Цього більше ніколи не буде: як змінився Львів у 2019 році

"Все йде, все минає", писав класик української літератури кількасот років назад. І саме тому на початку 2020 року редакція 032.ua вирішила пригадати та перелічити все те у Львові, що залишилось у році 2019. Принаймні в тому вигляді, в якому ми знали ці речі раніше.

1. Монумента бойової слави радянських Збройних сил більше не буде

3 березня у Львові знесли 30-метрову стелу Монумента Слави на вершечку Парка культури, на місці розораних могил давнього Стрийського цвинтаря, якого вже давно немає. Поряд з Академією сухопутних військ, де сходяться вулиці Стрийська та Героїв Майдану. 

Раніше тут традиційно відбувалися заходи, присвячені Дню перемоги. Монумент простояв майже 50 років - а знести його вдалося лише з третього разу, при чому роботи тривали три дні. В мережі навіть з'явилося відео з падінням пам'ятки.

2. Квитка по 5 гривень більше не буде

Ціна на квиток у електронному громадському транспорті змінювалася поступово й непомітно, як і більшість буденних речей. Здавалося б, ось квиток коштує якихось 50 копійок. Аж ось на початку 2020 року Львівська мерія нарешті приймає рішення підняти вартість квитків для трамваїв та тролейбусів до 6 гривень, якщо купувати в спеціальних кіосках, і до 7 гривень, якщо у водія.

З одного боку, це спроба підготувати містян до впровадження електронного квитка. З іншого, досі невідомо, коли саме та як працюватиме ця система. У будь-якому разі, квиток за 5 гривень лишився в 2019 році, дарма що ще 11 січня деякі львів'яни стверджують, що от, мовляв, сьогодні купував квиток за "старими цінами".

 3. Ям на Замарстинівській та корків біля Вокзалу більше не буде

Реконструкція вулиці Замарстинівської та Площі Двірцевої- справжні львівські ремонтні епопеї, тривалістю не один рік. Замарстинівська, як неодноразово зазначили в мерії, була найскладнішим ремонтним об'єктом за останні 14 років з-поміж інших вулиць. І хоча її ремонт ще незавершений - тільки її частину відкрили для проїзду, а трамвай поїхав у тестовому режимі- такою, якою ми її знали, Замарстинівська більше не буде.

Особливо прикметно, що в ході ремонту довелось відселяти власників квартир на вулиці Хімічній - на одному з будинків з'явилися тріщини. І вже стало відомо, які вулиці капітально ремонтуватимуть наступними.  

Площа Двірцева також на фінальній стадії відновлення, основну частину робіт вже провели. Лишилися деталі та сам Головний вокзал, щоправда, це вже геть інша історія. А традиційних таксистів біля самого входу та круглої будівлі з "літерою Л" на даху, тобто кафе "Експрес", ми більше не побачимо.

4. Автентичної мозаїки "Море і рибки" більше не буде

Мозаїки Львова - специфічна культурна радянської доби, від якої не варто відмовлятися, мовляв, в ході декомунізації. Давні мозаїки, розкидані Львовом, залишаються унікальними мистецькими об'єктами. І одну з найвідоміших - мозаїку "Океан" на вулиці В. Великого - 2019 року частково знищив забудовник, хоча обіцяв її зберегти.

Коли мешканці району помітили це, то домоглися від забудовника компенсації та відновлення "Океану". І хоча ще 21 листопада мозаїка була майже повністю відновлена, це все одно спроба відтворити знищений оригінал.

5. Пішохідні зони на вулицях Коперника та Руданського

Комфортні пішохідні зони влаштували одразу в двох місцях. Перше - по вулиці Коперника, навпроти тюрми на Лонського, вздовж стіни монастиря Лазаря. Якщо раніше там було темно і незрозуміло, то тепер - навіть вночі яскраво горять лампи, під якими облаштували комфортні лавки для вечірніх посиденьок, щоправда, для цього доведеться почекати до весни.

І вулиця Руданського, яку відремонтували торік, біля готелю Жорж, стала тепер цілком пішохідною зоною, а не стоянкою для автомобілів.

6. Фонтанів "Кульбаба" та біля Оперного театру більше не буде

Під фонтаном "Кульбаба" торік знайшли залишки давнього костелу Воздвиження Чесного Хреста. Спершу там планували облаштувати сухий фонтан і взагалі не очікували знайти давні мури. Однак після знахідки, давні залишки вирішили законсервувати, а на площі Галицькій облаштують новий громадський простір.

Під Оперним ж театром нічого не знайшли, там і так відомо, що - Полтва. А замість класичного фонтану - встановлять сухий. Хоча серед львів'ян набирає популярності ідея зробити відносно відкритий туристичний прохід до найвідомішої річки Львова, яку мало хто за свого життя бачив наживо.

7. Пам'ятника паперовому "Літачку" більше не буде

Незвичну споруду біля Музею ідей, яку іноді ще називали НЛО, також забрали. А скільки біля неї протягом останніх років "тусувалося" молоді. Знакова споруда, на якій, наче на історичній пам'ятці, поколіннями львів'яни та гості міста лишали свої думки й ініціали.

8. Кафе "Ратуша" та "Дім легенд" більше не буде

Обидва заклади були розташовані неподалік один одного. В кафе "Ратуша" ходили в справжню мільку Ратушу, на площі Ринок. По-своєму культове для багатьох кафе в самому центрі Львова.

Та й "Дім легенд" - казковий заклад з офіціантами-ліліпутами та непередбачуваними вбиральнями. Ні, в цілому, з ними все було гаразд, однак лякати відвідувачів у такому інтимному місті, як туалет - треба ще мати таку сміливість.

9. Вілли на Уласа Самчука, 6 більше не буде

Тишком-нишком, доки люди насолоджувалися травневими святами, на вулиці Уласа Самчука, 6 почалась нібито звичайна реставрація вілли 1896 року, збудованої за кресленнями Емануеля Яримовича, спеціально для нафтового промисловця та колекціонера Едмунда Кароля Лозинського.

Не так давно тут розміщувався корпус Львівської комерційної академії. Сьогодні ж це - приватна власність. Ось так реставрація "плавно" перетікає у будівництво готелю.

10. Муралу In brain we trust більше не буде

Не те, щоб цей мурал особливо довго був, буквально кілька днів. Художник Андрій Буняк на давньому і закинутому торговому павільйоні у Стрийському парку зробив мурал- намалював на ньому мозок з написом In brain we trust - "Ми віримо у мозок". Як алюзія на In god we trust, себто "Ми віримо в Бога". Однак деяким мешканцям Львова ця ідея видалась "вандалізмом", на що вони поскаржилися у соцмережах. 

Впродовж кількох днів мурал з'явився і зник, майже непомітно для більшості львів'ян, однак сама ситуація може бути доволі показовою щодо неоднорідності міського населення. І як зазначив сам автор муралу після знесення його роботи, "це - теж частина культури, бо воно живе тепер в головах людей, які це побачили". 

Нагадаємо, що торік в Україні зняли незвичний художньо-документальний фільм "Історія зимового саду" - цілком реальна історія про ботанічний сад в київському пару ВДНГ. Кореспондент 032.ua відвідав допрем'єрний показ та поспілкувався з режисером стрічки про нюанси знімального процесу.

Усі фото з відкритих джерел