Євро, яке з тобою раз в сто років. Післямова

Стрімко пролетіли три тижні футбольного свята під назвою Євро-2012. Свято, на якому Україна була аж ніяк не чужою, а навіть, навпаки, вперше у своїй історії - господинею третьої за значенням у спортивному житті планети події (після Олімпіади та чемпіонату світу з футболу).

Тепер можна підвести підсумки і спробувати зрозуміти - чи варто було витрачати 5,5 мільярда доларів на футбольний карнавал в одній з найбідніших країн Європи (а якщо точніше, то другий з кінця за доходами на душу населення після Молдови) чи знайшлися б більш важливі сфери для додатка мізерних державних коштів.

Насправді, при всій значності багатомільярдної суми не варто забувати, що витрачена вона була протягом п'яти років, з початку підготовки України до Євро-2012. Левова частка коштів пішла на кілька масштабних інфраструктурних проектів. Це чотири аеропорти: друга черга Бориспільського, новий донецький, харківський та львівські аеропорти. Тепер вони відповідають найсучаснішим стандартам і готові приймати повітряні судна будь-якого класу. На матчах Євро-2012 вони працювали з повним навантаженням. За оптимістичною думкою віце-прем'єра - міністра інфраструктури Бориса Колесникова, до 2015 року ці аеропорти будуть знову працювати з повним навантаженням і заробляти як транспортні хаби великі гроші.

Немає сумніву, що в заявах української опозиції про те, що при реалізації проектів Євро-2012 в кишенях владних мужів осіло чимало з витрачених на чемпіонат коштів - є проста правда життя. Але українські чиновники так влаштовані (або, якщо завгодно, система державного управління у нас так вибудувана), що вони крали до Євро, крали під час Євро і будуть благополучно красти після Євро. Мені чомусь здається, що ці 5,5 мільярда, не будь Євро-2012, навряд чи були б совісно витрачені на будівництво нових шкіл та лікарень, підвищення пенсій і зарплат. Так чи інакше, звивистими струмочками ці гроші, завдяки «чесним» тендерам, осіли б у тих же кишенях. Тільки вже точно без побудованих аеропортів, стадіонів і нових доріг.

До того ж, не можна не відзначити, що частина грошей, витрачених на Євро-2012, все ж повернулася в економіку українських міст. Так, за три тижні Євро 300 тис. уболівальників, які відвідали Донецьк, внесли в економіку міста, за словами мера Олександра Лук'янченка, близько 300 млн. гривень.Туристичний і найближчий до кордону Євросоюзу Львів відвідало понад півмільйона туристів. В середньому щодня кожен з них витрачав близько 150-200 євро. У Харкові побувало понад 200 тисяч уболівальників. Ще більш вражаючі цифри по столиці України, але остаточні підсумки можна буде підвести тільки після сьогоднішнього фінального матчу.

Так ось вона яка - Україна!Незважаючи на заклики європейських політиків і громадськості бойкотувати Євро-2012 в знак солідарності з в'язнем Качанівської колонії і страшилки про Україну, розтиражовані в західних мас-медіа, в нашу країну приїхали сотні тисяч туристів. Відчайдушні британські фани, предупреженние в своїх ЗМІ про те, що в Україні процвітає самий шалений расизм, а їх життя тут не стоять і копійки, були, м'яко кажучи, здивовані побаченим.

Зрозуміло, що весь потік бруду певною мірою компенсувався своєбразним бумерангом славослів'я і широко відкрилися очі іноземних фанів (навіть якщо вони були з Японії) при вигляді дійсності. Чарівна краса Львова, пишність Києва, прекрасні парки і стадіони Донецька та Харкова стали для них відкриттям. Ну, і звичайно, краса наших жінок і дешеве пиво надали на фанів приголомшуюче враження. Або, навпаки, спочатку пиво, а потім краса. Не будемо голослівними, от тільки кілька «говорять» прикладів з різних міст.

Томас Ліпінські про Львів: «Коли я сюди приїхав, був дійсно здивований. Я пробув у Львові майже 2 тижні і зрозумів, що тут дійсно приємно жити. Львів - одне з найкрасивіших міст Європи. Крім того, люди тут дуже привітні ».

Англієць Джон про Донецьк: «Найбільше мені запам'ятався в Донецьку стадіон - там є на що подивитися. Я, чесно скажу, не думав, що Донецьк буде такий відкритий, красивий. Я представляв щось радянське. Але радий, що помилився ».

І ось колективна думка голландських уболівальників про Харків «" Wonderfull! Люди були дуже добре інформовані про нас ... Але найбільше ми дякуємо харків'ян. Wonderfull людей! Ми зустрічали багато дуже хороших людей за всі ці роки, але ми не очікували, що зустрінемо їх у Харкові ... Ми такі щасливі ... Спасибі вам велике, всім, харків'яни ».

І, напевно, найяскравішим символом життєствердною фановской подяки - як не сюрреалістично це виглядає, виявився труну. Труна, які англійські фани пронесли по центру Донецька з поміщеним туди як живого манекена вболівальника, який зображує колишнього капітана збірної Англії Сола Кемпбелла, зі словами «Ти неправий, Кемпбелл!». Нагадаємо, що англієць заявив напередодні «Євро-2012» таке «Ви повернетеся звідти в гробах». Тепер Сол Кембелл не менш популярний персонаж в Англії для дотепів, ніж в Україну угорський арбітр Віктор Кашшаі.

А фраза, вистраждана англійськими фанами - «виявляються, на ВВС теж брешуть», змусила б радісно перевернутися в труні навіть Андропова з Брежнєвим. Мовляв, ну нарешті, а ми ж вам про що десятки років твердили.

Всього ж за час Євро-2012 Україна, за попередніми даними, відвідало понад мільйон іноземних фанів.

Моя міліція чужого фана береже

Під час Євро-2012 українська міліція на три тижні якимсь чарівним чином перетворилася на такого собі колективного ідеального європейського поліцейського. Варта правопорядку в мить ока знаходили втрачені кредитки, мобілки і паспорта, а даішники дбайливо підвозили заблукавши фанів до стадіонів і вокзалів. Люди в формі навіть допомагали вирішувати на користь іноземних туристів конфлікти з жадібними орендодавцями, знаходячи аргументи для повернення грошей за неякісний постій. І навіть цілком прихильно дивилися на повсюдно питущих і купаються у фонтанах уболівальників. За винятком одного істотного «але». Вся це «європеїзація» міліції торкнулася тільки іноземних гостей. А от, наприклад, донеччанин, що ризикнув випити пива на донецькій вулиці, був через годину побитий і згвалтований за це у відділенні РОВД міліцейської кийком.

Загалом, виявляється, при бажанні - навіть ця міліція може цілком виправдовувати високе звання вартових правопорядку, але тільки на три тижні і тільки з іноземцями.

Чи є у свята цінаСолодке дотик чарівного футбольного карнавалу відчули навіть ті, хто абсолютно байдужий до футболу. Ось, наприклад, що написала в своїй сторінці в Фейсбук донецька журналістка Олена Колгушева, яка живе в п'яти хвилинах від «Донбас Арени», але байдуже ставилася до Євро-2012 до футболу.

«Я футбол ніколи не любила. Особливо будинку. Цей однаковий, навіть монотонний шумовий ефект в телевізорі вічно діяв на нерви. Завжди мені хотілося, як Хоттабичу кинути на поле всім по м'ячу, щоб вони, як ненормальні, не ганялися за одним ... Я ніколи б не пішла на стадіон і на Євро, але робота зобов'язала. Вчора, наприклад, з чоловіком прийшли додому з «Донбас Арени» близько 3:00 ночі - матч, прес-конференція, отпісиваніе в медіа-центрі сказаного тренерами ... А сьогодні ловлю себе на думці - коли ж наступний матч? Дивно ... Напевно, футбол заразний при безпосередньому контакті. Чи не вбереглася? ... »

Мені здається, що навіть ті, хто до останнього дня бурчав з приводу Євро-2012, мовляв, «понаїхали» через багато років будуть із гордістю розповідати, вказуючи на пожовклі фотографії: «Дивися, синку, - я був на цьому неповторному святі життя, може, колись і тобі пощастить ».

А скільки зробив Євро-2012 для підняття почуття патріотизму в українців? Ніколи не доводилося бачити в Донецьку стільки синьо-жовтого кольору на вулицях, тисячі автомобілів, від «Лексусів» до «Ланосів», прикрашені в дні матчів (а деякі їздять до сих пор) національними прапорами. Можливо, така картина цілком природна для Львова, але, повірте, в Донецьку така масова спалах національних почуттів і гордості за свою країну була зафіксована вперше. І можна тільки уявити, що творилося на вулицях українських міст, якщо б команда Блохіна вийшла з групи ... Спасибі Євро-2012, що вона дала нам ще один привід для відчуття національної єдності.

Сотні тисяч європейців виїхали з України з відчуттям, що наша країна не ведмежий кут Європи. І живуть тут в масі своїй доброзичливі та культурні люди, а по вулицях наших міст не бігають скінхеди, з перекошеними від злоби обличчями.

Мільйони українців, які живуть в Києві, Донецьку, Харкові та Львові, побачили, що, виявляється, комунальні служби здатні прибирати сміття два-три рази на день, громадський транспорт може ходити як годинник, а на виклик на пересічну бійку міліція здатна приїжджати протягом двох хвилин. Ми все це запам'ятали - навіть якщо чиновники і постараються, як можна швидше, це забути. І вже від нас залежить, щоб ці три тижні Європи в чотирьох українських містах-небудь переросли в європейську Україна на багато років.