“Hair for share”: як у Львові почали виготовляти перуки для онкохворих дітей, які втратили своє волосся

Наприкінці грудня 2018 року шестеро львів’янок об’єдналися навколо унікального проекту “Hair for share”, щоби допомогти онкохворим діткам, які втратили своє волосся внаслідок хіміотерапії.

Журналіст 032.ua поспілкувався з Анастасією Набоковою, однією із організаторів ініціативи “Haire for Share” та дізнався, яким чином в Україні почали виготовляти особливі перуки.

У кожного своя історія

Нас шестеро дівчат і в кожного якась своя історія, чому ми захотіли це робити.Немає однієї унікальної розповіді, яка би нам усім підійшла. Проте нас фактично об’єднав Український католицький університет. Четверо людей з команди закінчили соціальну педагогіку, одна - богослов’я, а ще одна – працювала в інформаційному відділі зовнішніх зв’язків”, - розповідає Анастасія Набокова.

За словами львів’янки, двоє дівчат із команди волонтерили в гематологічному відділенні Чорнобильської лікарні у Львові, де лежать дітки з лейкемією.

Дівчата давно про це думали, що було би добре допомогти дітям іншим способом, не тільки лікуванням. Так ця ідея їх переслідувала, вони її виношували. І так зійшлися зорі, що в певний момент ми разом об’єдналися навколо цієї ідеї і вирішили зробити перуку”, - згадує активістка.

Все почалося з однієї перуки

Анастасія Набокова хотіла віддати своє волосся, проте не знала, чи існує у Львові відповідна організація. Тоді дівчина зідзвонилася з подругою, яка теж хотіла пожертвувати волосся. На відповідь коліжанки, що такої організації вона не знайшла, Анастасія сказала: “Не проблема, зробимо перуку самі!”.

Тоді ми почали дізнаватися, скільки потрібно волосся, шукати майстра. Спочатку ми планували зробити одну перуку, адже своє волосся пожертвували четверо дівчат (на одну перуку в середньому потрібне волосся 4-5 людей). Потім подумали, та чому одну - давайте зробимо десять. А через попит, який виник в Фейсбуці, ми зрозуміли, що бажаючих насправді набагато більше, тому й вирішили влаштувати безстрокову акцію”, - пояснила дівчина.

Дружні майстрині та унікальна робота

Волосся збирають по всій Україні, а у Львові, Києві та Тернополі є дружні перукарі та салони, які погодилися безкоштовно підстригати волосся чоловікам і жінкам задля цієї мети. Потім організаторки акції “Hair for share” забирають волосся та пересилають його майстриням, які вже виготовляють перуки.

Першочергово домовлялися з Інною Костьоловою, яка погодилася робити нам перуки за значно меншою ціною ніж на ринку. Вонадуже відкрита людина, протягом трьох місяців нас консультувала, бо ми мали ідею, але не знали, як її реалізувати”, - згадує Анастасія Набокова.

Дівчина зауважує, що виготовлення перуки - дуже унікальна і делікатна робота, адже вона має багато своїх нюансів. По-перше, волосся лише однієї людини недостатньо на одну перуку. До того ж, потрібно його групувати, не тільки по кольорах, а й по структурі.

Також групуємо нефарбоване волосся та фарбоване. Меншим діткам стараємося виготовляти перуки з нефарбованого волосся, а підліткам даємо і з фарбованого. Адже в менших може бути алергічна реакція, а в старших організм міцніший, незважаючи на хімію”, - пояснює співорганізаторка інціативи “Hair for share”.

Наша мета – допомогти дітям”

Організаторки ініціативи займаються збором волосся та коштів, а також замовляють перуки. Потім ці перуки діткам передають партнери проекту, які давно працюють з онкохворими дітьми і мають їхню базу -“Таблеточки” та благодійний фонд “Крила надії”.

Ми не маємо на меті знати цих дітей. Ми хочемо допомогти. Якщо є змога бути присутніми при врученні перуки, то ми, звісно, “за”. Але це не є нашою ціллю. У нас є факт, що ми зробили когось щасливішим, і нам цього достатньо. Також ми не робимо акцент лише на Львові та Києві. Потреби є для дітей у всіх містах і ми це для них робимо”, - наголосила Анастасія.

Підсилили моду на каре”

Як виявилось, є багато охочих віддати своє волосся. За 2 місяці існування "Hair for Share" своє волосся нам віддали близько 200 дівчат та 10 хлопців. Був у нас навіть чоловік, який не стригся 10 років! А тепер вирішив долучитися до нашої ініціативи.

А ще надзвичайно вражає, коли жінки, які хворіють онкологією, передають нам своє волосся. Вони ж могли зберегти це волосся собі на перуку, а вони віддають нам, для діток! Також часто обстригають коси для нашої ініціативи дітки, це дуже відповідально з їхнього боку”, - пояснює дівчина.

Анастасія Набокова розповідає, що присилають волосся навіть дівчата з-за кордону, з Італії та Польщі. Колись було навпаки, українки свої коси передавали в Англію. А тепер і в рідній країні є ініціатива, для якої можна пожертувати своє волосся на добру справу.

Острахи та проблеми в роботі

Я боялася, що довге волосся не захочуть віддавати. Проте, коли дівчата розуміють, для чого потрібне це волосся, то легко обстригають коси”, - згадує Анастасія.

За словами львів’янки, свого часу була також проблема, коли довгокосі дівчата прочитали, що ініціатива приймає волосся від 20 см і обрізали рівно 20 см. А ті, що мають коротше волосся – стригли в корінь, щоби дати більшу довжину.

Зараз ми назбирали достатньо коротшого волосся, тож тепер приймаємо довжину від 35 см. Дуже тішимося, коли віддають 50 - 65 см волосся. Адже при виготовлені перуки 5 см довжини втрачається і ще безпосередньо на дитині потрібно підрівняти волосся. Дуже складно зробити довгокосу перуку, а діткам цього не поясниш, вони хочуть довге волосся”, - підкреслила дівчина.

Неочікувані приємності

За словами Анастасії, вартість виготовлення  однієї перуки в середньому від 4 тисяч гривень (це ціна спеціально для ініціативи Hair for Share, яку запропонувала майстриня, на ринку виготовлення перуки стартує від 10 тис грн). За два місяці існування ініціативи “Hair for Share” вдалося зібрати 90 тисяч гривень – цієї суми вистачило на виготовлення 15 перук для онкохворих діток.

Спонсорів у нас немає. В перспективі ми хочемо залучити інші кошти, грантові, але на це потрібен час. В нас справді є бажання залучити партнерів, проте наразі не вистарчає часу. Але це наш пріоритет, бо навіть маючи відповідну кількість волосся, нам потрібно більше грошей для виготовлення перук. Приватних пожертв вже на разі не вистачає.”

Львів’янка також пригадує і приємні історії, одна з яких сталася під час Різдвяної Коляди.

Дітки цільово зібрали кошти для виготовлення наших перук, а також передали нам 10 тисяч наколядованих гривень. Вийшло так, що ми їх не просили допомоги, але дітки залучили додаткові кошти для нашої ініціативи. Нам було дуже приємно”, - зауважує Анастасія.

Якось перекупщик волосся хотів купити наше волосся, щоб підтримати проект фінансово. Але ми його не продаємо, тому запропонували долучитися в інший спосіб. Він пожертвував нам декілька довгих хвостиків. Це в нас був такий єдиний, унікальний досвід, якому ми надзвичайно тішилися”, - додаєдівчина.

Лікарі кажуть, голова є – волосся буде

Представниця ініціативи “Hair for share” наголошує, що перука — це дуже важливий елемент у психологічному плані лікування дитини.

Раніше лікарі не знали, де можна взяти цю перуку. Тому іноді різко відповідали, казали, що будеш здорова і буде волосся. Але дитина хоче чути інше, хоче відчувати підтримку. Ми тішимося, що тепер лікарі можуть сказати діткам, що якщо хочеш перуку, то візьми собі”, - каже Анастасія Набокова.

За словами львів’янки, щоби пожертвувати своє волосся на перуки онкохворим діткам, потрібно обов’язково заповнити анкету. Адже бажаючих дуже багато і щоби нікого не загубити й зі всіма сконтактуватись, дівчата ведуть облік за допомогою анкет. Заповнити таку анкету можна ТУТ.

Люди думають, що це - просто перука, нічого особливого. Але насправді це - впевненість для дитини, впевненість в тому, що ти виліковуєшся, впевненість у тому, що ти красива, така як всі. І коли ти можеш це почути від дитини, яка щасливо приміряє перуку, то це - надзвичайно приємно”, - резюмує Анастасія Набокова.

Розмовляла: Уляна Ситник.

Джерело фото та відео: "Hair for Share" у Фейсбук.

ПОВНЕ АБО ЧАСТКОВЕ КОПІЮВАННЯ МАТЕРІАЛУ БЕЗ ПИСЬМОВОЇ ЗГОДИ РЕДАКЦІЇ ЗАБОРОНЯЄТЬСЯ І ВВАЖАЄТЬСЯ ПОРУШЕННЯМ АВТОРСЬКИХ ПРАВ.

Партнерський спецпроект
11:00, Сьогодні