З 1 жовтня 2019 року монети 1, 2 та 5 копійок перестануть бути платіжним засобом в Україні та будуть вилучені з готівкового обігу
Про це повідомили в прес-службі Національного банку України.
Крім того, згодом з обігу планують вивести також монету номіналом 25 копійок. Такі монети, які зараз потрапляють у банк, вже не повертатимуть в обіг, відповідно, з часом їх просто не стане на валютному ринку.
А якщо у вас ще залишились монети номіналом 1, 2 та 5 копійок, то не поспішайте панікувати, адже упродовж наступних трьох років їх можна буде обміняти безкоштовно на монети та банкноти інших номіналів у сумах, кратних 10 копійкам.
Де обміняти монети дрібних номіналів?
- упродовж першого року з дати вилучення їх з обігу, тобто до 30 вересня 2020 року включно, в усіх відділеннях українських банків;
- упродовж трьох років з дати вилучення їх з обігу, до 30 вересня 2022 року включно, у Національному банку та уповноважених банках (Ощадбанк, ПриватБанк, Райффайзенбанк Аваль).
Монети дрібних номіналів (1, 2 та 5 копійок) будуть утилізовувати, а саме – знищуватимуть на них зображення з допомогою спеціального обладнання, а тоді метал переплавлятимуть.
А для чого монети дрібних номіналів виводять з обігу?
- Зручність для користувачів. Занадто велика кількість монет та банкнот в гаманцях може збивати з пантелику та ускладнювати процес розрахунку. На думку експертів, якщо кількість монет на одного українця зменшиться на третину, то готівкові розрахунки стануть простішими.
- Економічна доцільність. Монети дрібних номіналів, а саме 1, 2 та 5 копійок, практично не відіграють ролі у розрахунках населення за товари та послуги, а також вони рідко повертають з обігу до банку. Крім того, все частіше покупці здійснюють безготівкові рахунки.
- Економія для держави і бізнесу. Вартість виготовлення монет 1, 2 та 5 копійок значно перевищує їхню номінальну вартість. Держава зможе економити понад 90 млн гривень на рік, якщо зменшить витрати Національного банку на виготовлення таких монет. Крім того, заклади торгівлі, громадського харчування, транспорту та банки також не витрачатимуть кошти на інкасацію та обробку монет.
За словами заступника Голови Національного банку України Сергія Холода, у перспективі планують скоротити банкнотно-монетний ряд гривні з 17 до 12 номіналів. Таким чином Україна зможе наблизитись до найпоширенішої світової практики - 6 номіналів монет та 6 номіналів банкнот. Це має зробити готівкові розрахунки зручнішими, простішими та комфортнішими.
Нагадаємо, з 25 жовтня Національний банк введе в обіг банкноту нового найвищого номіналу – 1 000 гривень. На лицьовій стороні нової банкноти буде зображено портрет Володимира Вернадського, а на зворотній стороні – будівлю Президії Національної академії наук України. Розмір нової банкноти –75х160 мм. Основний колір – блакитний.
Економічну доцільність введення нової банкноти пояснюють зростанням рівня доходів і цін: українці вже фактично не використовують монети дрібних номіналів, натомість, з’явилася потреба в банкноті вищого номіналу, ніж 500 гривень.