Вплив карантину на економіку України: який курс валют можна очікувати розповів експерт

Наразі в Україні та світі триває карантин через виникнення та поширення нового вірусу, це неабияк впливає на різні сфери життя, зокрема - економіку. Українці могли помітити зростання курсу валют щодо гривні. 

Як пояснив львівський економічний експерт з 7-річним досвідом роботи у фінансовій сфері Віктор Гальчинський у коментарі кореспондентці 032.ua, запроваджені жорсткі карантинні заходи, але виправдані в поточній ситуації, та зупинка цілих галузей досить серйозно впливають на економіку.

Фото: Віктор Гальчинський / надав для 032.ua

Про курс гривні щодо іноземної валюти 

За словами Віктора Гальчинського, в умовах світової турбулентності гривня одразу ж перестала бути цікавим інвестиційним інструментом в українські державні облігації, внаслідок чого її курс дуже швидко знизився до 27-28 гривень за долар США.

На початку кризи курс міг бути вищим, але ринок пом'якшили дії Національного банку, який продавав валюту. Цього тижня міжбанківський курс стабілізувався на рівні 27,5 - 28 за долар, і Національний банк знову викуповував валюту для поповнення золотовалютних резервів.

Економіст зазначає, що на готівковому ринку тиск на курс чинив дефіцит долара, через припинення авіасполучень в Україні не вистачало доларової готівки. Цього тижня Нацбанк розпочав продаж готівкових доларів банкам, тому до кінця тижня ситуація з дефіцитом повинна була би унормуватися, що сприятиме стабілізації ринку.

Який курс очікувати українцям надалі 

Щодо майбутнього прогнозу, Віктор Гальчинський зауважує, якщо гривня не "просяде" нижче психологічної позначки у 30 гривень за долар, ситуація контрольована. Якщо ж курс вийде за ці межі, то прогнозувати щось буде дуже складно, все залежить від того, наскільки довго триватиме карантин та якою буде епідемічна ситуація в країні - кожен день простою наближує негативний сценарій.

Які є позитивні моменти 

З позитивних моментів варто відзначити два: проблеми через епідемію має не тільки українська економіка, а й увесь світ, а також завдяки ухваленому нещодавно закону щодо неповернення націоналізованих банків колишнім власникам та розгляду закону про ринок землі Україна може претендувати на антикризову фінансову допомогу Міжнародного валютного фонду та інших фінансових організацій, яка пом'якшить наслідки кризи та сприятиме стабільності гривні щодо інших валют.

Яке підняття курсу можна очікувати 

Віктор Гальчинський вважає, що у вищезазначених умовах сценарій виходу курсу за позначку 30 грн/долар є малоймовірним, навіть при умові продовження карантину до середини травня. Якщо Україна не отримає міжнародне фінансування, матиме додаткові політичні чи економічні проблеми, шанси на вихід ситуації з-під контролю зростають.

Деякі аналітики прогнозують девальвацію до 35 грн за долар у разі продовження карантину до літа або додаткових кризових ситуацій, однак хочеться вірити, що цього не станеться, описані вище чинники стабілізації дають надію, що українська економіка зможе пройти це випробування з мінімумом втрат.

Читайте також: В Україні погодили додаткові виплати пенсіонерам та індексацію пенсій: коли планують нарахувати