У світі є кілька визнаних переліків "офшорних" країн та територій, зокрема, свої списки мають міжнародні організації МВФ, FATF та ОЕСР. В Україні є два таких переліки, де зазначено від 41 до 79 низькоподаткових юрисдикцій та країн, відповідні органи яких не забезпечують своєчасний та повний обмін податковою та фінансовою інформацією на запити ДФС. Один сформовано відповідно до Постанови Кабміну №1045, інший - №1079-р.
Експерти компанії з перевірки контрагентів YouControl на підставі таких списків дослідили, який бізнес Львівщини тікає в “офшори” та які країни для цього обирає.
“Офшорна” частка
Більше 900 компаній в “офшорах” - саме таку кількість підприємств Львівської області нарахували дослідники YouControl, серед засновників яких - представники країн та територій, котрі прийнято називати “офшорами”. У відсотковому відноношенні до всіх компаній регіону - це 1,9%. Втім, ці 900 компаній лише за 2017 рік згенерували трохи більше 11% доходу всіх підприємств області. Це порівняно невисокий показник, адже, наприклад, в Дніпропетровській та Одеській областях він досягає 33%, хоча в Харківській області він був лише на рівні 7%.
Таку відносно низьку частку виручки в "офшорних" компаніях фінансовий аналітик YouControl Роман Корнилюк пояснює вищою вагою малого та середнього бізнесу в структурі економіки та вищою моноетнічністю області, порівняно з Одещиною чи Дніпропетровщиною.
“Теплі офшори”
Для українського бізнесу досить тривалий час “улюбленим офшором” залишався Кіпр. Підприємці Львівщини вирішили підтримати тренд. Тож більшість “офшорних” компаній області виявилася зареєстрованою саме там. Хоча найближчим часом ситуація може змінитися, оскільки 2018 року Кіпр змінив своє ставлення до можливостей приховувати на острові свій бізнес та посилив боротьбу з фіктивними компаніями на своїй території.
У перелік “улюблених офшорів” Львівщини потрапили сусідні для України Туреччина та Молдова, яким так само, як і Кіпру, загалом віддають перевагу українські підприємці.
Віддають в оренду, будують та торгують
На першому місці за популярністю серед “офшорних” компаній Львівщини опинився вид діяльності (КВЕД), який звучить так: “Надання в оренду й експлуатацію власного чи орендованого нерухомого майна”. Другим “улюбленим заняттям” виявилося будівництво.
На третьому місці розташувалася “Неспеціалізована оптова торгівля”. Зазвичай якщо компанія вказує цей КВЕД як основний вид діяльності, це говорить про те, що вона старанно приховує, чим саме займається. Тож не дивно, що “офшорним” компаніям Львівщини цей вид діяльності теж припав до смаку.
“Оренда нерухомості, оптова торгівля і будівництво за чисельністю компаній ‒ найбільш популярні серед офшорів не лише в Львівської області, а й в країні в цілому. На відміну від промислових чи аграрних компаній, їх в цілому більше і найчастіше через них відбувається виведення виручки, згенерованої на промислових підприємствах та в агросекторі шляхом відповідних схем трансфертного ціноутворення”, ‒ пояснив Роман Корнилюк.
Читайте також: Як розрахуватись за проїзд в електротранспорті Львова через Bluetooth
Довідково: YouControl — це аналітична система, що з 50 джерел формує досьє на кожну компанію України на основі відкритих даних, відстежує зміни в держреєстрах та візуалізує зв’язки між афілійованими особами. Унікальна технологія YouControl дозволяє за хвилину отримати актуальну (на час запиту) інформацію про компанію або ФОП. Функція моніторингу щоденно повідомляє про зміни відповідно до даних з офіційних джерел. Система дозволяє бізнесу перевіряти своїх партнерів. А в межах соціальної місії компанія YouControl надає доступ для журналістів та громадських активістів безкоштовно для проведення розслідувань, аналізу держзакупівель, моніторингу декларацій.