Пожежа на хімпідприємстві біля Львова: чого варто боятись мешканцям і як діяти, - ФОТО, ВІДЕО

30 серпня, у селі Чишки поблизу Львова сталася масштабна пожежа - близько 14 години загорілися матеріали на відкритій території хімпідприємства.

Як повідомили у прес-службі ГУ ДСНС, пожежа виникла на вул. Лесі Українки, 53. За цією адресою розташоване ТзОВ “Ніка Друк” - підприємство, що спеціалізується на виробництві хімічної продукції, тари з пластмас.

Що сталося?

Львівські рятувальники повідомили, що на відкритій площі близько 800 кв. м зберігали легкозаймисті матеріали. Пожежа розпочалась саме там, а потім вогонь перекинувся на розміщену поруч двоповерхову будівлю і легкові автомобілі.

Гасили вогонь 114 працівників ДСНС і 30 одиниць спецтехніки. Локалізувати займання вдалося о 15:44, і повністю ліквідувати - о 18:17.

Вогнем знищено вантажівку й три автівки. Також була інформація про двох потерпілих працівників підприємства. Попередньо, один із них відмовився від госпіталізації, інший 39-річний мешканець Пустомитівщини отримав 25% опіків тіла (голови, тулуба та рук) та звернувся до медиків.

Чому виникла пожежа?

Наразі невідомо. Обставини виникнення пожежі та причину загорання з’ясовують правоохоронці. Екологи припускають, що легкозаймисті хімічні розчинники могли загорітися самі, через сильну спеку.

На місці також працювали фахівці Групи спеціальних робіт з радіаційного, хімічного та біологічного захисту хіміко-радіометричної лабораторії Головного управління  ДСНС України у Львівській області, які зробили 7 замірів повітря по периметру території складських приміщень. Перевищень граничної допустимої концентрації шкідливих речовин не було виявлено.

Що каже влада?

У Давидівській сільській раді усім мешканцям сіл Давидівської ОТГ порадили залишатися вдома, позачиняти всі вікна та двері й перечекати, поки не загасять пожежу, не випускати дітей на вулицю. Ту ж саму пораду дав своїм читачам у Фейсбуці новий очільник Львівщини Маркіян Мальський, такий заклик оприлюднили і на сайті Львівської облдержадміністрації.

У Львівській міськраді повідомили з посиланням на ДСНС, що загрози задимлення шкідливими речовинами для міста Львова немає.

Дещо пощастило львів’янам з погодою у цій ситуації: упродовж цілого тижня було дуже спекотно й сонячно, але за кілька годин після початку пожежі розпочався дощ, а по області оголосили штормове попередження.

Чого боятися львів’янам?

Хоч фахівці не виявили перевищень у концентраціях шкідливих речовин і причин для паніки немає, але екологи не рекомендують мешканцям Львова й прилеглих територій розслаблятися. Як розповів  у коментарі 032.ua еколог Ігор Муравський, навіть спалювання трави чи листя несе загрозу довкіллю, не кажучи вже про хімікати.

“Викиди в атмосферу небезпечних речовин, а тим більше - продукти розкладу і горіння хімічних елементів безпосередньо впливає на організм людини, на органи, особливо дихання, можуть виникати різні алергічні реакції, запаморочення, отруєння тощо. Якщо виникають такі пожежі, бажано нікуди не виходити, сидіти в будинках із зачиненими вікнами, перечекати, доки вітер не роздує шкідливих речовин", - додав Ігор Муравський.

Хімік-токсиколог, кандидат фармацевтичних наук, Кубра Зофія пояснила 032.ua, що оскільки підприємство спеціалізується на органічних розчинниках та пластиковій тарі, то біля Львова горіло багато ацетону, поліетиленів, виникають діоксини та синильна кислота. Небезпечні леткі отрути потрапляють у повітря разом з димом, а далі - в органи дихання, вражають слизову оболонку, зубну емаль. Особлива небезпека - для дітей, у яких ще не до кінця сформований організм, та для людей з бронхіальною астмою, в яких може виникнути задишка та спазми горла, асфіксія.

Медик не рекомендує людям виходити з дому, поки не розсіються продукти горіння, а тим, хто живе безпосередньо біля місця пожежі - взагалі тимчасово евакуюватися, переїхати з території, щоб уникнути отруєння. Наслідком пожежі може бути й отруєння землі та води у Чишках, тож Зофія Кубра рекомендує утриматись від споживання фруктів та овочів, вирощених на городах і в садах неподалік.

За словами фахівця, як антиоксидант, потрібно пити молоко, лужні мінеральні води (такі як “Поляна квасова”, “Плосківська”, “Боржомі” тощо). Не можна виходити надвір людям з відкритою шкірою - потрібно вдягати речі на довгий рукав, штани, закрите взуття, прикривати голову, щоб унеможливити потрапляння небезпечних речовин на шкіру.

“Коли горить таке підприємство, утворюються діоксини — надзвичайно стійкі сполуки, які піднімаються в повітря, падають на землю, у воду, на траву, на продукти харчування. Це ультратоксично, їх не треба багато. Вони впливають на центральну нервову систему, психіку, дихальні шляхи. Це будуть віддалені результати: люди будуть хворіти й зараз, і через деякий період часу. Це неправда, що це нешкідливо”, - резюмувала хімік-токсиколог, Зофія Кубра.

Повне або часткове копіювання без письмової згоди редакції забороняється та вважається порушенням авторських прав