Перевізники хочуть скасувати пільговий проїзд у Львівській області

Перевізники Львівської області, обіцяють, що з 8 лютого пільговики, які користуються громадським транспортом, змушені будуть платити за проїзд. Водії дозволять їхати безкоштовно лише учасникам АТО та членам родини загиблих Героїв.

Відповідне рішення перевізники ухвалили на обласній конференції представників трудових колективів автотранспортних підприємств 29 січня. В ній взяло участь 39 представників автотранспортних підприємств із 66 перевізників, що зараз працюють у Львівській області. 

Чому пільговикам доведеться платити за проїзд?

Рішення перевізників про відмову у пільговому проїзді зумовлене тим, що 24 грудня  Верховна Рада України проголосувала за прийняття Закону України «Про Державний бюджет України на 2016 рік» і не внесла кошти для відшкодування втрат від перевезення пільгових категорій громадян громадським транспортом. 

Впродовж місяця перевізники чекали на відповідь від влади, як державної, так і місцевої, що їм робити і бідкалися, що у зв'язку із невизначеністю державного фінансування по перевезеннях пільгових категорій громадян, підприємства уже скоро опиняться у скрутному становищі.

Чому ми маємо бути спонсорами рішень урядовців? Чому перевізники змушені нести тягар соціальної відповідальності? 

Директор Самбірського АТП»14608 Романяк Іван розповідає, що сьогодні він досі не може сказати водіям, кого із пільговиків будуть перевозити, а кого ні.

«Відповіді від влади ми так і не отримали, тому просимо водіїв возити пільговиків. Але будь-який пільговик не є пільговиком окремого регіону,  а є пільговиком держави», - каже Романяк Іван.

Чоловіка підтримують й інші перевізники, мовляв, їм уже набридло бути посередником між владою та пільговиком.

 « Чому ми маємо бути спонсорами рішень урядовців? Чому перевізники змушені нести тягар соціальної відповідальності? З початку незалежності  ніхто не взяв відповідальності на себе за пільговиків. Ба більше, ще ніколи не існувало такого безладу, як сьогодні», - говорить Голова Львівської асоціації перевізників Львівщини та Іван Велійка.

Відтак, перевізники вирішили діяти рішуче і заявили, що вони тимчасово припинять перевозити пільговиків у Львівській області.

Що думають про цю ситуацію самі пільговики?

Пільговик Василь Петрів, який є також Головою Львівської обласної організації «Захист дітей війни», висловлює занепокоєння з приводу того, що сьогодні влада нічого не  може сказати конкретно про відшкодування пільгового проїзду. Чоловік каже, що з розумінням ставиться до проблеми водіїв, але й просить не забувати у якому скрутному становищі зараз пільговики.

«Таке враження, що держава робить перевізників і пільговиків ворогами. На жаль, не кожен це розуміє. Я вважаю, що цю проблему треба вирішити на місцевому рівні і закласти гроші у місцевому бюджеті. Ми теж неодноразово піднімали питання про адресну допомогу, але влада і уряд помінялась, а віз і далі там »,  - зазначає Василь Петрів.

Мовою цифр

За даними, які оприлюднив Іван Велійка, загальна потреба на забезпечення пільг транспортних послуг  в Україні складає майже 17 млрд гривень, а у держбюджеті на 2015 рік було передбачено лише 1, 9 млрд гривень.

« Майже 15 мрд гривень залишилися у 2015 році не покриті. Якщо із цього загалу окремо  глянути на автомобільну галузь то із 6 млрд грн., які нам необхідно, держава виділила 800 млн. Тобто недофінансування становило 5, 2  млрд.  Як бачимо, ресурс  який раніше закладався у держбюджет покривав дуже мало від потрібної суми. Але у 2016 році коштів взагалі не передбачено», - говорить Іван Велійка.

Яку компенсацію вимагають перевізники

Що стосується перевезень у самому Львові, то за даними перевізників, їм потрібно, щоб Львівська міськрада передбачила у бюджеті 90 млн гривень на відшкодування пільгового проїзду.

 «Якщо взяти Львівську область по всім районах, то сукупно потрібно 190 млн гривень. А на сьогодні по області обласна рада не виділила жодної копійки, а районні центри лише 4,8 млн», - зазначає Іван Велійка.

До слова, нещодавно Львівська міська рада передбачила в бюджеті міста, 10 млн грн компенсації за перевезення пільговиків. Але перевізники переконані, що хоч гроші частково і виділили, місцева влада чекатиме, коли це питання вирішиться урядом.

Варіанти вирішення проблеми

Можна, до прикладу, підняти вартість проїзду в автобусах. Зараз такий варіант розглядають у Вінниці, втім львівські перевізники відкидають таку ідею. Бо ж ні львів’яни, ні мешканці області не погодяться платити за пільговиків.

Існує варіант, що гроші на відшкодування перевізникам будуть надходити із місцевого бюджету. Він більш реалістичний.

Адже одночасно із законом України «Про державний бюджет України на 2016 рік» народні депутати прийняли закон «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» № 3628. В цьому законі норми, якими передбачались пільги окремим категоріям громадян для проїзду у громадському транспорті, перефразовані так: «Пільги… надаються за рішенням органу місцевого самоврядування за рахунок коштів місцевого бюджету». Тобто уже з 1 січня 2016 року надання пільг окремим категоріям громадян та фінансування втрат громадського транспорту від перевезення пільговиків можуть  вирішувати органи місцевої влади та місцевого самоврядування.

Водночас самі ж перевізники кажуть, що уже знайшли найкращий вихід, як вирішити цю проблему. На їхню думку, необхідно скасувати пільговий проїзд взагалі, а натомість усім категоріям пільговиків надавати адресну допомогу.

Перевізники також заявили, що дають владі час подумати над вирішенням цієї проблеми до 1 квітня, а поки до цього часу з 8 лютого в області планують возити безкоштовно лише учасників АТО та членів сімей загиблих воїнів. Що стосується перевезень у Львові перевізники ще не вирішили, кого із пільговиків перевозитимуть, а кого ні. 

Чи варто боятися пільговикам?

Можливо, таке рішення когось би і налякало. Але незважаючи на те, що у держбюджеті на 2016 рік відсутні кошти для пільгових перевезень, в українському законодавстві також не передбачені зміни, які дозволять перевізникам брати гроші із пільговиків за проїзд у громадському транспорті. Тобто, водіїв не зможуть відмовити пільговикам.

Експерти таке рішення перевізників називають ні чим іншим, як способом залякати місцеву владу.

З такою думкою погоджується і голова громадської організації «За якісний транспорт» Святослав Товстига.

У коментарі 032.ua Святослав розповів, що аргумент перевізників переконливий  і  вагомий, але вони не є Верховної радою  чи  Кабінетом Міністрів України, щоб забирати в людей  пільги.

на  таке  рішення  вони  не  наважаться, оскільки отримають  десятки сотень позовів в суді.

«Я вважаю, що це рішення є методом тиску  перевізників,  бо  на  таке  рішення  вони  не  наважаться, оскільки отримають  десятки сотень позовів в суді. Окрім цього, якщо б  хтось  реально хотів не возити пільговиків  вони б оголоси  список АТП і  маршрутів  на яких  буде виконуватись це незаконне рішення», - каже він.

Також, голова громадської організації «За якісний транспорт» наголошує, що навіть якби кошти у держбюджеті-2016 були виділені, все одно невідомо скільки їх має бути.

«Відповіді на це питання  не може  дати ніхто, бо єдиного  реєстру пільговиків немає, відтак  реальної кількості  пільговиків ми  не знаємо. В області ситуація ще гірша, бо  в районах автостанції  ліквідовані, а  це  означає  що ми не  можемо знати скільки продано «нульових» квитків,  в автобусах  не  має  так званих  «нульових» рулонів  з квитками і  через це ми  не  можемо сказати скільки  треба відшкодувати», - говорить Святослав Товстига.

Замість епілогу

Сьогодні заручниками дій влади стали насамперед водії та пільговики. Важко не погодитись із перевізниками у тому, що держава, яка надала пільги громадянам, мусить про них дбати. Натомість ми бачимо, що даючи громадянину право на пільгу, держава не бере на себе зобов'язання забезпечити фінансове покриття цієї пільги.

Водночас центральна влада  нарешті повинна набратись  політично сміливості  і  обрати варіант вирішення цієї проблеми. Їх є кілька. Зокрема, скорочення кількості пільговиків, надання адресної допомоги або ж надання пільги у розмірі 25% від повної  вартості проїзду. 

І останній варіант, в Україні скасовується право на пільговий проїзд у зв’язку із тим, що в державі немає коштів.

Автор: Ірина ТРУШ