Переповнені лікарні, понад 23 тисячі хворих на коронавірус і 1200 смертей станом на 16 березня, введений суворий карантин - з такими реаліями зіткнулася героїня нашого інтерв’ю. 28-річна Юлія (прізвище не вказуємо за проханням жінки) вже третій рік живе в мальовничому містечку на березі моря Сан-Бенедетто-дель-Тронто. Зараз цей регіон займає 4 місце по статистиці заражень і в повітрі вирує атмосфера карантину. Ніхто не виходить на вулиці, не гуляє в парках з дітьми та не ходить морським узбережжям, бо італійці нарешті зрозуміли, що COVAD-19 - це не жарти.
Журналістка 032.ua поспілкувалася з львів’янкою, яка розповіла у ексклюзивному інтерв’ю про перебіг карантину у Італії, які там існують заборони, та чому мешканців можуть засудити за навмисне вбивство.
Як ви опинилися в Італії?
В Італії я опинилася більше ніж 7 років назад. Приїхала на відпочинок до тітки, котра тут працює і запросила мене погостювати у неї. На курорті я познайомилася з моїм чоловіком. Згодом, після 5-ти років стосунків на відстані, ми все-таки одружились. Зараз вже буде 3 роки як ми живемо у шлюбі. Я проживаю в регіоні Марке місто Сан-Бенедетто-дель-Тронто.
Тут місто курортне і робота тут сезонна. Я працюю адміністратором в готелі і зараз я перебуваю вдома, в очікуванні сезону, котрий мав уже відкритися. Однак, у зв'язку з ситуацією котра склалась, я не знаю коли саме ми розпочнемо роботу. Вдома я переробила всю домашню роботу, перебрала гардероб, подивилась декілька фільмів. В мене є чим себе зайняти при бажанні.
Яка ситуація зараз у вашому місті?
Наразі саме наш регіон займає 4 місце по статистиці заражень, але в нашій провінції на цей момент немає багато людей з цим діагнозом. Надіюсь, що так і буде продовжуватися, хоча лікарню, котра від мого дому в 50 метрах, сьогодні повністю звільнили від всіх пацієнтів. Людей перевезли в місто Асколі Пічено, що розташоване за 25 кілометрів від нас. Надалі лікарня повністю буде заповнена хворими на коронавірус, котрих перевозитимуть з околиць.
Людей на вулицях немає. В супермаркети запускають по одному і просять, щоб на закупівлю товарів ходила лише одна людина з сім'ї. Це для того, щоб не створювати великі черги. Усі в масках. Ціни виросли шалено. Деякі люди навіть почали показувати чеки, де віддали за 1 маску 60 євро. Всі притримуються карантину та допомагають поліції з балконів контролювати ситуацію. Жителі виходять на балкони і починають кричати, щоб люди, які, до прикладу, сидять на лавочках, йшли додому.
"Йдіть додому! Поки Ви будете ходити вулицями, ми будемо закриті під домашнім арештом! І тим довше буде тривати це все! І тим більше буде заражених! НЕ вбивайте Ваше і наше здоров'я і економіку нашої країни!", - так звертаються до порушників карантину місцеві жителі. У разі, якщо їх не слухають, то викликається одразу патруль. Ніхто не дивиться на те, що це може бути їхній сусід чи знайомий.
В італійців переважно сімейні бізнеси, тому можете уявити як ця ситуація б'є по їхніх кишенях.
А як проходить карантин у Італії?
Зараження в центральних та південних регіонах почалось після того, як з Півночі Італії (що була першим епіцентром коронавірусу) почали масово їхати студенти та інші люди, в яких або є рідні тут, або є дачі. Карантин ввели спочатку на Півночі а потім по всій Італії. Це сталося після тієї ночі, коли був проголошений карантин, тоді всі почали панікувати і тікати з північної частини країни.
Статистика захворювання на коронавірус в Італії, станом на 16 березня. Фото - з відкритих джерел
На даний момент ми усі сидимо вдома. Виходимо за товарами лише на 15 хвилин. У нас є певні традиції, адже о 12:00 по всій Італії з балконів аплодують медикам, а о 18:00 вмикають гімн Італії, під час цього мешканці виходять на балкони та влаштовують маленькі дискотеки. У нас є знайомий діджей, котрий зі свого балкону веде трансляції і ми хочемо, щоб її транслювали по всьому місту. Тут люди не “гризуть” одне одного, а навпаки - підтримують. Завершуємо день ми о 21:00, коли знову всі дружно зустрічаємося на балконах, вмикаємо ліхтарі, музику та запалюємо свічки. Італійці таким чином хочуть, щоб їх бачив світ навіть з супутників і щоб люди знали, що Італія жива. Ось так ми підтримуємо одне одного.
Чи існують якісь заборони під час карантину?
В Італії прийняли закон, котрий передбачає певні випадки, коли можна виходити з дому. Дозволено виходити з таких причин: робота, ситуації критичної потреби (аптека, супермаркет, щоб купити їжу), здоров'я (візит до лікаря) та повернення додому за пропискою. Дозволено виходити за покупками, вигулювати собак (бідні собаки, бо їх вже навигулювали на 10 життів вперед). Також дозволяють їхати до старших людей допомагати їм, дозволяють розлученим батькам бачити своїх дітей, якщо ті живуть окремо.
У нас всіх повинен бути сертифікат (autocertificazione), якщо ми виходимо з дому. В цьому документі, модуль котрого можна завантажити з офіційних сайтів, має бути зазначена причина і доказ місця роботи. Патрулі стоять на всіх виїздах з міст та зупиняють кожну машину, де окрім перевірки документів вони можуть міряти температуру.
По вулицях їздить патрульна і час від часу вмикають повідомлення мера міста з проханням залишатись вдома. Муніципальна поліція також перевіряє людей. Усі заклади зачинені. Відкриті супермаркети, банки, аптеки, пошти, деякі кіоски з пресою. В загальному, відкрито лише те, в чому насправді є потреба. Кількість потягів зменшили, але не відмінили повністю. На вокзалах стоять збройні сили і контролюють кожнісіньку людину.
У разі недотримання норм або надання неправдивої інформації, жителі ризикують заплатити 206 євро штрафу чи або сісти за грати від 3 місяців до 3 років. Вам можуть приписати навмисне вбивство, якщо, наприклад, людина, знаючи чи не знаючи, що вона хвора, вийшла на вулицю, контактувала з кимось і та людина захворіла чи померла.
Чому в Італії почалася така масова епідемія?
Почалось все тому, що цей вірус невідомий і ніхто до кінця не знав що це. Швидкість зараження надто висока. І заходи безпеки були прийняті занадто пізно. Тут ще при оголошенні перших хворих в Італії проходив період так званого "Карнавалу". Коли розважальні заходи були скасовані, люди продовжували одягати себе і дітей в карнавальні костюми і виходити в центр розважатись. Італійці не розуміли усієї небезпеки. Як ви зрозуміли, один день може багато чого змінити. Італія, на жаль, запізнилась. Але я вірю і знаю, що все тут скоро закінчиться і ми знову зможемо дихати на повну.
Як ви можете прокоментувати перебіг подій в Україні? Що б ви хотіли донести до українців?
Все, що я можу сказати, це те, що мені страшно. Мені страшно за мою націю. Я реалістка і знаю, що в нас сценарій може бути гіршим, набагато гіршим. Я от що хочу сказати всій Україні, зокрема нашій молоді:
"Дорогі мої співвітчизники, я, на жаль, далеко від Вас усіх і від моїх рідних, але серцем я поруч. І мені страшно за Вас. Я не хочу втрачати нікого з Вас. Наполегливо прошу Вас усіх ділитися інформацією зі старшими поколіннями, переконуйте їх. Якщо потрібно, закривайте їх насилу вдома. Це для їхнього добра”.
Українцям треба зрозуміти, що Україна - не Італія. Хоча вже і вона не справляється при всій допомозі від світу. В нас просто фізично немає можливості лікувати велику кількість людей, адже проти цього вірусу немає ліків. Все, чим можуть допомогти наші лікарі, це лише вентиляція легень. Навіть при італійській медицині дихати допоможуть далеко не усім.
Нагадаємо, що Львів зараз знаходиться на карантині, кожного дня з'являються нові обмеження та покарання для людей, які нехтують правилами. Львів'янам старшого віку не рекомендують виходити з дому під час карантину. Навчання в усіх університетах та освітніх закладів призупинили. На сьогодні в Україні зафіксовано 7 випадків захворювання на коронавірус, 1 - летальний, тому президент України Володимир Зеленський закликав Кабінет Міністрів вчинити низку запобіжних заходів проти поширення епідемії.