Безпечний Львів. Два роки після теракту

Фото: 032.ua

14 липня 2015 року місто сколихнула моторошна звістка: двоє працівників правоохоронних органів підірвалися біля свого місця праці. Спершу — Роман Личак, через 40 хвилин — Надія Андрухів.

Сьогодні спливає рівно два роки з того дня, коли у Львові стався теракт. Сайт 032.ua вирішив перевірити, чи стало місто більш безпечним.

Передумови

14 липня 2015 року мер Львова Андрій Садовий заявив, що львів’яни повинні бути поінформованими і наголосив того дня на існуванні в місті ініціативи — Центру безпеки міста, яка взаємодіє з основними державними службами та громадськістю.

З 2014 року ЦБМ існував як ініціатива, через рік — як однойменна громадська організація, а з 2016 року — як повноцінний міський проект, де опрацьовують зображення із 130 камер відеоспостереження, встановлених на різних локаціях і дбають про безпеку львів’ян. Саме про їхню роботу ми вирішили сьогодні вам розповісти.

Не варто шукати

Центр безпеки розташований на вул. Зеленій, 9, але потрапити туди доволі складно: цьому сприяють і львівські вулички, і фейс-контроль — про візит слід домовлятись заздалегідь. Фотографувати тут дозволяють не усе. Кажуть, конфеденційна інформація.

Оновлене приміщення Центру розташоване на першому поверсі. Тут нас зустрічає працівниця Вікторія, яка показує кабінет і розповідає про принципи роботи.

- Систематично і цілодобово у нас працює два відеодиспечери і старший диспечер по відеонагляду. Також у нашому підпорядкуванні є практично всі відділи Муніципальної дружини - це є відділ евакуації, відділ протидії стихійної торгівлі (патрульні), відділ контролю за благоустроєм міста. Так само і відділ охорони об ' єктів, - пояснює пані Вікторія.

На деяких об’єктах охорони встановлені камери, за якими систематично ведуть відеонагляд. Усі зображення потрапляють на монітор, звідки працівники Центру безпеки міста фіксують порушення.

Конфіденційну інформацію про розташування камер у Центрі надавати не хочуть: бояться, що зловмисникам вдасться втекти від відповідальності. Втім, нам вдається довідатись кілька стратегічних об’єктів: окрім центральної частини міста, яка серйозно охороняється, камери є також на території міських лікарень та на ЛКП «Збиранка».

За попередніми даними, перші камери були встановлені у центрі міста, 2016 року ЛКП «Муніципальна дружина» отримало 5 мільйонів гривень на цей проект. Ще частину камер придбали за адресно виділені кошти, наприклад, на «Збиранці».

Раніше представники влади висловлювали ідеї щодо встановлення відеонагляду у школах, посольствах, міській раді та на великих перехрестях.

Чим займається Центр безпеки?

Насамперед, це фіксація порушень різного типу — бійки, крадіжки, грабежі, порушення охорони громадського порядку; це можуть бути незначні ДТП, або масштабні події, як нещодавня аварія на площі Соборній біля церкви.

- У разі виявлення таких порушень диспетчер Центру безпеки міста зобов ' язаний негайно зреагувати на це порушення, - пояснюють в установі.

Якщо патрульні перебувають на контролі благоустрою міста (пл. Ринок, пр. Свободи та прибічні вулиці), або у відділі протидії стихійній торгівлі, які розташовані по всіх районах міста Львова, їхню координують із ЦБМ за потрібним машрутом або скеровують звернення мешканців у інші служби — СБУ, поліцію, швидку, пожежну.

Для миттєвого реагування, створені внутрішні чати між Центром безпеки та іншими службами. Окрім цього, працівники Центру реєструють звернення на гарячу лінію «Муніципальної дружини».

- До нас надходять звернення мешканців різного типу. В основному - це звернення з приводу стихійної вуличної торгівлі, з приводу відсутності світла, водопостачання, які ми перескеровуємо на «Львівобленерго», на гарячу лінію міста, - залежно від самої суті звернення, - інформує пані Вікторія.

Ведеться також тісна співпраця з поліцією: якщо правоохоронцям необхідна термінова допомога в орієнтуванні по автомобілю, по крадіжці, грабежу, невідомих особах, їм надають усю потрібну інформацію (за згодою керівника відділу).

Інформацією Центр допомагає і гарячій лінії міста, наприклад, щодо обвалу дерев, шкоди, нанесеної поривами вітру, обірваних дротах електропередач тощо.

Ефективність роботи і безпека міста

Щомісяця ведеться статистика розкритих справ і отриманих звернень. За останній місяць Центр отримав сім запитів по ДТП, у рамках яких було надано допомогу керівним ланкам ГУ НП і Патрульної поліції Львова. Наймасштабнішою справою по ДТП був інцидент на пл. Соборній.

Окрім цього, минулого місяця розкрили три справи по крадіжках. Також працюють зі зверненнями мешканців щодо порушення громадського порядку, яких найбільше — з вуличними музикантами розбирались 53 рази за останні 30 днів.

- На це скеровувався наш патруль, який працює до 21:00. Вони усували порушення. В основному, таких звернень надходить близько 53-60 за місяць, - підсумовують у Центрі безпеки міста.

1500 очей «Великого брата»

Як розповів керівник відділу ЦБМ Юрій Жищинський, цей проект започаткували більше, ніж рік тому, за бюджетні кошти.

- Починався він з того, що ми встановили близько 50 камер в центральній частині міста і об ' єднали всі камери МВС та СБУ в одну єдину систему відеоспостереження. Наразі працюємо над розвитком цього проекту, плануємо найближчим часом збільшити кількість камер до 1500, може вийде більше, - сказав пан Юрій.

Слід зауважити, що Львів – єдине місто в Україні, яке підписало Меморандум співпраці зі Службою Безпеки і Національною поліцією, щодо спільної системи відеонагляду.

Цьогоріч для Центру придбали серверне обладнання, яке саме зберегіє, обробляє всі відеопотоки. Надалі планують встановити камери на архітектурних пам ' ятках, і парках. Наприклад, в Стрийському парку.

Більше новин із життя Львова читайте ТУТ.