Тема для обговорення
09:00, 4 січня 2015 р.
Особливості національного Нового року
Тема для обговорення
Ну слава Богу, зустріли! Все шампанське випито, все олів'є з'їдено, саме час поговорити про те, як зустрічали. Так би мовити, підсумувати.
Операція «Новий рік» починалася традиційно: ялинки, олів'є, подарунки. Але десь там, в глибині душі, ми розуміли, що як раніше зустрічати вже не вийде.
Війна на все наклала свій відбиток.
Ну, по-перше, в більшості міст країни рішенням місцевої влади заборонили використовувати феєрверки. Війна - не жарт, сильно діє на нерви, особливо коли мало не кожен день чуєш то «Гради», то РПГ, то міномети. І ворожити в новорічну ніч, що це за артобстріли, бажання ні в кого немає.
Хоча збрехали - у деяких особливо безголових бажання постріляти залишилося. Ну да Бог їм суддя.
По-друге, олів'є. Салат, безумовно, чудовий, і давно вже став символом Нового року, але погодьтеся, якось незручно їсти його на самоті, коли знаєш, що на передовій, в холодному окопі сидить солдат. Без олів'є, без ялинки, без свята. Людей, які думають так само, в Україні виявилося так багато, що в країні почалася ціла спецоперація з кодовою назвою «олів'є». Кілограми, тонни салату, доставленого на передову, буквально зробили Новий рік не тільки для тих, хто цей салат їв, але й для тих, хто організувався в цілі артілі з його виробництва.
По-третє, традиції. Вони руйнувалися і топталися безжально. Наприклад, у центрі і на сході України цього року сотні тисяч людей принципово не зустрічали Новий рік разом з Москвою, хоча багато років до цього справно двічі піднімали келихи. Вперше мільйони українців разом з боєм годинника співали гімн України. Причому абсолютно щиро.
Ну а почала ламати традиції, як водиться, столиця. Саме від неї і пішли зміни, які, ми сподіваємося, стануть початком нового свята «Новий рік». Нашого свята.
2015 в Києві вперше за роки незалежності в бризках шампанського, з криками-танцями і з неясними надіями на краще відсвяткували на Софійській площі. Тут, як і в більшості міст країни, розпорядженням столичної влади було скасовано феєрверк.
Варто відзначити, що виснажені жителі столиці перед Новим Роком рідко перебувають у піднесеному настрої. Ударне завершення робіт, фінансові звіти, передноворічні корпоративи та шопінг гасять казкову атмосферу на корені! Тим не менш, свято таки вийшло.
Фото MIGnews
За даними міськадміністрації, на Софійську площу зустріти Новий рік прийшли близько 40 тисяч киян та гостей міста.
Площа була вперше прикрашена у винятково національних українських традиціях. Жива ялина, вбрана рукотворними іграшками. Намети з національними стравами. Все це разом створювало зовсім особливу атмосферу свята. Живого. Чи не бутафорського. Свого.
2015-й рік в центрі столиці зустрічали у супроводі симфонічного оркестру "Київ-Класик". Без попси, що теж незвичайно. Новий 2015-й на Софійській площі розпочався з виконання Гімну України, і закінчився теж незвичайно - без пригод, без криміналу.
Таким же спокійним, можна сказати, культурним був і Новий рік в прифронтовому Маріуполі. Чи то посилені наряди місцевої міліції та доданих сил, чи то близькість військових, але в місті вперше за довгі роки не було зафіксовано жодної крадіжки на міських ялинках, жодного п'яного дебошу, поножовщини та інших супутників застіль. У минулі роки число бійок, розбірок на ножах обчислювалося десятками. У цьому році - жодного випадку. Схоже, життя на лінії вогню воно якось дисциплінує.
Втомлений від війни Донецьк в новорічну ніч пережив ще одне випробування. Здригнутися жителів міста змусив як обіцяний містянам феєрверк - салют влаштували в трьох точках (площа Леніна, район Горсада, пл.Ткаченко), так і безладна стрілянина, відкрита "ополченцями" з усіх видів зброї.
"Весь Донецьк в залпах і диму. Летять зі Смолянки, з СБУ, з аеропорту - звідусіль. Реально з мінометів - освітлювальними мінами. У відповідь кулеметні і автоматні черги. Вікна трясуться. Це новорічний салют в ДНР, дитинко ...".
"Чесно, я думала Захарченко жартував, коли розповідав про підготовку до НГ і про плани запустити освітлювальні міни ... Після пострілів світлові «маяки» на кілька хвилин зависли в небі над містом, незвичайне видовище ... Племінник від страху знову забився в кімнаті , як це робив в період справжніх обстрілів", - писали донеччани в соціальних мережах.
Але були й ті, хто знайшов у собі сили відзначити Новий рік, як ні в чому не бувало.
Кілька десятків городян разом з дітьми влаштували танці під новорічною ялинкою в центрі Донецька. Хоровод під композицію "ВІА Гри" "Я хочу перемирия" справляє незабутнє враження.
Ну а безстрашні "кіборги" в аеропорту «Донецьк» встановили свою новорічну ялинку.
До слова, новорічні ялинки встановили майже скрізь на передовій. А в Пісках ялинка з'явилася навіть в підвалі, де переховуються від постійних бомбардувань місцеві жителі.
Надовго запам'ятає цей Новий рік і Одеса, щоправда, з іншої причини. На відміну від донеччан, які страждали від надлишку світла і шуму, одесити провели ніч з 31-го на 1-е в темряві.
Особливості національного Нового року (фото) - фото 3
Снігова стихія 29 грудня знеструмила деякі мікрорайони міста. Працівники «Одесаобленерго» не могли через замети дістатися до трансформаторів, в результаті, городяни більше трьох діб провели без електрики. Температура за вікном в новорічну ніч опустилася до мінус 16 градусів, і в будинках, де опалення і вода залежить від електроенергії, настав повний колапс.
Обурені люди перекривали важливі автомагістралі і навіть штурмували Маліновську райадміністрацію. Але навіть ці радикальні дії не призвели до результатів, тому що дороги продовжують бути заблокованими. Питання енергозабезпечення Одеси досі залишається відкритим.
Аналогічна ситуація склалася і в Кривому Розі. Через те, що не були розчищені дороги, 30 грудня практично у всіх магазинах і супермаркетах міста полиці з хлібом були порожніми. Тільки 31 грудня до полудня стали завозити хлібобулочні вироби і то несвіжі. У підсумку, 31 грудня на святковому столі у криворіжців був далеко не самий свіжий хліб.
У соцмережах жителі Кривого Рогу скаржилися на те, що в багатьох будинках було відключено світло, і вони змушені були зустрічати Новий 2015 при свічках. Крім відключення світла, у деяких пропадало кабельне телебачення та Інтернет.
Незважаючи на заборону використання феєрверків, в новорічну ніч в Кривому Розі вони все-таки вибухали. Практично в кожному дворі запускали феєрверки. А ось кафе і ресторани, де відзначали Новий рік криворіжці, відмовилися від салютів.
"Як на мене, то запуск феєрверків дійсно зараз ні до чого. Якось це не дуже правильно, коли одні в мороз -25 сидять десь в окопах і чекають обстрілу, а хтось у цей же час грає салютами», - писали криворіжці в соцмережах.
На цьому тлі обласний Дніпропетровськ здавався просто островом благополуччя.
Вперше в історії незалежної України ялинку в Дніпропетровську встановили на центральній площі, там, де ще до лютого височів бронзовий пам'ятник Леніну. Напевно, це навіть символічно, що ялинка, яка замінила Ілліча, увійшла в ТОП-10 найвищих ялинок України.
Навпроти залили каток і розбили святковий містечко. Вийшло дуже симпатично.
У Дніпропетровську Новий рік пройшов відносно спокійно. Виняток - любителі феєрверків, які, незважаючи на заборони місцевої влади, все ж відзначилися, запускаючи в небо піротехніку. Поки невідомо, знайшли правоохоронці любителів відзначити Новий рік з вогником. Але напередодні свят у мерії обіцяли карати за запуск феєрверків.
Боролися з салютами і в Запоріжжі. Тут новорічні гуляння традиційно зосередилися на площі Фестивальній, під будівлею Запорізької обласної держадміністрації. Зазвичай о 22.00 тут починається офіційне торжество: конкурси з подарунками та виступ творчих колективів, ну а потім - і феєрверк. У цьому ж році від піротехніки вирішили відмовитися зовсім. Кошти, передбачені в бюджеті на ці цілі, витратили на новорічні ранки та подарунки для дітей бійців АТО.
Любителям гострих відчуттів замість феєрверків запропонували не менш яскравий і незвичайний спосіб зустріти Новий рік. Наприклад, новорічна вечірка в салоні трамвая чи тролейбуса. Запоріжелектротранс почав здавати в оренду рухомий склад. Година такого задоволення коштує 250 гривень, якщо колесити по новорічному місту ви будете в трамваї, і 300 гривень - якщо в тролейбусі. Ось така альтернатива.
А от у Харкові цього року було все традиційно. На площі Свободи в новорічну ніч зібрався багатотисячний натовп. Нічого начебто особливого - в кожному місті в центрі проходять масові гуляння, от тільки в Харкові - це в основному не українці, а представники мало не всіх національностей: таджики, араби, грузини - словом, усі, хто отримує в Першій столиці освіту. Також багато і приїжджих з області і далеких районів міста. У загальній складності в новорічну ніч на площі Свободи зібралося близько 15 тисяч людей.
Львів. Цього року більшість львів'ян святкували Новий рік у колі сім'ї. Через чергової хвилі мобілізації, навіть молодь прагнула провести це свято без гучних святкувань і перед службою в АТО якомога більше часу приділити сім'ї.
Відверто кажучи, настрій у львів'ян був не святковий. Навіть сніг, що випав напередодні, не створив новорічного драйву. Не було і традиційного ажіотажу в розважальних закладах - ціни в цьому році сягали від 600 до 3000 гривень з людини.
Частина львів'ян традиційно зустріла Новий 2015 біля головної ялинки міста - перед Львівським оперним театром. А замість олів'є, купували глінтвейн, пончики і шашлик на Різдвяному ярмарку. Ближче до третьої години ночі люди почали розходитися, залишаючи під ногами тонни розбитого скла і пляшок.
Незважаючи на заборону запалювати салюти, без них у Львові не обійшлося. Рівно опівночі залпи лунали по всьому місту.
Крим
Цей Новий рік Крим зустрічав в якості суб'єкта Російської Федерації. Подія, за яку жителі півострова голосували в березні 2014 року, не могла не відбитися на святі.
Ще за кілька тижнів до Нового року на півострів почали звозити подарунки з усієї Росії, зокрема, величезні живі ялини. Глава адміністрації Сімферополя Геннадій Бахарєв заявляв, що «мало не кожен суб'єкт РФ пропонував в подарунок Сімферополю до Нового року живу ялину», проте в столиці не вистачило місця, щоб встановити їх всі. Ну і куди без національної символіки? Новорічні дерева, вулиці і двори прикрашали іграшками та гірляндами, оформленими в стилістиці прапора Російської Федерації, і «кремлівськими» зірками.
Але не всі активно радіють новому статусу півострова. Так, в одному з ресторанів Сімферополя відвідувачі в новорічну ніч співали український гімн і вигукували «Слава Україні»
А на центральній площі кримської столиці деякі місцеві жителі зустрічали свято разом з Україною - за київським часом. За даними Крим.Реаліі, про те, що окремі кримчани проявили себе як українці в новорічну ніч, активно писали і в соціальних мережах.
Однак на більшості святкових вечірок у Криму співали все ж таки гімн Росії, а зали були прикрашені триколорами.
Президент Росії Володимир Путін, святкову промову якого у накритих столів дивилося більшість кримчан, зазначив, що приєднання Криму - одна з головних подій 2014 року і «назавжди залишиться найважливішою віхою у вітчизняній історії». Послухати його промову, яка транслювалася на двох майданчиках в Сімферополі та Севастополі, прийшли тисячі кримчан. Очікуваний аншлаг зібрало і обіцяне лазерне шоу в центрі Сімферополя. На фасаді будівлі кримського уряду один за одним з'являлися різні країни та епохи.
Що правда, приїхати на новорічні свята до Криму вдалося далеко не всім, хто планував відпочити на території півострова. Незадовго до Нового року було скасовано курсування поїздів через кордон України з Кримом, людям доводилося переходити його пішки, посилилися перевірки автолюбителів, які перетинають кордон, а Керченська переправа через негоду працювала не в повну силу. Це не могло не позначитися на прибутку власників готелів, санаторіїв і ресторанів.
За традицією в Ялті напередодні Нового року пройшов «Мороз-Парад», який відзначає вже 5-річний ювілей. Участь у ньому взяли понад 555 Дідів Морозів, а також кілька тисяч жителів і гостей Ялти, незважаючи на негоду і перебої з подачею електроенергії. В ході свята було встановлено три рекорди Росії - «Наймасовіший новорічний хоровод», «Наймасовіша новорічна хода» і «Найбільший символ Нового року».
Здивував гостей свята «чорний» Дід Мороз, який прибув на набережну на БРДМ-2. На борту бронемашини значилося: «Адміністрація Діда Мороза» і «Дедовоз вєжлівий». Сам господар незвичайного як для зимового чарівника транспортного засобу був одягнений в чорний кожух з червоною опушкою і чорну ж шапку. Замість білого кольору борода неординарного Діда Мороза була червоною.
Особливості національного Нового року (фото) - фото 4
А в Судаку презентували ялинку, зібрану з 2015 медових пряників, якими після нагодували городян і влаштували карнавал новорічних красунь.
В цілому святкова ніч у Криму обійшлася без серйозних подій. Від необдуманих дій кримчан оберігали не тільки місцеві поліцейські, але і самооборона, козаки і співробітники поліцейського підрозділу «Зубр» з Москви. А на масові заходи заборонили приносити спиртні та безалкогольні напої в скляній тарі, а також піротехнічні вироби.
Ось такою була зустріч Нового 2015 року. Року, від якого ми всі чекаємо миру. Будемо сподіватися, що рівно через рік, коли ми знову будемо відраховувати перші хвилини наступаючого року, всі «військові відбитки» вже змиє часом з обличчя України, і ми всі будемо зустрічати 2016-й в одному часовому поясі і під одним прапором - жовто-блакитним прапором України.
Ксенія Халтуріна
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Останні новини
18:03
Вчора
ТОП новини
Оголошення
07:49, 26 грудня 2024 р.
live comments feed...
Коментарі