Мар’ян Олексяк– дрогобицький художник. Лауреат Гран-Прі Міністерства культури і національної спадщини Речі Посполитої V Міжнародноготріенале малярства Єврорегіон Карпати (2000 р.).

Народився в 1959 році в с. Новошичі на Львівщині.

Член Національної спілки України з 1994 року. Живе і працює у Львові.

 

Любе цільне дійство повністю вичерпується сукупністю складників, які складають його окремі рухи.

Стараючись не зображувати об’єктивно існуючу дійсність, а виходячи із своєї власної художньої мови, вступаючи у співтворчість з цією дійсністю, з її предметним світом, я створюю суб’єктивну реальність. Де сам процес роботи – спонтанне дійство випадкових не випадковостей і я займаюсь процесом впорядкованості цього дійства, знаходячи рівновагу.

Кожна дія виникає із нічого, рухаючись від небуття до небуття, підкреслюючи завершеність кожного етапу в процесі роботи. Вона вже не є містком між минулим і майбутнім, а перетворюється в маленьку ізольовану, самодостатню субстанцію.

Якщо попробувати, наскільки це можливо надати кожній дії процесу самостійності, то його внутрішня структура набуде ідеальної простоти, а взаємопов’язаність збільшиться ще більше. Така дія являє собою неподільне ціле.

Зрозуміло, між такими діями немає зв’язку вони просто поряд одне одного, між ними відсутні причинні зв’язки (частково), які б дозволили ввести в процес хоча б долю пояснення і впорядкували б їх миттєвості, інакше, ніж це робить її послідовність.

Використовуючи різні фактурні засоби, створюється роз’єднаність, протиставленість або механічність створених образів. Між предметами існують лише зовнішні часові взаємовідношення. Реальність виникає нібито сама по собі і зникає, частково руйнується. Поверхня, знищуючись, відновлюється з кожним напливом пульсуючогоритму часу.

Мар’ян Олексяк, як і його численні колеги: Павло Ковач, Іван Маснюк, Михайло Сирохман, Вадим Харабарук та багато інших, які відомі зараз далеко за межами Закарпаття та України, були під впливом світогляда відомого художника-філософа, мислителя - Павла Бедзіра,який справляв значний вплив на формування художньо-естетичних принципів, що мають своїх прихильників донині. Він мислив глобально, переймався долею України, Землі, людства загалом, шукав і знаходив відповіді на наріжні питання всіх релігій світу.