові ж є проблема з цим. Радянські “спальні райони” були спроектовані з прив’язкою до промислових об’єктів. А перехід до капіталізму та закриття заводів перетворили Львів уже до 2010 року на місто освіти, туризму та ІТ. І аж ніяк не на промисловий центр. Втім спадок у вигляді “спальних районів залишився”.

Той же Сихів цілком міг би бути окремим містом зі 180 тисячами населення. Хоч у ньому немає свого міського центру, великих ділових активностей чи офісних центрів. І магістральні вулиці в таких районах не є комфортними для пішоходів. Яскравими прикладами у Львові є вулиця Луганська або Пасічна, які втілювали мрії тогочасних будівельників про автомобільні вулиці.

Досвід американських та європейських міст показує: чим більше вкладати гроші в автомобільну інфраструктуру, тим біднішим буде місто. У Європі цю проблему вирішили, повернувши вулиці людям. Амстердам і Копенгаген одними з перших перейшли на велосипеди та дали можливість мешканцям ходити пішки. Це дозволило знизити рівень вуглекислого газу в місті та зробити людей щасливішими.

Якщо взяти за основу Генплан Львова, планове розширення автомобільних доріг може передбачати знесення частини історичних будинків. Львів’яни до цього не готові. Окрім цього, якщо дорога має кілька смуг, то одна з них обов’язково буде запаркована. Так було з вулицею Стуса. Щойно звідти забрали смугу паркування авто, трамвай почав швидше проїжджати цю ділянку. Автобуси стали швидше рухатися на пр. Чорновола після виділення смуги ГТ.

“Є одна урбаністична аксіома: чим більше інфраструктури для автомобілів, тим більше їх туди приїжджає. І навпаки, чим більше простору для пішоходів, тим більше їх туди прибуває”, - зауважив Чаплінський.

Львів уже затвердив План сталої мобільності та збирається йому слідувати. План відповідає усім критеріям сталого урбанізму в Європі. А це означає покращення громадського транспорту, максимальний перехід з автомобілів на громадський транспорт. Якщо для ГТ зробити правильні умови: більше одиниць рухомого складу, виділених смуг та частий інтервал руху, то краще стане усім мешканцям Львова, - переконаний колишній головний архітектор міста.

Нагадаємо, раніше керівник управління транспорту Львова пояснив, навіщо місту смуги громадського транспорту. А львів’янин створив петицію з пропозицією накласти податок на водіїв, які їздять у автомобілі самі. У Львові також вимагали скасувати смуги громадського транспорту.