У Львові ще два роки тому постало питання створення інноваційної бібілотеки, так званої медіатеки, у мікрорайоні Рясне. З того часу багато чого було зроблено, але наразі тривають громадські обговорення з місцевими мешканцями.
Сайт 032.ua спробував розібратися, чи є у ряснянців шанс побачити сучасну будівлю та чого їм варто очікувати, побіжно ілюструючи описи зображеннями аналогічних проектів у світі.
З чого все починалось
Перша медіатека у Львові з’явилася у жовтні 2014 року. Вона була створена на базі бібліотеки ім. Лесі Українки на вул. Мулярській, 2а. Тут вдалося зберегти книжкові фонди та «розширити» простір, завдяки діяльності мультимедійного центру, кіноклубу, ігрових, мистецьких та освітніх організацій.
(На фото: Перша львівська медіатека на Мулярській)
При створенні Першої медіатеки, місто запозичувало досвід Вроцлава у аналогічних проектах. Через рік після успішної діяльності Першої медіатеки, у Львові вирішили створити такі ж простори по районах — найперше, на Рясному та Сихові.
(На фото: медіатека у Вроцлаві)
30 вересня 2015 року, на сесії ЛМР, депутати підтримали рішення щодо надання Централізованій бібліотечній системі для дітей м. Львова нежитлових приміщень на вул. Шевченка,350. Саме тут планували після капітального ремонту створити центр «Медіатека Рясне».
(На фото: Перша львівська медіатека на Мулярській)
Процес тривав майже два роки. Побіжно, мер Львова Андрій Садовий згадував про цей проект у 2016 році, розповідаючи про реорганізацію старих бібліотек та будинків культури.
Ще раз згадували питання у березні 2017 року, під час обговорення стратегії розвитку Рясного. Але тут вже вагалися з приміщеннями на Шевченка, 350 і шукали інших місць.
Де буде ряснянська медіатека?
Попередньо, зійшлися на ідеї створення медіатеки на вул. проф. Ковалика,1.
Як розповів сайту 032.ua заступник міського голови Львова з питань розвитку Андрій Москаленко, цей будинок буде найбільш інноваційним у районі.
«Ми проаналізували його з точки зору доступності, функціоналу і наявності площі. Тут буде найбільший функціонал серед усіх бібліотек, які є у Львові», - сказав Андрій Москаленко.
(На фото: Медіатека в Парижі)
Відкриття публічного простору має відбутися у вересні цього року, разом із проведенням у Львові 83-го конгресу Міжнародного ПЕН-клубу. У ЛМР сподіваються встигнути реалізувати задумане, а також запросити на відкриття відомих письменників, Нобелівських лауреатів.
Що таке медіатека?
Медіатека, або ж інтерактивна бібліотека є громадським центром, простором, який зберігає базові функції бібліотеки, але обладнаний новітніми технологіями та дозволяє розширити типовий бібліотечний арсенал.
Відвідувачі медіатеки можуть організовувати тут зібрання, культурні, освітні заходи, перегляди фільмів, користуватись інтернетом, завантажувати електронні книги, брати участь в гуртках, проводити своє дозвілля та просто спілкуватись.
(На фото: публічна бібліотека в Нью-Йорку)
Основне завдання інтерактивної бібліотеки — це забезпечення мешканців культурно-просвітницьким простором, осередком соціального життя, якого часто так бракує львів’янам. Простір такого типу буде доступним для всіх громадян. Зокрема, передбачається активна інклюзія.
Для порівняння, у Першій медіатеці на Мулярській є комп’ютери для людей з особливими потребами, проводяться заняття, дискусійні клуби, діють секції.
З технічного боку це теж враховано. Як розповів Андрій Москаленко, у медіатеці на Рясному не буде порогів і діятиме принцип безбар’єрності.
Бібліотеки мають стати медіатеками
(На фото: бібліотека Абердинського університету, Шотландія)
Загалом у Львові діє 40 публічних бібілотек (17 дитячих та 23 для дорослих), які до 2020 року планують осучаснити.
За словами міського голови Андрія Садового, всі бібліотеки Львова мають стати інтерактивними медіатеками. Місто робить у цьому плані напрацювання — на Сихові, Рясному, Левандівці будуть медіатеки, окремо створюють культурний HUB (хаб) на базі Палацу Хоткевича.
Як зауважила представниця львівської школи №92, освітяни радіють з приводу відкриття медіатеки, адже зможуть проводити тут омріяні бібліотечні уроки.
«У медіатеці ми зможемо проводити уроки позакласного читання. Направду, і батьки дуже хотіли би відвідати такий простір, адже у нас немає дуже куди піти, а там можна і поспілкуватися, і щось нове дізнатися», - зазначили у школі.
(На фото: бібліотека Абердинського університету, Шотландія)
Педагоги акцентують увагу на потребі спілкування між батьками та дітьми, а часто й між самими батьками. Медіатека забезпечуватиме таку потребу.
Передбачається, що школи району будуть зацікавлені у проведенні інтерактивних занять у новій бібліотеці, адже сюди можна буде запрошувати відомих людей для розмов з дітьми, проводити освітні, культурні, молодіжні події та багато іншого.
Щодо Медіатеки на Рясному, місто збирається повністю викупити це приміщення. Витрати на медіатеку будуть залежати від її функціоналу.
Слід зазначити, що проект Першої Медіатеки допомагали реалізувати німецьке товариство GIZ, програма «Бібліоміст» і благодійники.
Що планують зробити?
За словами Андрія Москаленка, при створенні медіатеки спробують дати дітям максимально новий підхід до навчання як об’єкту дозвілля, з сучасним, але доступним функціоналом.
По-перше, будинок виглядатиме інноваційно — приміщення на вул. Ковалика, 1 матиме два поверхи та буде повністю скляним. Зауважимо, що схожа інтерактивна скляна бібліотека є у Нідерландах і називається «Книжкова гора».
(На фото: «Книжкова гора», Нідерланди)
По-друге, територія буде розділена за функціями на місце для проведення презентацій і зустрічей, місце для перегляду фільмів, арт-галерею, де можуть діяти різного роду гуртки, креативну лабораторію для проведення майстер-класів.
По-третє, територію навколо будинку теж використовуватимуть як громадський простір, навпроти входу буде дитяча зона з майданчиком. Передбачені також технічні, адміністративні приміщення, санвузол тощо.
«Ми говоримо не лише про контекст самої бібліотеки, але й про публічне місце, громадський центр, куди мама може прийти з дитиною, провести дозвілля чи віддати її на заняття. Є велика територія довкола, щоб кожен міг зайнятися своїм», - пояснив Андрій Москаленко.
(На фото: медіатека в Нідерландах)
По-четверте, класична функція збереження і винаймання книжок буде доступна, втім, книги можуть розділити за профілями (гуманітарні, технічні і т.п.), заради зручності.
Загалом, функціонал медіатеки на Рясному можна поділити на три блоки: гуртки (розвиток креативності), спілкування (презентації, зустрічі, соціальне життя) та власне книги (освіта).
(На фото: бібліотечний простір в Норвегії)
«Ми би хотіли, щоб сюди приїжджали успішні люди й ділилися своїм досвідом, щоб можна було якісь цікаві речі презентувати, щоб тут також проводили Форум видавців, і щоб відомі люди орієнтувалися: хочете на Рясне щось класне провести - знаєте точно, куди приходити», - заявив Андрій Москаленко.
Читайте також: Британці підтримують стратегію розвитку Сихова.