Цей день в історії став особливим для колишнього мешканця Самбора Володимира Половчака.
Як радянський школяр з Львівщини втік з СРСР у Штати, - ФОТО
Рівно 38 років тому, 19 липня 1980 року, 12-річний уродженець Самбора Львівської області - Володимир Половчак не захотів жити в Радянському Союзі та наважився попросити політичного притулку в США, - передає 032.ua.
Володимир народився 1967 року в сім'ї рядового водія автобуса Михайла та домогосподарки Анни. Коли хлопцю виповнилося 12 років, а його сестрі Наталі - 17-ть, родичі запросили Половчаків переїхати у Сполучені Штати, місто Чикаго.
Дітям нове життя сподобалось, а ось радянським людям старої закалки, які лишили на Батьківщині і хату, і авто, за чотири місяці стало складно починати все спочатку. Тож батьки вирішують повернутися, а син і донька - навідріз відмовляються. Вони покидають своїх батьків і тікають до родичів, які теж мешкали в Чикаго.
Читайте також:У Львові оголосили про початок конкурсу «BookForum Best Book Award». Подробиці
Історія набрала публічного резонансу після того, як батьки-Половчаки звернулися в поліцію, щоб повернути дітей. Але правоохоронці залучили до справи Міграційну службу США (INS), яка вирішила надати хлопцю адвоката і передати справу до суду в штаті Іллінойс. Американські журналісти розповідають про справу громадськості.
У суді Володимиру Половчаку вдалося довести, що після повернення додому, його можуть покарати за зраду, назвавши перебіжчиком. Відтак, дітям вдається отримати притулок у США, а батьки повертаються до Самбора.
Але на цьому історія не закінчується. Вже в Українській РСР про подію дізналися журналісти, які подали це в світлі: "Вашингтон утримує радянських дітей як заручників". Батька-Половчака в супроводі агентів КДБ надсилають у Сполучені Штати, щоб через суд повернути дітей. Але на той час у США президентом був Рональд Рейган, який відверто недолюблював Союз, тож американський суд затягує справу до повноліття хлопця.
Читайте також:Які дороги у Львові планують капітально відремонтувати до кінця року, - ПЕРЕЛІК
У 1985 році Володимир став повнолітнім та вирішив отримати американське громадянство і нове ім'я - Волтер Половчак. Вісім років йому знадобилося, аби повернутись ненадовго в Україну та примиритися з родиною. З того часу він що два роки їздив до батьків, аж до смерті батька 2008 року, який на смертному одрі таки визнав, що повернення до СРСР було помилкою.
Волтеру Половчаку станом на нині 50 років, він мешкає з дружиною та двома синами у передмісті Чикаго Дес-Плейнсі. 1988 року видав книгу "Дитя свободи: Історія сміливого підлітка про втечу від батьків і Радянського Союзу в Америку". Окрім роботи менеджера, він є помічником голови парафії ради Української церкви євангельських християн-баптистів і членом Зарубіжного представництва Української Гельсінської Групи.
Читайте також:Події у Львові на вихідних, які варто відвідати
Нижче пропонуємо переглянути фото Волтера Половчака з 1980-х років та більш сучасні, які вдалося розшукати на просторах мережі. На останньому фото (по центру) вже дорослий Половчак із родиною.