На Підзамче львів’яни власними силами облаштовують громадський простір, - ФОТО, ВІЗУАЛІЗАЦІЯ

Уже три роки поспіль ініціативні мешканці Підзамче намагаються власними силами покращити благоустрій мікрорайону, що розташований неподалік від центру Львова.

Кореспондент сайту 032.ua поспілкувався з львів’янином і громадським діячем, в. о. голови будинку по вул. Б. Хмельницького, 105 - Олександром Ємельяновим про те, що зроблено та планують зробити на Підзамче.

(На фото: Олександр Ємельянов)

“Проблемами Підзамче я займаюся уже три роки. У мене була ідея змінити простір навколо маршруту від вул. Лисенка поряд з вул. Винниченка, де я раніше мешкав, до Підзамче, де я зараз мешкаю, бо це є туристично привабливий маршрут. Я вирішив, що варто не чекати, а самому зайнятися лобіюванням ідеї зміни навколишнього середовища та розвитком району. Свої ідеї я доповнив пропозиціями містян (близько 20) та зібрав понад 200 підписів у Галицькому та Шевченківському районах”, - розповідає пан Олександр.

З його слів, до благоустрою мікрорайону у мешканців є багато зауважень, питань та пропозицій. Сам Олександр Ємельянов висував ідею облаштування наземного пішохідного переходу на Високий Замок неподалік входу в парк “Знесіння”, від вокзалу Підзамче до розгалуження вул. Папарівка - Замкова, оскільки там було багато смертельних випадків ДТП.

Читайте також: У Львові капітально відремонтували вулицю Котлярську: як вона тепер виглядає, - ФОТО

“Під цю ідею та облаштування доріжок на Високому Замку ми з громадською активісткою Марією Малетич з вул. Донецької спромоглися в 2016 році отримати письмові підтримки в ЛОДА та районній адміністрації. Це був перший вагомий старт можливих інфраструктурних змін в прицентральному мікрорайоні Львова. Однак на сьогодні місто провалило освоєння 500 тис. грн на ПКД цього наземного пішохідного моста з ліфтом та можливим акведуком від джерела св.Анни і це ніяк не сприяє припиненню смертельної статистики в районі вокзалу Підзамче”, - наголосив Олександр Ємельянов.

(Візуалізація від ГО "Urbanideas" громадського простору на пл. Криничній)

Зі слів громадського діяча, одночасно львів’яни опрацювали ідею відновлення вокзалу “Підзамче”, як вокзалу не лише приміського, але і далекого сполучення. Питання вирішували на рівні філії “Пасажирська компанія” ПАТ “Укрзалізниці” та навіть Міністерства інфраструктури України.

“Станом на нині, на вокзалі Підзамче зупиняються 26 потягів далекого сполучення та стільки ж електричок, зокрема, чотири Інтерсіті”, - пояснив Олександр Ємельянов.

Окрім цього, львів’яни звертались до управління транспорту Львівської міської ради, аби покращити транспортне сполучення мікрорайону з Сиховом та аеропортом. Для цього було виділено два додаткових автобусних маршрути - №47а та №48, які мають розпочати курсувати з жовтня 2018 року, після проведення конкурсу перевізників.

Читайте також: Наша Незалежність: як добре львів'яни знають історію України, - ВІДЕО

“Одна з ідей - це створення привабливих просторів на Підзамче для самих мешканців та туристів, бо район є в охоронній зоні ЮНЕСКО. Таким чином сформувались і зони облаштування громадських просторів - це території: навколо фонтану на площі Криничній, сквер по вул. Стрімкій, 2 та зона благоустрою і відпочинку навпроти церкви св. Параскеви П'ятниці по вул. Б. Хмельницького. Щодо цього є відповідні позитивні відгуки та певна підтримка ЛОДА, ЛМР, РА Шевченківського району”, - розповідає Олександр Ємельянов.

(На фото: візуалізація скверу на вул. Стрімкій)

Над створенням громадського простору по вул. Стрімкій у Львові, громада працює з 2015 року, коли у місті був присутній польський інвестиційний портфель.

“На той час впровадженням цієї ідеї займалась активіст Дівчур Тамара, яка і зараз зі мною буває на особистих прийомах керівників міста та району, депутатів для вирішення проблем мікрорайону”, - пояснює пан Олександр і додає, що разом із “Інститутом міста” цей сквер був запропонований як проект для реконструкції польському інвестиційному портфелю, який на той час був у Львові, але вартість проекту тоді коштувала майже 40 тисяч гривень - непідйомна сума для місцевих мешканців, більшість з яких - пенсіонери.

Відтак, Олександр Ємельянов узявся сам шукати можливості облаштувати громадський простір на Підзамче. Двічі поспіль проекти подавали на Громадський бюджет, але, знову ж таки, через невелику кількість мешканців і побоювання пенсіонерів давати свої банківські дані для реєстрації, його не було реалізовано за браком голосів.

Читайте також: Події у Львові на День Незалежності України 2018, які варто відвідати. ПРОГРАМА

Згодом львів’янин “просував” ідеї в приміщеннях Львівської ОДА, міської й обласної ради, районних адміністрацій та у місті Києві.

“Уже є вагоме досягнення для мікрорайону - це погодження ЛМР розпочати з вересня 2018 року опрацьовувати пропозиції мешканців Підзамче для створення “Стратегії розвитку громади Підзамче до 2025 року”. Для цього використають і попередньо напрацьовані матеріали для “Проекту ревіталізації Підзамче 2011 - 2025 років”, - переконує Олександр Ємельянов.

(На фото: візуалізація скверу на Стрімкій від ГО "Urbanideas")

Львів’янин зазначив, що для популяризації мікрорайону, подій що відбуваються та проведеної роботи і планів з облаштування громадських просторів, він створив та активно веде сторінку у Фейсбуці “Майбутнє Львова - Підзамче”.

“Станом на нині, по вул. Стрімкій уже є суттєва позитивна тенденція, - вважає Олександр Ємельянов. - Ми громадою власноруч організували процес відновлення громадського простору своєю працею, фінансами та залучили спонсорів на окремі вуличні меблі: лавки, вази, перила, фарбування та штукатурення. Було запропоновано ГО “Urbanideas” опрацювати бачення громади щодо цих локацій і в підсумку ми прийшли разом на прийом до голови Шевченківської РА Надіїї Банах, і досягли розуміння, що варто в районі організовувати інфраструктурні зміни, щоби район був цікавий для туризму і самим мешканцям”, - пояснює Олександр Ємельянов.

Читайте також: Головний трейсер Львова розповів, чому і де у місті можна облаштувати паркур-майданчик, - ВІДЕО

Хоч місцева влада й пообіцяла пошукати гроші для реалізації проекту, львів’янами би дуже хотілось, щоби ПКД почали розробляти вже цього року, оскільки вартість проектно-кошторисної документації становить близько 50 тисяч гривень і люди побоюються, щоб ціни не підскочили і реалізація проекту не зупинилась, а також - щоб старші люди, місцеві мешканці ще при житті потішились, що місто дбає і про цей район теж.

(На фото: облаштування скверу місцевими мешканцями)

Сквер на вулиці Стрімкій (з майбутньою назвою “Богданівський”, бо зараз опрацьовується питання щодо його реєстрації у ЛМР) мешканці реставрували власними руками, частково за фінансової підтримки від ЛКП “Тополя-406”, частково - за сприяння будівельної організації, що зводить помешкання поряд, і за кошти спонсорів, які дали матеріали на вуличні перила й вуличні вази.

“Всіх причетних до відновлення скверу ми хочемо закарбувати на дошці подяки за добрі справи, яка буде розташована в цьому сквері”, - зазначає Олександр Ємельянов.

Окрім цього, до роботи над покращенням просторів на Підзамче залучають вуличних художників. Так, митець Taras Arm з “Фарбованого лису” пообіцяв створили мурали на вулиці Богдана Хмельницького на будинках №74 і №105.

(На фото: варіанти майбутніх муралів по вул. Хмельницького)

У сквері на вулиці Стрімкій планують встановити невеличкий фонтан. Мовляв, щоб і недорого, і гарно. Уже підшукують варіанти фонтанів, що працюють локально, замкненого циклу, без підводки води, каналізації та не займають багато місця.

Дехто з мешканців не проти побачити й скульптуру на громадському просторі, але Олександр Ємельянов має сумнів що таке задоволення потягне бюджет, виділений для районної адміністрації.

(На фото: сучасний вигляд скверу на вул. Стрімкій)

Втім, до Дня Прапора цього року місцева влада встигла зробити приємний подарунок мешканцям: встановили дві додаткові лавки поряд з фонтаном на площі Криничній. А на початку серпня дворик будинку по вул. Хмельницького,105 посів друге місце у конкурсі “Найгарніший дворик Львова”, що проводився Львівською міськрадою, а сьогодні цей дворик відзначили як найгарніший дворик багатоповерхівки в районі.

(На фото: сучасний вигляд площі Криничної)

*Усі фото надані 032.ua Олександром Ємельяновим, візуалізація розроблена ГО "Urbanideas"