ЖЕКи в тумані: чому будинки Львова спишуть з балансу ЛКП та хто тепер їх обслуговуватиме

Ще в червні 2016 року Верховна Рада України ухвалилазакон про внесення змін до ст.. 13 ЗУ «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку». Своїм рішенням народні обранці запустили процес всукраїнської реформи на ринку житлових послуг. Процес реформування наразі ще триває, однак вже з Нового року львів’яни матимуть змогу відмовитись від послуг ЖЕКу та обрати собі нову форму управління будинком.

Журналісти сайту 032.ua розбиралися, як зміниться життя мешканців будинку після проведеної реформи.

Що відбувається

11 жовтня цього року депутати Львова в рамказ закону про реформу житлових послуг в Україні приймають ухвалу, за якою багатоповерхові  будинки нашого міста до кінця 2018 року мають бути списані з балансу комунальних установ (ЖЕКів). Це означає, що вже у 2019 році ЖЕКи не будуть обслуговувати будинки львів’ян. Зазначимо, що під дію ухвали підпадають ті будинки, які мають дві та більше квартир.

Що тепер буде

Як зазначила в розмові з кореспондентом 032.ua директор департаменту житлового господарства та інфраструктури ЛМР Ірина Маруняк, загалом мешканці будинків можуть обирати три форми управління будинками.

“По-перше львів’яни можуть створити ОСББ - це найпоширеніша наразі форма управління. По-друге мешканці можуть обрати і форму самообслуговування будинків, а третя форма управління  - коли будинки обслуговує управляюча компанія”, - каже Маруняк.

За словами посадовця, наразі у Львові вже створили 1268 ОСББ, а ще 45 будинків міста перебувають на балансі обслуговуючих компаній.

Натомість ЖЕКи, які управляли будинками до реформи, будуть реорганізовані в управлінські компанії, які подадуться на конкурс та змагатимуться за управління будинком. Якщо мешканців окремо взятого будинку влаштовує робота ЖЕКу, вони мають право укласти з ними договір. Ця процедура передбачає зібрання всіх мешканців будинку, які більшістю голосів визначають форму управління.

Якщо ж мешканці не зможуть самостійно вирішити, яку форму управління обрати, за них це зроблять в районних адміністраціях. До 1-го березня РА мають забезпечити проведення конкурсів та самостійно оберуть управителя таким будинкам.

Як відбуватиметься конкурс?

Наразі невідомо. Як пояснила Ірина Маруняк, Кабінет Міністрів України ще має прийняти постанову, яка регламентує проведення конкурсу за яким будуть визначати управлінські компанії. Таку постанову в уряді мали би прийняти до кінця року. 

Разом з тим, директор департаменту житлового господарства та інфраструктури ЛМР запевняє, що реформа житлових послуг Львові відбудеться точно. Маруняк каже, що постанову про проведення конкурсу можуть затвердити депутати Львова, якщо цього не зроблять у Кабміні.

Що буде з тарифами

Наразі тарифи на обслуговування будинків піднімати точно не будуть. Так, за словами Ірини Маруняк, питання щодо ремонту будинків та цін будуть узгоджувати мешканці будинку зі створеним ОСББ або ж із компанією управителем. Відповідно до цього, люди самостійно обговорюватимуть якими будуть тарифи на обслуговування їхнього будинку. 

Чи буде економія

Якщо в конкретному будинку було створено ОСББ, то для них існують спеціальні програми співфінансування, що дозволяють зекономити гроші під час ремонтів. В залежності від виду робіт, мешканці можуть зекономити до 70% своїх коштів.

Крім того, у Львові діє програма "Теплий дім", в рамках якої ОСББ можуть утеплювати свої будинки. Для цього частину коштів відшкодовують з міського та державного бюджетів.