Чому Україні потрібен Донбас: пояснення політологів тим, хто досі цього не розуміє

20 лютого у Львові Національна платформа "Діалог про мир та безпечну реінтеграцію" влаштувала круглий стіл щодо питання реінтеграції Донецької та Луганської областей, соціальної згуртованості та вирішила дізнатися, що у цьому контексті пропонує Львівщина. Окрім представників місцевої влади та політиків, до Львова приїхали політологи і співзасновники Національної платформи - Олег Саакян та Володимир Лупацій.

Кореспондентка 032.ua розпитала їх про ситуацію з розведенням військ, шляхи реінтеграції Донбасу і звісно ж, ставлення самих українців до всього, що відбувається. Інтерв'ю відбулося у форматі відеотрансляції на нашій фейсбук-сторінці, яке читачі вже зовсім скоро зможуть побачити на нашому сайті. Зараз же пропонуємо дізнатися відповідь усім тим публічним і непублічним особам з Львівщини, які свого часу ставили риторичне питання "Для чого нам Донецька та Луганська області".

Український політолог Олег Саакян зауважив, що це питання люди часто ставлять у емоційному розрізі, тоді як воно більше ціннісне - про те, чи ми готові здатися у боротьбі, чи готові поборотися за перемогу. У контексті безпеки, не існує інструментів, якими можна відмежуватися в глобалізованому світі та закритися від усіх. Це не знімає ризиків, які існують: до прикладу, якщо на непідконтрольних територіях буде жахливою епідситуація, лише за добу вона перекинеться на решту території; це не відмінить питання наркотрафіку та інші, а лише додасть хаосу й дестабілізації ситуації.

"Якщо говорити про ситуацію з екологічної складової, то техногенні катастрофи, до яких уже підходять на окупованих територіях - шахти затоплені до 300 метрів подекуди - призведуть до спаплюження цілого басейну річки Кальміус, Донець, Азовського моря і це матиме наслідок ще для кількох областей мінімум. Якщо говорити про політичні наслідки, то ми зраджуємо таким чином наших громадян і беремо російський наратив про те, що там люди чогось хотіли. Раджу подивитися мітинги в Донецьку 2014 року, де 10 000 людей виходили під українськими прапорами і близько  3 000 - під російськими, георгіївськими та іншими символами разом", - зауважив Олег Саакян.

У іншому випадку, українці мають визнати, що не можуть звільнити Донбас від окупантів та евакуювати звідти співгромадян. Для цього потрібна спеціальна програма, до якої держава не готова. Станом на нині, з 2 мільйонів внутрішньо переміщених осіб на початку війни близько 500 тисяч повернулися назад, бо не змогли знайти підтримки, житла чи роботи у інших областях. У цьому ж випадку, держава повинна буде вибудувати цілу низку інструментів для того, щоб витримати другу таку хвилю переміщення осіб.

"Для нас ідея про "нехай вони там залишаються" або "дати автономію" - це невирішення жодного з тих викликів, які є зараз, а просто їх фіксація і відмова від "поборотися", їх примноження. Ризики з кожним днем можуть зростати, тому фокус має бути перш за все на наших спроможностях. Тоді можемо говорити про будь-які сценарії, в залежності від того, як буде розвиватися ситуація", - додав політлог.

Його колега Володимир Лупацій підкреслив, що виступи окремих осіб про те, що Україні не потрібен Донбас є псевдопатріотизмом і знахідкою для російської пропаганди. Соціологи зараз визначають чотири ключові групи людей, які проживають на цій території та яких виділяють по ставленню до України й геополітичного вибору - це:

1) ті, хто вважає, що ці території мають стати частиною РФ (ідеологічно обґрунтовані українофоби);

2) ті, хто просуває ідею, що цим територіям не потрібно приєднуватися ні до Росії, ні до України, і вони зможуть жити самостійно;

3) ті, хто бачать себе у складі України з особливим статусом,

4) ті, хто за приєднання до України на тих самих умовах, що були до окупації.

"Ці дві групи, які бачать себе у складі України, станом на нині становлять більше 50%. Навіть сьогодні, після 6 років війни та пропаганди. Тому фактологічно немає підстав говорити про те, що ця територія для нас взагалі втрачена. Тобто це просто гра на страхах і відсутність проактивної політики", - резюмував Володимир Лупацій.

Довідково:

Олег Саакян - Співзасновник Національної Платформи “Діалог про мир та безпечну реінтеграцію” та керівник робочої групи. Український політолог і громадський діяч, голова Платформи соціально-гуманітарних ініціатив і інновацій “Єдиний Координаційний Центр”. Родом із Донбасу. Один з лідерів руху опору російської агресії “Донецьк - це Україна”.

Володимир Лупацій - Співзасновник Національної Платформи “Діалог про мир та безпечну реінтеграцію” та керівник робочої групи. Український політолог і громадський діяч, виконавчий директор Центру соціальних досліджень ”Софія”. Є експертом з питань соціальної згуртованості суспільства.

Читайте також: Львівський депутат Верховної Ради від "Слуги народу" підтримав відновлення водопостачання в Крим

Новини компаній
15:00, Сьогодні