Бабці на ринках навчилися «хімічити» - продають молоко з содою та аміаком

Українські спритники навчилися фальсифікувати не тільки продукти переробки, а й навіть сире молоко. «Хімічать» не лише великі виробники.

Ми за статистикою вносимо добрив у 4 рази менше, ніж європейці. Особисті селянські господарства не застосовують різних заходів, щоб зберігати овочі і фрукти у первозданному свіжому вигляді. Не використовують жодних хімічних засобів

Бабусі, які раніше хіба що розводили молоко водою, тепер мають значно більший арсенал хитрощів. Так, щоб не скисало, у молоко додають соду. Дехто замінює соду на аміак. Нерідко зняте молоко, з якого вже вибрали вершки, видають за незбиране, йдеться в сюжеті ТСН.

Але попри це молоко з ринку все ж таки більш натуральне, стверджують чиновники. "В магазинах продається молоко, яке пройшло двічі пастеризацію, нормалізоване до певного відсотку жиру. Я не кажу, що там погане молоко, але воно приведене до єдиного постулату", - зазначив заступник голови Держветфітослужби Віталій Башинський.

Найчастіше молочні продукти з ринку грішать кишковою паличкою та бактеріями, що гинуть при термічній обробці. Натомість серед магазинної молочки, завдяки досягненням промислової хімії, можна зустріти цілковиту підробку. Траплялося, що навіть у звичайному молоці замість молочного жиру був рослинний. Такі хитрощі допомагають здешевити продукцію і поборотися за худий гаманець українського споживача.

Зате українські овочі порівняно з європейськими чистіші від хімії. Але знову ж таки через бідність. Фермерам просто бракує грошей на добрива.

"Ми за статистикою вносимо добрив у 4 рази менше, ніж європейці. Особисті селянські господарства не застосовують різних заходів, щоб зберігати овочі і фрукти у первозданному свіжому вигляді. Не використовують жодних хімічних засобів", - запевнив міністр аграрної політики Микола Присяжнюк. За його словами, українські овочі вже оцінили на європейському ринку. Цього року деякі виробники вже експортують свою продукцію до ЄС.