Національний театр імені Марії Заньковецької запросив режисера Яна-Крістофа Гокеля та його театральну компанію peaches&rooster для спільної роботи над виставою, мета якої — познайомити широку публіку з постаттю Йозефа Рота.
Народжений у Бродах, на заході України, Йозеф Рот, на піку Австро-Угорської імперії, багато писав про свій рідний край. У своїх репортажах 1920-х років він повертався на рідну Галичину як кореспондент, а в багатьох його романах знову оживає світ, який зник після Першої світової війни та краху Двоїстої монархії. Рот — суперзірка німецькомовного світу, і сьогодні залишається відомим та широко читаним, однак у своїй рідній країні його ім’я мало звучить.
У 1920 році Йозеф Рот “діагностував” у своєму есе «Україноманію»: у Берліні розмови точилися тільки навколо цього. Невідомі території «десь між Кавказом і Карпатами» через глобальні політичні зрушення потрапили на внутрішню карту західного світу: «Іноді нація стає сучасною. Греки, поляки та росіяни колись були такими. Тепер черга за українцями». Сто років потому Україна знову бореться за те, щоб стати сучасною нацією: її територія та культура стали мішенню російської агресії.
Проект, присвячений Йозефу Роту, покликаний не лише повернути його постать на культурну карту України, але й поглибити розуміння того, як ця історична постать може стати символом сучасного українського культурного пошуку. Рот, як людина, яка з’єднувала різні світи, епохи та ідентичності, є прикладом того, як Україна сьогодні може знайти своє місце у Європі, не втрачаючи власної унікальності. Його постійна міграція та пошук дому відображають глибокі питання ідентичності, що актуальні для сучасної України, яка, з одного боку, прагне інтеграції у європейський культурний простір, а з іншого — зберігає свої національні та історичні корені.