Коливання валютних курсів - актуальне питання для багатьох українців. Наразі гривня є найкращою в світі за темпами укріплення, вона коливається в діапазоні 23,5 - 24,5 за долар.
Як зазначив львівський економічний експерт Віктор Гальчинський у коментарі кореспонденту 032.ua, нині деякі продукти та товари першої необхідності у конкурентній Польщі вже удвічі дешевші, ніж в Україні. Це вказує на те, що зміцнення гривні відбувається через надлишок пропозиції валюти та привабливість гривні як високодохідного інвестиційного інструменту.
За даними Міжнародного валютного фонду, основними чинниками такого зміцнення стали попит на українські облігації внутрішньої державної позики, великий врожай зернових та сприятлива ситуація для українського експорту і приплив коштів від українців на заробітках в Україну.
Віктор Гальчинський зазначив, що укріплення гривні дозволило Україні без проблем пережити піки платежів за зовнішнім боргом 2019 року, а також нагромадити найвищий за останній час обсяг золотовалютних резервів Національного банку.
Станом на 14 січня офіційний курс гривні щодо інших валют опублікувало Міністерство фінансів України. Отож, за один американський долар доведеться викласти 23,927 грн, за євро - 26,62 грн, рубль - 0,3909 грн, польський злотий - 6,287 грн, за фунт - 31,066 грн та за франк - 24,629 грн.
Фото: курс валют на 14 січня / minfin.com.ua
Як розповів економіст, негативними факторами укріплення гривні стало недоотримання надходжень до державного бюджету через зменшення прибутку експортерів у гривневому еквіваленті, а також демотивація орієнтованого на експорт бізнесу, яка змушує їх скорочувати або навіть зупиняти виробництво через здорожчання внутрішніх ресурсів та зниження доходів у гривні.
Всупереч думці Міністерства валютного фонду, в Україні не спостерігається зниження цін на імпортні та внутрішні товари - споживчі ціни зростають завдяки відсутності внутрішньої конкуренції.
Отож, наразі гривня коливається в діапазоні 23,5 - 24,5 грн за долар. Якщо нічого екстраординарного не трапиться, цей курс може тривати якнайменше до весни. Натомість будь-який військовий, політичний чи економічний ризик може у будь-який момент зруйнувати цю стабільність - різке збільшення попиту на валюту одразу тиснутиме на гривню.
З огляду на цей ризик, відсутність фінансування Міжнародного валютного фонду, а також описаних вище негативних факторів, суб'єктивний прогноз від економічного експерта курсу валют у 2020 році - він коливатиметься в діапазоні 24 - 28 грн за долар. Конкретно спрогнозувати про курс валют на місяці складно, адже ризик може спрацювати будь-коли.
Нагадаємо, кореспондентка 032.ua раніше повідомляла про те, що львів'яни з середини січня 2020 року будуть платити більше за проїзд в електротранспорті.