Закон про державну мову ухвалено: що зміниться для українців

У четвер, 25 квітня, Верховна Рада України прийняла Закон №5670-д "Про забезпечення функціонування української мови як державної".

За відповідний законопроект проголосувало 278 депутатів, повідомляє журналіст сайту 032.ua.

Парламент розпочав розгляд цього документу ще 28 лютого, але через те, що до нього було майже дві тисячі поправок, процедуру завершили лише сьогодні.

Новий закон передбачає, зокрема, таке: усі громадяни України, особливо посадовці та високопосадовці й надавачі послуг повинні знати державну мову та використовувати її в роботі; для здобуття громадянства, потрібно буде скласти екзамен з української мови; на загальнонаціональних каналах на 90% забезпечуватимуть мовлення українською і на 50% - у газетах, журналах та книгах.

Читайте також: Коли Зеленський офіційно стане Президентом України

Окрім цього, освіта буде україномовною, а для дорослих запровадять курси української мови. Інтернет-видання та сайти органів влади, онлайн-магазинів будуть мати українські версії, які завантажуватимуться в першу чергу, державною мовою також будуть перекладені інтерфейси програм, мобільних застосунків, реклама й вивіски тощо.

Інфографіка: "24 канал"

Опрацьовувати та утверджувати стандарти української мови як державної буде Національна комісія зі стандартів державної мови, яка також перевірятиме рівень володіння державною мовою, який необхідний для набуття громадянства та зайняття визначених законами України посад. Для підтримання та вдосконалення стандартів української мови Нацкомісія має утворити Термінологічний центр української мови.

З метою сприяння функціонуванню української мови як державної у всіх сферах суспільного життя на всій території України діятиме Уповноважений із захисту державної мови.

За порушення цього Закону передбачений штраф: для посадових осіб - від 200 до 400 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить від 3400 до 6800 грн; для представників ЗМІ, книговидавців та ін. - від 3400 до 5100 грн; для радіо - 8500-10200 грн. 

А за публічне приниження державної мови чи спроби ввести другу мову порушникам "світить" кримінальна відповідальність від 3 до 10 років.

Читайте також: “Натхненні Пінзелем”: як для львів’ян відкривають “українського Мікеланджело”, - ФОТО

Пропонуємо вам перевірити свої знання української мови та пройти тест від редакції 032.ua: