Сьогодні, 8 березня, українці відзначають Міжнародний жіночий день. Уже за кілька годин в нашому місті розпочнеться Жіночий марш і львів’янки приєднаються до Міжнародного жіночого страйку, що пройде у понад 40 країнах світу.
А поки не розпочався марш ми пропонуємо Вам прочитати інтерв’ю із Юлією Адмірал, яка є представницею феміністичного руху Львова .
Юліє, що Ви вкладаєте у поняття «фемінізм»?
Фемінізм є всесвітнім рухом за права жінок та проти дискримінації їх за ознакою статі/гендеру. Це про те, що жінки (оскільки вони люди) мають мати стільки ж економічних, громадянських та політичних прав, як і інші люди, не-жінки. Прийняття відповідних законів мало. Для реалізації прав закони повинні працювати на практиці.
У Феміністичній майстерні під фемінізмом ми розуміємо не тільки покращення позиції жінки в суспільстві, а більш глибокі зміни соціальних норм, протидію різним формам дискримінації і насилля. Ми використовуємо поняття фемінізм, аби реалізовувати ідеї різноманітного, інклюзивного та гендерно чутливого світу об’єднавчими методами. Саме цю ідею декларує наша організація.
Фемінізм суто для мене – це певний набір інструментів для аналізу суспільства, який дозволяє зрозуміти, за якими негласними законами воно працює. Це дає змогу побачити несправедливість, її причини та наслідки, а також шляхи її деконструкції.
Як і коли Ви стали феміністкою?
Якщо ти народжуєшся в Україні та маєш змогу розвивати критичне мислення, не існує жодного шансу, що ти не доєднаєшся до феміністичного руху. Це мій шлях. Усвідомлено називати себе феміністкою я стала близько 4 років тому.
Для багатьох людей фемінізм часто асоціюється з акціями протесту «FEMEN», коли оголені жінкивлаштовували акції протесту за свої права. Що Ви про це думаєте?
Ми, як феміністична організація, вважаємо, що кожна та кожен може вибирати ту форму протесту, яка їм комфортна. Всередині нашої групи є різні думки стосовно діяльності FEMEN. Дехто підтримує їх та називає радикальним викликом суспільству, а дехто не вважає їхній спосіб комунікації із суспільством ефективним. Незважаючи на це, нам би хотілось, щоб люди розширювали своє бачення та розуміння фемінізму, не зупиняючись тільки на найбільш помітних, розтиражованих ініціативах. Адже від того в світі стане більше взаємоповаги та порозуміння, що безумовно є корисним для будь яких верств суспільства.
Офіційний лозунг Львова «Львів відкритий для світу». А чи відкритий він сьогодні до феміністок?
Багато жінок підтримують феміністичні ідеї словом та ділом, але не ідентифікують себе з цим рухом. Причина, на мою думку, полягає в демонізації образу феміністок, в страху перед суспільним осудом. Ніхто не говорить про діяльність львівської феміністичної організації Центр «Жіночі перспективи», що надає підтримку жінкам, які пережили домашнє насильство. Адже для цього треба усвідомити, що домашнє насильство існує та широко розповсюджене. Набагато легше цькувати будь-яку інакшість і згадувати байки про чоловіконенависництво, вбивста дітей та спалювання ліфчиків.