Вперше, після ремонту, гостинно чекаємо відвідувачів у віллі Івана Труша. Запрошуємо оглянути живописні твори відомого митця у меморіальному середовищі. Вдвічі збільшено обсяг представленого матеріалу – до огляду пропонуємо понад 100 полотен Івана Труша. Оновлена експозиція музею висвітлює основні віхи життя та творчості художника, речника новітньої мистецької ідеології, мистецького критика, універсальної за обдаруваннями постаті в історії національної культури. Програмні твори в жанрах пленерного пейзажу, психологічного портрета й сюжетних композицій доповнюють роботи з основних тематичних серій і циклів в яких працював художник.
Малярство раннього періоду творчості (початок 1890-х – 1912) відображає становлення й формування індивідуальної малярської мови художника. У житті митця цей період був доволі активним, насиченим подіями, мандрівками, багатим на зустрічі й спілкування. Мандрівки Гуцульщиною, Наддніпрянською Україною, Кримом, Італією та країнами Близького Сходу сприяють розширенню тематичної палітри художника. Наслідуючи засади імпресійного пленеризму, він поступово розширює колористичний спектр етюдів, виконаних на пленері. Перша поїздка митця до Києва (1900) відобразилась у ряді робіт київської серії, які стали етапними в творчості.
Творчість Труша-портретиста презентована галереєю портретів відомих українських діячів культури, науки і літератури: Лесі Українки (1901), М. Грушевського (1900), його дружини Марії (1903), І.Франка (кінець 1930-х рр.), та І.Нечуя-Левицького (1900) (останній – виконаний на замовлення НТШ).
Інтер’єр меморіальної кімнати, у якій знаходяться предмети особистого вжитку, меблі, книжки з бібліотеки митця, відтворюють дух епохи, атмосферу дому, що панувала тут за життя художника. Ви маєте можливість побачити, раніше не експоновані, особисті предмети дружини.
Піднявшись стрімкими дерев’яними сходами на другий поверх, у майстерню митця, можемо оглянути твори, що ілюструють яскраві враження з численних його мандрівок до Криму, Італії, а, зокрема, Рима (1902) і Венеції (1908), а також двомісячного побуту у Єгипті і Палестині (1912).
Другий період творчості І.Труша представлений роботами 1913-1926 рр. Художник повертається до улюблених мотивів, виконує численні варіації вже напрацьованих серій, одночасно пише етюди околиць Львова. Згодом його світосприйняття знайшло відображення в циклах галицьких краєвидів: «Про самоту», «З життя пнів і дерев», «Луги й поля», «Квіти». В цей період художник створює картини-портрети природи, сповнені глибокого символізму. У творах переважає узагальнене вирішення планів, гармонійний і водночас інтенсивний колорит.
До цього періоду також належать твори в жанрі сюжетно-побутових композицій, присвячені Гуцульщині, що сформували серію «Наше життя». Головним ідейно-змістовим акордом цих жанрових композицій виступають динамічні вирішення сцен із життя гуцулів, зображених у повсякденні чи під час свят.
Твори завершального, третього, періоду, який розпочався 1927 р., відзначаються помітними змінами формально-пластичної мови художника. Їх колорит теплішає, сповнюється стриманої, більш лагідної, згармонізованої гами вохристо-коричневих або вохристо-зелених відтінків, збагачених яскравими барвними акцентами. В цей час митець по-новому опрацьовує раніше заявлені серії та цикли. Створюючи великоформатні, епічні полотна з улюбленою самотньою сосною, митець посилює символіко-філософське трактування образу дерева як символу життя й нерозривного зв’язку людини з природою. І.Труш персоніфікує мотиви своїх пейзажів і ретельно опрацьовує перший план, узагальнюючи тло.
Митець розкриває улюблені теми чи мотиви молодих років у нових композиційних варіантах або новому колористичному вирішенні. Так він звертається до пейзажних мотивів Придніпрянщини і Криму, щораз по-новому трактує краєвиди Італії, Єгипту та Палестини. Не випадково на мольберті – незакінчена робота «Кримський берег» (1941), над якою художник працював в останні дні свого життя.
Мистецький спадок Івана Труша творить неперевершену сторінку в історії української та світової культури.
Завідувач Художньо-меморіального музею Івана Труша
Роксоляна Козак
Тел.: (050) 678 40 16
(093) 708 40 06
(032) 237 04 63