Міносвіти погрожує вчителям, які використовують львівські посібники з історії

Львівське обласне та міське управління освіти отримали від Міністерства освіти й науки, молоді та спорту листа, яким їм фактично заборонили використовувати два львівські посібники з історії – для 5-х та 11-х класів

Якщо ж ці посібники й далі лежатимуть на учнівських партах, директори навчальних закладів нестимуть персональну відповідальність за такі порушення, йдеться у листі. Використовувати ці книжки можна, лише якщо вони матимуть гриф Міністерства освіти. Міські ж посадовці пояснюють: це додаткова література, нею можна користуватися.

Історики припускають, що львівські підручники не сподобалися міністрові Табачнику через їх проукраїнський зміст. Адже на цих сторінках немає «білих плям», які були у міністерській книжці. Ідеться про Голодомор, УПА, український визвольний рух, Помаранчеву революцію та події сучасної України, такі як прийняття «мовного закону».

Попри міністерські листи, вчителі обіцяють: навчатимуть дітей «правильної» історії, навіть якщо ці уроки будуть «підпільними». «Якщо справді заборонятимуть користуватися цими підручниками, то ми такі уроки проводитимемо в суботу, у парках, лісах, будь-де, але діти те, що мають знати, знатимуть», – каже вчитель історії та автор посібника для 5-х класів Андрій Закалюк.

За словами фахівців, такий лист нагадує радянську цензуру. «У мене відразу виникла асоціація з коротким вступом до історії ВКП(б), в якому не можна було ні одної букви написати, ні одного слова додати. Повинен бути авторський посібник, котрий реалізовує програму, яку тут затвердило міністерство», – каже декан історичного факультету ЛНУ ім. І. Франка Роман Шуст.

В обласному управлінні освіти кажуть, що львівські книжки з історії відстоюватимуть горою. «Ми підтримуємо львівську ініціативу. Ідеться про посібник з історії України. Він має право використовуватись у робочому процесі», – пояснює заступник начальника Головного управління освіти й науки Львівщини Богдана Біляк. Та, попри все, львів’яни вже готують документи, аби надіслати цей підручник на аналіз у Міністерство освіти.