Домашнє насильство, на жаль, доволі буденна річ для українського суспільства. Втім, це не той випадок, коли потрібно терпіти знущання чи соромитись. Навпаки, важливо говорити про це, попереджати такі випадки й інформувати компетентні органи.
Як розповіли у Головному територіальному управлінні юстиції у Львівській області, насильство буває різних форм: домашнім, економічним та навіть психологічним.
У побуті насильство може проявлятися у дрібницях: наприклад, якщо мама взяла декретну відпустку та доглядає за дітьми, і просить гроші на нову річ у чоловіка, бо стара - пошкодилась, але стикається з образливими фразами на кшталт "у тебе все постійно рветь", "ти й так сидиш вдома", "доглядай краще за дітьми, ніж купуй речі", "ти сама не можеш заробити" - це домашнє насильство.
Більше того, це можна розцінювати і як психологічне та економічне насильство. Обтяжуючою обставиною є, коли аналогічні ситуації трапляються у присутності дітей, які також стають жертвами.
Законодавство дає такі визначення насильству:
Домашнє насильство - діяння (дії або бездіяльність) фізичного, сексуального, психологічного або економічного насильства, що вчиняються в сім’ї чи в межах місця проживання або між родичами, або між колишнім чи теперішнім подружжям, або між іншими особами, які спільно проживають (проживали) однією сім’єю, але не перебувають (не перебували) у родинних відносинах чи у шлюбі між собою, незалежно від того, чи проживає (проживала) особа, яка вчинила домашнє насильство, у тому самому місці, що й постраждала особа, а також погрози вчинення таких діянь;
Економічне насильство - форма домашнього насильства, що включає умисне позбавлення житла, їжі, одягу, іншого майна, коштів чи документів або можливості користуватися ними, залишення без догляду чи піклування, перешкоджання в отриманні необхідних послуг з лікування чи реабілітації, заборону працювати, примушування до праці, заборону навчатися та інші правопорушення економічного характеру;
Психологічне насильство - форма домашнього насильства, що включає словесні образи, погрози, у тому числі щодо третіх осіб, приниження, переслідування, залякування, інші діяння, спрямовані на обмеження волевиявлення особи, контроль у репродуктивній сфері, якщо такі дії або бездіяльність викликали у постраждалої особи побоювання за свою безпеку чи безпеку третіх осіб, спричинили емоційну невпевненість, нездатність захистити себе або завдали шкоди психічному здоров’ю особи.
Читайте також: Куди здати відпрацьовані лампи та батарейки у Львові. Графік стоянок еко-буса на травень
Зазначимо, що в Україні впродовж останніх двох років активно впроваджують програми боротьби з різними видами насильства. Зокрема, минулоріч було розпочато тренування мобільних груп поліції з протидії насильству "ПОЛІНА", які уже запрацювали у кількох областях. Про потребу захисту населення, насамперед - жінок і дітей від домашнього насильства неодноразово наголошували львівські феміністки та представниці правозахисних організацій.
У березні 2019 року в міській раді Львова вирішили запровадити програму з питань запобігання та протидії домашньому насильству та насильству за ознакою статі, було створено координаційну раду, а наприкінці квітня - запрацювали мобільні бригади, що надають соціально-прихологічну допомогу людям, які постраждали від домашнього насильства.
За інформацією директорки Львівського міського центру соціальних служб для сім'ї, дітей та молоді Алли Горбач, 90% усіх звернень надходять від жінок, які потерпають від насильства, при цьому більше половини (60%) з них потім відмовляються визнавати, що насильство відбулося. Відтак, якщо львів'яни потерпають від насильства чи стали свідком різного роду кризових ситуацій - залишення дитини без нагляду, зникнення дитини з дому, загроза життю та здоров'ю, ситуації пов’язанні з торгівлею з людьми та інші ситуації, їх просять звертатися за допомогою до фахівців.
У Львові до складу мобільної бригади входять двоє психологів та троє фахівців із соціальної роботи, які надають людям, що потрапили у кризову ситуацію або постраждали від домашнього насильства, оперативну соціальну та психологічну допомогу. У екстрених ситуаціях вони виїжджають на місце виклику. Бригада працює у робочі дні з 9:00 до 18:00 у Львові, Винниках, Рудному та Брюховичах, телефонувати можна за номером: 0−800−307−305 безкоштовно з усіх мобільних та стаціонарних телефонів.
Додамо, що у Львові також вирішили створити соціальний центр благодійної організації “Фонд Горіховий Дім” на вулиці Личаківській, де надаватимуть підтримку особам, які постраждали від домашнього насильства та опинилися в складних життєвих обставинах.
Читайте також: ТОП-5 міфів навколо закону щодо добровільної згоди на секс