У Львові вшанували 75-ті роковини початку депортації українців з етнічних земель, - ФОТО

8 вересня, у центрі Львова, вшанували 75-річчя з початку депортації у 1944 - 1951 роках етнічних українців з Лемківщини, Надсяння, Холмщини, Південного Підляшшя, Любачівщини, Західної Бойківщини.

Як повідомили у прес-службі Львівської міськради, біля пам’ятника Тарасові Шевченку відбулась екуменічна панахида та громадське віче.

Розпочались заходи із Державного Гімну України у виконанні хору суспільно-культурних товариств «Надсяння», «Холмщина» та товариства «Лемківщина».

У ході громадського зібрання відзначили, що кількість загиблих під час депортації українців майже еквівалентна населенню міста Львова. Аби пам'ятати про цю страшну подію, розуміти її причини та наслідки, влаштували таку акцію.

"Угода між Українською РСР та, так званим, Польським Комітетом Національного Визволення стала підставою для початку масових депортацій українців у 1944–1951 роках з українських етнічних земель. Етнічні чистки супроводжувалися політичними репресіями, масовим терором з боку шовіністичних банд, спаленням багатьох українських сіл та жорстокими вбивствами безневинних", - розповів Голова Об’єднання товариств депортованих українців "Закерзоння" Володимир Середа.

Заходи з відзначення 75-х роковин початку депортації українців триватимуть протягом місяця, до 6 жовтня. Передбачене відкриття тематичної виставки, презентація фільму, наукова конференція та XV Міжрегіональний фестиваль «Пісні незабутого краю».

Довідково: за офіційними даними, у 1944 - 1946 роках з Лемківщини, Надсяння, Холмщини, Південного Підляшшя, Любачівщини, Західної Бойківщини до СРСР примусово переселили 482,8 тисяч осіб. У 1947 році залишки українського населення — близько 150 тис. осіб з історичних українських земель у складі Польщі в рамках акції «Вісла» було депортовано на північ та північний захід Польщі. У наступні роки (до 1951-го) до УРСР з території Польщі було переселено ще близько 50 тисяч осіб.

Депортація супроводжувалася терором, репресіями, конфіскацією майна, встановленням режиму спецпоселень для депортованих українців, обмеженням їх політичних, соціальних, економічних і культурних прав.

Раніше сайт 032.ua розповідав про історичні села Львівщини, яких ви більше не знайдете на карті України.

Нагадаємо, на Батьківщину повернулися військовополонені моряки та політичні в'язні Кремля, серед яких і моряк з Львівщини - Андрій Оприско.

Новини компаній
15:00, Вчора